מגבשים מתווה. טראמפ וקושנר. צילום: רויטרס
מגבשים מתווה. טראמפ וקושנר. צילום: רויטרס

 

הממשל האמריקני בראשותו של הנשיא דונלד טראמפ החל בגיבוש המתווה לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני, כך פורסם ב"ניו יורק טיימס". המתווה האמריקני שיוצג צפוי לחרוג ממסגרות קודמות שהציעה ארה"ב, במטרה להשיג את מה שטראמפ מכנה "העסקה האולטימטיבית". אחרי עשרה חודשים בהם למדו מקרוב את המורכבות של הסכסוך המסובך והקשה בעולם, לרבות מעמדה של ירושלים וסוגיית ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון, מוכנים טראמפ וצוותו ליישם את המסקנות ולהפוך אותן למוחשיות.

לפי ההערכות, למרות שהנשיא האמריקני לא התחייב להקמה של מדינה פלסטינית ואף אמר כי יקבל כל פתרון שיהיה מקובל על שני הצדדים, נראה כי המתווה של הממשל יתבסס על פתרון שתי המדינות, כפי שהוצע בניסיונות האמריקנים הקודמים. ארה"ב תגבש את המתווה עד לתחילת שנת 2018.

בנימין נתניהו ג'ייסון גרינבלט לע"מ
בנימין נתניהו וג'ייסון גרינבלט. צילום: לע"מ

 

השליח האמריקני המיוחד למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, אמר כי: "בחודשים האחרונים הקדשנו זמן רב כדי להקשיב לישראלים, לפלסטינים ולמנהיגים באזור במטרה לסייע בהשגת הסכם שלום מתמשך. לא נכפה ציר זמן לפיתוח והצגת רעיונות ספציפיים וגם לא נכפה עסקה. המטרה שלנו היא לאפשר, לא להכתיב, הסכם שלום מוחשי שישפר את חייהם של הישראלים והפלסטינים".

בראש האנשים האמונים על המתווה המתגבש עומדים יועצו המיוחד וחתנו של הנשיא, ג'ארד קושנר, השליח המיוחד לאזור ג'ייסון גרינבלט, שגריר ארה"ב בישראל דייויד פרידמן וסגנית היועץ לביטחון לאומי דינה פאוול, שמדברים כל העת עם גורמים שונים במחלקת המדינה והמועצה לביטחון לאומי. הצוות האמריקני מורכב ברובו מפרו-ישראלים: טראמפ הגדיר עצמו לא פעם כ"חבר הכי גדול" של ישראל, קושנר, גרינבלט ופרידמן הם יהודים אורתודוקסים. מצד שני, פאוול היא נוצריה קופטית שנולדה במצרים, וקושנר פיתח קשרים חזקים עם רבים בעולם הערבי, ובראשם הסעודים.

אין רצון אמיתי להתקדם. טראמפ ואבו מאזן בבית לחם. צילום רויטרס
טראמפ ואבו מאזן בביקור הנשיא האמריקני בבית לחם. צילום רויטרס

 

חברי הצוות העמלים על גיבוש המתווה זוכים למילים טובות משני הצדדים. שליח הרש"פ לוושינגטון, חוסאם זומלות, אמר: "זוהי הזדמנות היסטורית, ולא נחסוך כל מאמץ לתמוך בהשקעתו של הנשיא טראמפ בעתיד טוב יותר". ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר במהלך ביקורו בלונדון החודש כי: "הם מנסים לחשוב מתוך הקופסה". יחד עם זאת, בשיחות פרטיות נשמעים קולות אחרים, כשגורמים רבים משני הצדדים מאמינים שהאמריקנים נאיביים ואינם יעילים בכל הקשור למתרחש באזור.

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם