ניסיון ההפיכה בוונצואלה: הנשיא טראמפ התקשר אמש (רביעי) לברך אישית את מנהיג האופוזיציה – חואן גוואידו. בארצות-הברית ממשיכים להפעיל לחץ על הנשיא בפועל – ניקולס מדורו, בניסיון לגרום לפרישתו.

היום ומחר צפויות להתקיים מחאות נרחבות במדינה נגד מדורו. בהודעה מטעם דוברות הנשיא נמסר כי ארצות-הברית "מחוייבת לחירות ושגשוג בוונצואלה ובאזור". עוד נמסר כי בשיחה בין טראמפ וגוואידו, הסכימו השניים לשמור על "תקשורת קבועה" ; "לתמוך בחזרתה של ונצואלה ליציבות, ולבנות מחדש את היחסים".

לאחר השיחה צייץ טראמפ בטוויטר אודות השיחה: "בירכתי אותו על נטילת התפקיד באופן היסטורי וחזקתי את תמיכת ארצות הברית במאבק של ונצואלה להחזיר לעצמה את הדמוקרטיה. יש הפגנות גדולות בכל ונצואלה נגד מדורו. הקרב על החופש החל".

בשבוע שעבר הודיע גוואידו כי הוא מכריז על עצמו בתור הנשיא הלגיטימי של ונצואלה, ההכרזה הגיעה לאחר גל הפגנות נרחב במדינה נגד הנשיא הרשמי מדורו. הטענה היא כי מדורו נמצא בתפקידו באופן בלתי חוקי ובלתי דמוקרטי.

במדינה הדרום-אמריקנית מתחולל בשנים האחרונות משבר כלכלי וחברתי שהביא לקריסה של רבים מהמוסדות ומהמערכות. תחת שלטונו הסוציאליסטי של מדורו, הגיעו אזרחים במדינה למצב של עוני ורעב.

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20