א-זווארי טרם החיסול
א-זווארי טרם החיסול

ארגון חמאס טוען כי מחקירת חיסולו של מוחמד א-זווארי, אחד ממפקדי תוכנית המל"טים של חמאס בתוניסיה בדצמבר האחרון, עולה כי "המוסד הוא שעומד מאחורי החיסול". חמאס הודיע על כך במסיבת עיתונאים שקיים בביירות. מוחמד נזאל חבר הלשכה המדינית של חמאס אמר כי: "המוסד ויעדי ביטחון נוספים עומדים מאחורי ההתנקשות בחיי זווארי בתוניסיה".

ממצאי תחקיר חמאס עולה כי רצח זווארי עבר שלושה שלבים, כולל הכנות במשך שנה וחצי לפני ביצוע הפעולה. לדבריהם, מי שאסף את המידע היה אזרח הונגרי. עוד טוענים בחמאס כי המוסד השתמש בעיתונאים על מנת להתקרב אל זווארי, בעודו משתמש בשמות של חברות קש באירופה.

השלב השלישי, כלל את ביצוע הפעולה עצמה. לפי חמאס, הצוות התחלק לשלוש קבוצות שונות. הראשונה סיפקה תמיכה ועזרה לביצוע הפעולה. השנייה יישמה את הפעולה והשלישית הייתה אחראית על בריחה ומחיקת הראיות בשטח. הידיעה המרעישה היא בנוגע לזהות המחסלים עצמם: שני אזרחים מבוסניה.

נזאל סיכם, "באופן רשמי, המוסד אשם בחיסול, תוך כדי הפרה ריבונית של מספר מדינות ערביות ואירופאיות על ידי הנוגעים בדבר"..

מהנדס תעופה וחבר ב"אחים המוסלמים"

כזכור, א-זווארי חוסל בתוניסיה בירי במכוניתו. על אף שהמשטרה המקומית טענה כי הצליחה לתפוס ארבע מכוניות שכורות ואקדחים עם משתיקי קול ששימשו בחיסול, לא עלה בידה למצוא את האשם בביצוע הפעולה.

בעקבות חיסולו של מהנדס חמאס ראש ממשלת תוניסיה הדיח את מושל מחוז ספאקס, יוסף א-שאהד, ובכירים במנגנוני הביטחון במחוז. זמן קצר לאחר החיסול, פרסמה הממשלה התוניסאית כי הייתה מעורבות של "גורמים זרים" בפעולה.

א-זווארי היה מהנדס תעופה חבר תנועת חמאס, שהתמחה בפיתוח כלי טיס בלתי מאוישים לחמאס ולחיזבאללה. הוא נחשב חבר בתנועת האחים המוסלמים בתוניסיה, שהייתה ידועה כיריבה של הממשל המקומי.

קשריו עם הקבוצה אילצו אותו לעזוב לסוריה בשנת 1991, אך חזר לאחר הדחתו של הנשיא התוניסאי לשעבר זין אל-עאבדין בן עלי ב-2011. זווארי ידוע כמי שהדריך מפעילי מזל"טים ליד ביתו בעיר הדרומית של ספאקס.

אחרי החיסול, שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס לטענות חמאס ואמר: "אם מישהו נהרג שם בתוניסיה, הוא כנראה לא היה שוחר שלום ידוע או מועמד לפרס נובל לשלום".