טראמפ וגוטרש בעצרת האו"ם בחודש שעבר. צילום: רויטרס
טראמפ וגוטרש בעצרת האו"ם בחודש שעבר. צילום: רויטרס

לפני כשבועיים נפגשו נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ומזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש בשולי עצרת האו"ם בניו יורק, ובמהלך פגישתם אמר הנשיא האמריקני למזכ"ל האו"ם כי ראש הממשלה בנימין נתניהו הוא הצד הקשה לשכנוע בכל הקשור לניסיונות להגיע לפתרון בסכסוך הישראלי-פלסטיני, כך פורסם ב"הארץ".

"טראמפ הבהיר בפגישה ששני המנהיגים בעייתיים, אבל ההקשר הכללי של דבריו היה שנתניהו הוא הבעייתי יותר מבין השניים", כך לפי גורמים מערביים וישראליים המעודכנים בפרטים. אותם גורמים – שישה דיפלומטיים מערביים ופקיד ישראלי בכיר לשעבר, אמרו את הדברים לא לציטוט בשל רגישות הנושא.

הגורמים הוסיפו כי הפגישה בין השניים נמשכה כרבע שעה ועסקה, לפחות מחצית מהזמן, בנושא הסכסוך בין ישראל לפלסטינים, כשטראמפ היה תחת הרושם מהפגישה שערך עם נתניהו יום קודם לכן. "טראמפ הדגיש בפני גוטרש כי הוא רוצה לנסות ולעמוד באתגר של השגת הסכם שלום היסטורי", סיפרו.

כדי שהתיאום יימשך, נתניהו יצטרך להרגיע את ההתלהבות. רה"מ נפרד מהנשיא טראמפ. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
בעייתי? נתניהו וטראמפ. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

במהלך הפגישה בהתייחסו לאבו מאזן, אמר טראמפ כי יו"ר הרשות הפלסטינית מבוגר מאוד וסובל מקשיים פוליטיים פנימיים וכי הוא זקוק למורשת. על ראש ממשלת ישראל אמר טראמפ כי הוא מבין שלא יהיה נשיא אמריקני אוהד יותר לישראל, ולכן הוא עשוי להסכים למהלכים מרחיקי לכת מבחינתו. הנשיא האמריקני אמר שכיום הוא אופטימי משהיה טרם כניסתו לתפקיד באשר לסיכוי לעשות עסקה.

"הפגישה בין טראמפ לגוטרש היתה קצרה אך מועילה, והתמקדה בעיקרה ברפורמות באו"ם ובעבודתה המצוינת של שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי", מסרו גורמים בבית הלבן, והוסיפו: "אחרי דיון בהגנתה של ארה"ב על ישראל באו"ם, הצדדים דנו בקצרה בשיחות השלום המתמשכות. הנשיא אמר כי לתחושתו שני הצדדים רוצים לעשות שלום וכי הוא אופטימי לגבי האפשרות להשיג עסקה. אנו מתמקדים בשיחות המועילות ולא ברעשי רקע".

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם