נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מביע ביקורת חריפה על הדברים שאמר נשיא צרפת עמנואל מקרון, לפיהם הוא חשוב שיש צורך בהקמת צבא אירופי שיגן מפני איומים פוטנציאליים, בין היתר ארה"ב, רוסיה וסין.

מערכת יחסים מתוחה. טראמפ ומקרון בבית הלבן. אפריל 2018. צילום: רויטרס

 

בסדרת ציוצים שפרסם היום (שלישי) דונלד טראמפ בחשבון הטוויטר שלו כתב: "מקרון הציע להקים כוח עצמאי שיגן על אירופה מפני ארה"ב, רוסיה וסין. אבל זו הייתה גרמניה שתקפה אותם במלחמות העולם" כתב טראמפ והוסיף עקיצה: "ואיך זה הסתדר? בפאריז התחילו ללמוד גרמנית עד שארה"ב הגיעה".

 

את הדברים אמר טראמפ על רקע כוונתו לצמצם את חלקה של ארה"ב בנטל התשלומים לקיומו של כוח נאט"ו, חלק שכיום גדול "בצורה בלתי הוגנת" לדברי טראמפ.

טראמפ העביר ביקורת גם על הסכמי הסחר בין ארה"ב לצרפת וטען כי "הם אינם הוגנים לארה"ב, ומוכרחים להשתנות". בציוץ נוסף כתב טראמפ על מקרון: "הבעיה שלו היא שיש לו אחוזי תמיכה נמוכים, והוא מנסה להסית את נושא הדיון".

 

בתוך כך, טראמפ הגיב לביקורות על אי הגעתו לטקס לזכר החללים האמריקאים במלחמת העולם הראשונה וטען כי תנאי מזג האוויר לא אפשרו הגעה במסוק, ושירותי הביטחון החשאי קבעו כי נסיעה ברכב בתנאים שהיו בפאריז איננה אפשרית מבחינה ביטחונית.

 

אלון מליק

אלון מליק