בעוד הלירה הטורקית הגיעה היום לשפל של כ-6.5 לירות לדולר, הכריז נשיא ארה"ב דונלד טראמפ על סנקציה נוספת מול המדינה איתה התדרדרו היחסים בשבועות האחרונים. "אישרתי הכפלת של תעריפים על פלדה ואלומיניום", צייץ בחשבון הטוויטר שלו והסביר את המהלך בכותבו כי "היחסים שלנו עם טורקיה אינם טובים בזמן הנוכחי". על פי הכרזתו, שיעור המכס על ייבוא אלומיניום מטורקיה לארה"ב יעמוד על 20% ועל ייבוא פלדה, יעמוד שיעור המכס על 50%.

הלירה הטורקית בשפל. צילום: רויטרס

 

הלירה הטורקית צנחה הבוקר (ו') לרמתה הנמוכה מעולם, זאת לאחר שעליית תשואות האג"ח הממשלתיות בארה"ב המשיכה להחליש את המטבע, ובעוד הבנק המרכזי של טורקיה נמנע מנקיטת בצעדים לבלימת הנפילה. בינתיים, הוכרז על עריכת קיצוצים במגזר הציבורי ונשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן קרא לאזרחים להמיר את הדולרים ואת הזהב שברשותם ולרכוש לירה טורקית.

עם חזרת המשלחת הטורקית אתמול מארה"ב ללא פתרון למשבר, ניסה ארדואן להרגיע את האזרחים וטען כי "אין מה לחשוש". בנאום שנשא, קרא לתומכיו לא להתייחס ל"קמפיינים שמתנהלים נגד טורקיה" והוסיף: "אל תשכחו – אם יש להם דולרים, לנו יש את האנשים שלנו ואת אללה. אנחנו עובדים קשה. תסתכלו איך היינו לפני 16 שנים ואיך אנחנו נראים היום".

"היחסים אינם טובים". ארדואן וטראמפ. צילום: ויקיפדיה

 

משמעות התרסקות המטבע המקומי היא כי טורקיה קרובה מאי פעם להפוך למדינה בחדלות פירעון שאינה יכולה לקבל אשראי, מתקשה מאוד לייבא סחורות ועם אינפלציה דוהרת. כמו כן האבטלה במדינה צפויה לרשום שיאים שליליים חדשים והשכר הממוצע יעודכן כלפי מטה.

היחסים בין ארה"ב וטורקיה החלו להתדרדר בשבועות האחרונים, לאחר האשמתו של כומר אמריקאי בטרור במסגרת מעורבות בניסיון ההפיכה בטורקיה לפני כשנתיים. הבית הלבן הכריז מצידו על הטלת סנקציות נגד שרי הפנים והמשפטים הטורקיים. בתגובה, הורה ארדואן על הקפאת הנכסים השייכים לשר הפנים והתובע הכללי האמריקאים המוחזקים במדינתו.

בשל הסנקציות על איראן: הודו תייבא נפט גולמי מארה"ב

במקביל, הסנקציות שהטיל מוקדם יותר השבוע הנשיא טראמפ על שלטון האייתולות של איראן ממשיכות לתת אותותיהן. חברת הנפט הלאומית של הודו הודיעה כי תתחיל לייבא נפט גולמי מארה"ב. בשלב ראשון הזמינה החברה 6 מיליון חביות. המגבלות על יבוא הנפט מאיראן צפויות להיכנס לתוקף רק בחודש נובמבר 2018.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20