בהמלצתו של השר צחי הנגבי, הממונה על בירור פרשת ילדי תימן, צפויה הממשלה לאשר ביום ראשון הקרוב את הסרת החיסיון בן 71 השנים שהוטל על הפרשה, במסגרת כינוסה לדיון סופי בעניין ולאחר קבלת אישורם של שירות הביטחון הכללי וצה"ל.

כזכור, כפי שפורסם לראשונה באתר ערוץ 20, בפגישה עם עובדי ארכיון המדינה שכינס ב-29 באוקטובר, הודיע השר צחי הנגבי, הממונה מטעם ראש הממשלה על פרשת ילדי תימן, כי בכוונתו להקדים את התאריך המיועד של חשיפת התיקים בפרשת חטופי תימן והבלקן. לאחר 4 חודשי עיון מעמיק במסמכי ועדת החקירה בנושא, הורה השר לעובדי הארכיון לסיים את הכנת תיעוד המסמכים בתיקים עד לעוד שלושה שבועות מאז הודעתו.

ראיון עם ח"כ נורית קורן, מי שהעלתה את הנושא לסדר היום בכנסת. מתוך התכנית 'זה היום'

כ-400 אלף המסמכים החסויים כעת צפויים להתפרסם באתר ארכיון המדינה כשבוע לאחר דיון הממשלה ביום ראשון הקרוב. יש לציין כי התאריך המיועד היה אמור לחול ב-1.1.17, אך כאמור, השר הודיע על הקדמתו.

פעילות הארכיון, המתעד מסמכי לידה ופטירה, אימוץ, עדויות על חטיפה והעלמות קרובים בתיקי הפרשה, נעשית בפיקוח הממשלה. בארכיון עובדים על כך שלא תהיה בעיה חוקית בפרסום המידע ובסיום עריכת התיקים תינתן ההוראה לפרסמו באתר ארכיון המדינה.

בסוף החודש האחרון, הודיע השר כי לאחר ארבעה חודשים של בחינת החומרים והשיקולים ובהתאם למנדט שניתן לו על-ידי הממשלה לבחון את העניין, ימליץ לממשלה לחשוף את כל חומרי ועדות החקירה הסמויים לעיון הציבור אשר נוגעים ל"פרשה כאובה זו" לעיון הציבור הרחב.

בראיון לתכנית 'פגוש את העיתונות' בערוץ 2 בסוף החודש האחרון, ציין הנגבי כי כבר נסרקו רבבות מסמכים וחומרים מתוך הפרוטוקולים והוועדות והכל יועלה לרשת, ככל שהממשלה תאשר. השר הוסיף כי ייתכן ויצנזרו נתונים מעטים הנוגעים לצנעת הפרט, אך לדבריו, יהיה זה פרומיל קטן. עם זאת, מפאת חוק האימוץ, תיקים הנוגעים לאימוץ, שגם הם שנויים במחלוקת, לא יפורסמו. ניתן יהיה לעיין בהם רק על פי צו בית משפט.

משפחות שירצו לעיין בתיקים עצמם יוכלו לפנות גם אל גנזך המדינה.

ילדי תימן. צילום: לשכת העיתונות הממשלתית
ילדי תימן. צילום: לשכת העיתונות הממשלתית

בחודש יוני האחרון הוסמך השר הנגבי על ידי ראש הממשלה לטפל בחומרי החקירה בפרשה, שעל פיהם משפחות רבות טוענות כי יקיריהן נחטפו או הועלמו. אז הביע ראש הממשלה בינימין נתניהו את תמיכתו והזדהותו עם הצורך בגילוי פרטים נוספים על הפרשה.

כזכור, בני המשפחות של ילדי תימן החטופים תכננו בחודש מאי האחרון לפנות לבג"ץ בדרישה לחשוף את הפרוטוקולים והמסמכים הסודיים שהוצגו לוועדת החקירה הממלכתית. זאת לאחר שאלו נאסרו לפרסום עד שנת 2017 בצעד חסר תקדים.

השר הנגבי המליץ על פתיחת הפרוטוקולים של שלושת הוועדות ולא רק הוועדה האחרונה – ועדת קדמי. השאיפה היא לפרסם את כל החומרים, כאשר תיקי האימוץ יבחנו לחומרה ופרסומם עשוי להתאפשר תוך שמירה על פרטיות הנוגעים בדבר.

ח"כ קורן: "מאז העליתי את הנושא, נוספו אלף מקרים חדשים לחקור"

לדברי ח"כ נורית קורן (הליכוד) שהעלתה את נושא חטיפת ילדי תימן, המזרח והבלקן אין בחומרים שום הנמקה מדוע החליטו לסגור את הפרוטוקולים ל-70 שנה. "אני מברכת את השר צחי הנגבי שהמליץ שחומרי החקירה יפורסמו לאחר 20 שנה", בירכה ח"כ קורן.

בירכה על החלטת השר הנגבי. ח"כ נורית קורן. צילום: פלאש 90
בירכה על החלטת השר הנגבי. ח"כ נורית קורן. צילום: פלאש 90

"מאז שהעליתי לסדר היום הציבורי את פרשת החטיפה של ילדי תימן מזרח ובלקן, נוספו עוד אלף מקרים חדשים שצריך לחקור אותם. אני פועלת להקים ועדה בכנסת שתחקור ותתחקה אחר הילדים החטופים ואולי בכך נוכל לסגור את הפצע המדמם מאז קום המדינה ולהביא תשובות למשפחות מה עלה בגורל יקיריהם", הוסיפה קורן.

"אני ממשיכה לפעול והקמתי את מאגר הדי.אן.איי. לא המתנתי להליכים ביורוקרטים שימנעו ממני להמשיך לפעול בנושא ולהקים מאגר דרך המדינה. יחד עם חברת מיי הריטייג' הקמנו מאגר די. אן. איי. משפחות שילדיהם נחטפו וכן ילדים מאומצים הגיעו למסור דגימות והמאגר הולך וגדל", ציינה ח"כ קורן. כל המעוניין להגיע יכול ליצור קשר עם לשכתה של ח"כ קורן באמצעות דף הפייסבוק או בדוא"ל nkoren@knesset.gov.il

 

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20