פגישת הנשיא טראמפ וראשי הצבא אמש בבית הבלן. צילום: רויטרס
פגישת הנשיא טראמפ וראשי הצבא אמש בבית הלבן. צילום: רויטרס

במהלך פגישה עם ראשי הצבא האמריקני בבית הלבן רמז אמש (ה') הנשיא דונלד טראמפ בעניין איראן כי "ייתכן שזה השקט שלפני הסערה". הנשיא הבהיר כי אסור לאפשר לרפובליקה האיסלאמית להשיג נשק גרעיני. "המשטר האיראני תומך בטרור ומייצא אלימות, שפיכות דמים ותוהו ובוהו לרחבי המזרח התיכון. לכן, עלינו לשים סוף לתוקפנותה המתמשכת של איראן ולשאיפותיה הגרעיניות", אמר.

בשבוע הבא צפוי טראמפ להכריז כי אין בכוונתו לאשרר את הסכם הגרעין עם איראן ובתוך כך לחשוף את האסטרטגיה מול איראן, כך לפי פרסום בוושינגטון פוסט. לדברי הנשיא שעשוי להעביר את הסוגיה לפיתחו של הקונגרס, לארה"ב אין עניין בהסכם. דוברת הבית הלבן, שרה האקבי סנדרס, אישרה אמש כי "הנשיא החליט בנושא, ויודיע על כך בזמן המתאים".

דברי טראמפ יהיו צעד ראשון בהחלטה אם לחדש את הסנקציות על המדינה שתכנית הגרעין שלה הוקפאה מאז 2015. כזכור, עמדת טראמפ בנושא מנוגדת לעמדותיהן של צרפת, גרמניה, בריטניה, רוסיה וסין שחתומות גם כן על ההסכם שלפי הסוכנות היבינ"ל לאנרגיה אטומית מקויים ע"י איראן.

בנאומו בעצרת הכללית של האו"ם אמר טראמפ כי מדובר בהסכם "גרוע" ואף כניה אותו "מבוכה לארה"ב". למרות זאת, טרם ידוע מה ימליץ הנשיא לקונגרס בעניין הסנקציות ב-15 באוקטובר. אם לא יאושרר ההסכם, יכריע הקונגרס תוך 60 יום כיצד לפעול בנושא והסנקציות שהוסרו עם חתימת ההסכם – יוחזרו. בהתאם לדברי רה"מ בנימין נתניהו במליאת האו"ם שהציג את גישת "תקנו אותו או בטלו אותו", בוחנים במפלגתו של טראמפ חקיקה שתקשיח את תנאי ההסכם.

בראיון לתקשורת הזרה העריך בשבוע שעבר שר החוץ האיראני, מוחמד זריף, כי ארה"ב תפרוש מההסכם שהגביל את איראן והביע תקווה כי אירופה תמשיך לקיימו. לטענתו, המשך פיתוח הגרעין נועד למטרות שלום.

"תקנו אותו או בטלו אותו". נתניהו באו"ם. צילום: אמיר לוי, פלאש 90
"תקנו אותו או בטלו אותו". נתניהו באו"ם. צילום: אמיר לוי, פלאש 90
בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20