אז אלי טביב לחץ שבמשחקים בין בית״ר לסכנין קהל הקבוצה האורחת יישאר בבית וכך הוא האמין שהמשחקים יעברו בשלום. מנהלת הליגה קנתה את ההצעה שלו בלית ברירה וכולם האמינו כי מעתה המשחקים בין שתי הקבוצות יתחילו ויסתיימו כמו כל מפגש ספורטיבי. תמיד סיפרו לנו שהיריבות היא רק בין האוהדים. סיפרו שגם בבית״ר וגם בסכנין יש קיצוניים. מכרו לנו סיפורים שהאוהדים הם שורש הרע בסיפור המכוער הזה.

 

לא רק הם. צילום: פלאש 90
לא רק הם. צילום: פלאש 90

טביב איבד שליטה

מסתבר כי כמו תמיד המציאות חזקה מכל דמיון. השחקנים בשתי הקבוצות לא רחוקים מהאוהדים שלהם. הקיצוניות אצל השחקנים נראית בכל תנועה במגרש ובכל תיקול בין השחקנים. השנאה והיריבות הלא ספורטיבית עוברת מהיציעים לכר הדשא. אם לא היה שופט במגרש, גם השחקנים היו מתפרעים ומרביצים כמו האוהדים.

טביב. צריך לעשות סדר. צילום: פלאש 90
טביב. צריך לעשות סדר. צילום: פלאש 90

טביב קרא לאוהדים להימנע מפרובוקציות. טביב ידע מה הוא אומר. הוא קרא את השטח. הוא הריח שהולך להיות משהו מכוער במשחק.

והמשטרה מה עשתה? הזהירה את האוהדים הבעייתים. הזהירה- ולא הרחיקה מהמגרשים, רק נתנה אזהרה כמו הגננת שמזהירה ילד לא להשתולל. אתמול המשטרה כשלה בתפקידה. קבלת ההחלטות של המשטרה וההתנהלות במהלך המשחק לא תאמו את החששות שהיו לפני המשחק ולאירועים בסיומו.

טביב צריך לעשות סדר בבית"ר ירושלים. נכון אין לו שליטה על האוהדים ואין לו דרך כמו המשטרה ובתי המשפט להעניש את האוהדים אולם את השחקנים שלו טביב חייב לחנך. שחקנים שמשתוללים כאחרון האוהדים צריכים לקבל עונש מקבוצתם.

בית״ר ירושלים מאשימה שלא לציטוט גורמי ימין באחריות לאירועים האלימים. עם כל הכבוד, המועדון יכול היה למנוע מהם לקבל הזמנה למשחק. ואם הם רכשו כרטיס המשטרה היתה צריכה לפקח מקרוב אחרי התנהלותם במגרש.

עכשיו בית״ר תשלם מחיר כבד. יש לה עונשים תלויים ועומדים על תנאי על עבירות דומות והנזק הכספי ממנו חשש טביב יגיע ובגדול.

דו"חות נוקבים

השופט מנשה משיח והמשקיף רונן הרשקו הפיקו דוחות מפורטים. הם ציינו כי לאורך דקות רבות במשחק נשמעו קריאות גזעניות כמו "מוחמד מת" ו"מוות לערבים". עוד כתבו השניים כי כרוז בית"ר ביקש מהקהל לחדול מכך ואף הופעלה במהלך המשחק מוסיקה בעת חלק מהקריאות אך זה לא עזר והקריאות נמשכו עד לסיום המשחק.

השניים ציינו גם את המצת שנזרק מכיוון היציע המזרחי פגע בקוון משה בוחבוט ופצע אותו. בנוסף נכתב שעשרות מצתים נזרקו לעבר הדשא במהלך המשחק, כמו גם כוסות שתייה וחפצים נוספים.

בדו"ח השופט שהוגש הבוקר נכתב: "ביציע המזרחי הודלקו לפני פתיחת המשחק שתי אבוקות, רימון עשן ונפצים. כבר בדקה הראשונה נזרקה כוס אל עבר הקוון משה בוחבוט ובהמשך גם מצת וחפצים אל עבר ספסל סכנין".

משיח המשיך וסיפר על הרחקתו של שוער בית"ר וכתב: "בסיום המשחק נכנס בוריס קליימן לחדר ההלבשה ופנה לקוון דוד מור חיים: 'לך שים משקפיים, אתם מפחדים מסכנין כוס ראבק ערס'. בוריס שמע שהוא מורחק ואמר 'אז אני מורחק, אז מה זה משנה מה אגיד עכשיו?'. האווירה ביציעים הייתה אלימה, לאורך כל המשחק אוהדי בית"ר לא הפסיקו עם הקריאות הגזעניות, זריקת חפצים ומצתים, כוסות שתייה, גרעינים ופירות העונה".

איפה המשטרה?

בית״ר משלמת הרבה כסף לאבטחה. משטרת ישראל וחברות האבטחה מקבלות מיליונים בשנה מאלי טביב והתוצאות קטסטרופה.

בהתאחדות לכדורגל יש תקנון שנוי במחלוקת עם המושג הכבד "אחריות שילוחית". לא משנה כמה בית״ר משלמת לביטחון המשחק היא אחראית לאירועים האלימים. על הנייר זה נכון. אבל האם יתכן שמועדון מעסיק בשכר מלא מאות שוטרים ואנשי אבטחה ובסופו של יום המועדון יישא בתוצאות גם מבחינת קנס גבוה וגם בענישה של הקבוצה ברדיוס למשל או הפחתת נקודות? איפה האחריות של המשטרה באירועים כאלה?

המשטרה היא זו שמחליטה כמה שוטרים ומאבטחים יהיו בכל משחק. המשטרה אחראית על ההנחיות ועל הכניסה למגרש. היא גם מטפלת באירועים במגרש והבעיה היא ששם בדיוק מסתיימת העבודה שלה והאחריות שלה.

היא מקבלת ערימות של כסף מהמועדונים ובאירועים אלימים היא בורחת מאחריות. כמו בקניון מלחה, אם רכשת מוצר והוא היה פגום אתה זכאי לקבל את כספך בחזרה, כך בטדי. אם בית״ר הזמינה מאות שוטרים ושילמה מאות אלפי שקלים והשוטרים לא עשו את עבודתם אז למה לא לקבל את הכסף בחזרה?

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20