מתוך 'לפני כולם', א'-ה' ב-19:30

השר ישראל כץ וח"כ יואב קיש הניחו היום על שולחן הכנסת הצעת חוק שתהפוך את ירושלים למטרופולין ענק. גבעת זאב, מעלה אדומים, גוש עציון, אפרת ובית"ר עילית תוכלנה להישאר רשויות עצמאיות, אך כל אחת מהן תחשב כעיר בת לירושלים. ח"כ קיש התראיין בנושא ל'לפני כולם'.

"הצעת החוק מדברת על הקמת ירושלים רבתי שזה אומר חיזוק ירושלים כמטרופולין יחד עם הוספה של כ-150 אלף יהודים שחיים בעוטף ירושלים, המשמעות היא יצירת מטרופולין גדול עם רוב יהודי מוצק. זו המטרה של ההצעה הזו ואנחנו לא מחפשים את הבית היהודי או בנט. אם הוא חושב על חוקים של חלוקת ירושלים שיוביל את המהלכים שלו, לנו חשוב לחזק את ירושלים ולייצר בה רוב יהודי חזק".

על הטענה כי בהצעת החוק יש סוג של חלוקה, שכן היא ישתנה מעמד מחנה הפליטים שועפט ושני כפרים נוספים שיוצאו מתחום האחריות של עיריית ירושלים: "אין בכך חלוקה כי בעצם אנחנו משמרים אותם בירושלים רבתי ז"א זה נכון שהם יהיו מועצה מקומית נפרדת וכמו שתושב מעלה אדומים יצביע למעלה אדומים ויצביע לירושלים רבתי גם תושב אותם כפרים שמחוץ לגדר ההפרדה, ד"א חלק ממטרת ההצעה הזו – לטפל במשילות באותם המקומות, אנחנו היום גם עיריית ירושלים וגם אזרחים ישראלים לא נכנסים למקומות האלה – זה מאחורי הגדר, יש שם תוהו ובוהו במידה מסויימת ואת העניין הזה חייבים לתקן, חייבים להכניס משילות ישראלית פנימה, המטרה לעשות את זה והם ישארו עדיין חלק מירושלים רבתי בעניין הזה והם לא מפסידים שום דבר, רק מקבלים טיפול ממוקד לבעיות האמיתיות של אותם התושבים".

לשאלה האם החוק יעבור את בג"צ: "אין התנגדות מבג"צ, יש תמיכה גם בשמאל, מאמין שהחוק יעבור כי יש בו באמת תמיכה רחבה גם מימין וגם משמאל, זה עושה שכל לימין שזה מוסיף ומחזק את הדמוגרפיה לטובת הרוב היהודי בירושלים. זה עושה שכל לשמאל שגם באותם שכונות  בעיתיות שהיום לא מקבלות משאבים ולא מטופלות, יופנו אליהם משאבים מיוחדים ועדיין משמרים אותם בתוך ירושלים, לא מנתקים אותם יהיה נכון כמו שבגוש עציון מצביעים גם לגוש וגם לירושלים רבתי, גם שם התהליך יהיה זהה בעניין הזה".

על הצעת החוק שהגיש בנושא התחייבויות שלטוניות: "אני חושב שהנושא של הבניה בבת אל הוא משהו שיקרה ואני מאמין שזה יקודם ולגבי חוק הלאום מה שהיה חשוב שהוא יובל על ידי הליכוד זה חוק שהליכוד מוביל אותו ואני שמח שבמשימה הזו עמדנו".

 

לפני כולם

לפני כולם