מתכנן מפגש פסגה. טראמפ, נתניהו ואבו מאזן. צילום: פלאש90
מתכנן מפגש פסגה. טראמפ, נתניהו ואבו מאזן. צילום: פלאש90

 

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ לא מרים ידיים. לאתר ערוץ 20 נודע כי הנשיא ידרוש מראש הממשלה בנימין נתניהו ומיו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס להסכים למפגש פסגה משולש בתוך חודשיים שלאחריו יחלו הצדדים במשא ומתן מדיני בתיווך האמריקנים.

נתניהו ימריא ביום ראשון בערב לביקור מדיני חשוב בדרום אמריקה ולאחריו ימריא לניו יורק, שם ינאם בפני העצרת הכללית של האו"ם. לפני נאומו החשוב, ייפגש נתניהו עם טראמפ לפגישה הראשונה של שני המנהיגים מאז ביקורו של הנשיא בירושלים לפני כשלושה חודשים. טראמפ ינצל את שהותו בניו יורק כדי להיפגש גם עם יו"ר הרשות.

גורם המקורב למגעים מסר היום לערוץ 20 כי טראמפ נחוש להתקדם במשא ומתן המדיני בין ישראל לפלסטינים ולפי חזונו – בתוך חודשיים הוא מצפה להסכמה של שני המנהיגים למפגש פסגה שלאחריו יישבו משלחות ישראל והפלסטינים סביב שולחן המו"מ ויתחילו לדבר תכל'ס.

כזכור, האמריקנים ביקשו לקיים מפגש פיסגה משולש בארה"ב עוד הקיץ, אך הדבר לא התאפשר בגלל הקשיים להגיע להבנות בסיסיות בין ישראל לרשות הפלסטינית טרם הכניסה למו"מ.

טראמפ לוחץ בעיקר על אבו מאזן החשדן, גם באמצעות מנהיגי מדינות ערב המתונות, לשים את המחלוקות בצד ולהניע את האפיק המדיני. בפגישותיו בניו יורק, הנשיא האמריקני צפוי להפעיל לחץ ישיר על שני המנהיגים להתגמש ולקדם את המגעים. הוא משוכנע שיש ביכולתו לשכנע את הצדדים ולהוביל מפגש ראשון בין נתניהו לאבו מאזן אחרי שנים של קיפאון מדיני.

 

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20