שביתת האסירים הביטחוניים בבתי הכלא הגיעה לסיומה בתום 42 יום לפני כשבועיים, עם הישגים מועטים לאסירים השובתים, שבתחילת התהליך הגישו לשירות בתי הסוהר רשימת דרישות ארוכה, ובסיומה נעתרו בשב"ס רק להסכמות בנוגע לדרישה לביקור נוסף בכל חודש. כשלון השביתה הוביל למתיחות רבה בין שובתי הרעב להנהגת הפת"ח, שהובילה את המאבק. כעת, מי שקוצר את הפירות הם דווקא מנהיגי חמאס בכלא. מטעמם של אסירי חמאס נשלחו מסרים לאסירי הפת"ח, שחלקם סובלים כעת ממצב גופני ירוד מאוד, כי במערכה הבאה חמאס הוא שייתן את הטון.

נכנע: רב המרצחים מרואן ברגותי. צילום: פלאש90
רב המרצחים ברגותי, השביתה שהנהיג גרמה נזקים לפת"ח. צילום: פלאש 90

התנהלות עקבית של שירות בתי הסוהר היא שהביאה במידה רבה לסיום השביתה במהירות יחסית. בין היתר הנהיגו בשב"ס הפרדה בין מנהיגי השביתה ויתר האסירים, איסור על ביקורים, וחסמו את דרכי התקשורת של האסירים מול גורמים מחוץ ובתוך בתי הסוהר. לאורכה של השביתה הועברו השובתים מדי מספר ימים לבתי כלא שונים, ולא אושפזו בבתי חולים חיצוניים, אלא בתוך מתחם הכלא. במהלך השביתה חקרו אנשי מודיעין מטעם השב"ס את האסירים. ייתכן כי הפעולה המשמעותית ביותר שנעשתה היא הצגת הצילום של מנהיג השביתה, מרואן ברגותי, כשהוא אוכל בשירותים בתאו, לעשרות שובתים בנפרד.

בתחילת של השביתה הציב ברגותי רשימת דרישות ארוכה בפני הסוהרים, בין היתר דרשו האסירים חידוש של הלימודים האקדמאיים ולימודי הבגרות בכלא, הכנסת מוצרים נוספים לסל הקנטינה בכלא, צמצום מספר הכלואים בתא לארבעה בני אדם בלבד, התקנת טלפון ציבורי בכלא, הובלת אסירים בהסעה מיוחדת ועוד ועוד, כאמור מבין הרשימה הארוכה, הדרישה היחידה שמולאה היא הארכת זמני ביקור של המשפחות ומתן ביקור שני בחודש – כאמור הדרישה היחידה שמולאה עד כה.

בינתיים ממשיכים לחסום בשב"ס את הקליטה הסלולרית. על פי דיווח, לראשונה בהיסטוריה של שב"ס אסירים ביטחוניים "כבדים" פגשו עם מפקד אחד בתי מבתי הכלא ואמרו בפירוש כי הם לא מצליחים להוציא שיחות החוצה, זאת כמובן למרות האיסור על השימוש בטלפונים סלולריים.

חשוב לציין כי בשב"ס הבהירו עם סיום השביתה הפתרון "התאפשר בעקבות סיכום של מדינת ישראל עם הצלב האדום והרשות הפלסטינית על ביקור שני בחודש. במסגרת ההבנות סוכם כי הרשות הפלסטינית תממן את חידוש הביקור החודשי השני של משפחות האסירים, בהסכמת ישראל והצלב האדום". כלומר, לא מדובר בוויתור מצד שב"כ או במימון ביקורים שלא הותר קודם, אלא בהסכמה של ישראל לפתרון במימון הרשות שיכל להינתן גם ללא קשר לשביתה.

 

רפאל חיון

רפאל חיון

מתעסק בכל מה שקשור לבטחון בארץ ובעולם.
רפאל חיון