הנשיא האמריקני, דונלד טראמפ, נאלץ לאשר היום (ד') את הסנקציות שהטיל הקונגרס האמריקני על רוסיה, בין היתר בעקבות התערבות המדינה המזרח אירופאית במערכת הבחירות האחרונה בארה"ב. "הסנקציות האלה פגומות לגמרי. למרות הבעיות של החוק הזה, אני חותם עליו בשם האחדות הלאומית", אמר הנשיא.

פגישת טראמפ פוטין בחודש יולי בפסגת ה-G20 בהמבורג גרמניה. צילום: רויטרס
פגישת טראמפ פוטין בחודש יולי בפסגת ה-G20 בהמבורג גרמניה. צילום: רויטרס

לדברי טראמפ, "החוק מקשה על ארה"ב להגיע להסכמים טובים עבור העם האמריקני ומקרב בין רוסיה, סין וצפון קוריאה". סגן הנשיא מייק פיינס הדגיש כי טראמפ מחוייב לנושא על אף שחש "מתוסכל מזה שהקונגרס מגביל את הסמכויות שלו במדיניות החוץ".

כזכור, הקונגרס האמריקני הורה לחוקק חוק לפיו יוטלו סנקציות על רוסיה – כאלה שנשיא ארה"ב לא יוכל לבטלם. זאת בשל החשד שרוסיה התערבה במערכת הבחירות האמריקאית לטובת טראמפ, בעקבות פלישתה לחצי האי קרים והפרות נוספות של החוק הבינ"ל. בנוסף אישר הקונגרס סנקציות על איראן וצפון קוריאה.

מדובר בהחלטה הראשונה במדיניות החוץ האמריקנית שאישר הקונגרס מאז ינואר האחרון. טראמפ ניסה להניא את הקונגרס בטענה שהסנקציות יפגעו במאמצים לסייע לאוקראינה ולא יסייעו בקידום היחסים עם רוסיה. לדבריו, "הקונגרס כלל מספר תיקונים שבפירוש מנוגדים לחוקה" ומונעים מהנשיא אפשרות לקיים מו"מ.

לפי החוק החדש הנשיא לא יוכל לבטל את הסנקציות על רוסיה אלא אם כן יקבל אישור מהקונגרס לעשות כן. הצעת החוק להטיל סנקציות חדשות על רוסיה עברה בבית הנבחרים ברוב של 419 תומכים מול 3 מתנגדים ובסנאט ברוב של 98 תומכים מול 2 מתנגדים. התמיכה הגורפת הביאה לכך שוטו נשיאותי יהיה חסר ערך במקרה זה.

בתגובה לסנקציות הודיע הנשיא ולדימיר פוטין הודיע כי ייגרש 755 דיפלומטים אמריקנים. פוטין אמר שרוסיה יכולה לשקול צעדים נוספים נגד ארה"ב, אולם הוא מתנגד לצעדים כאלה כעת. עוד הוסיף פוטין כי "לא יהיה בקרוב שיפור ביחסי רוסיה-ארצות הברית".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20