רחל עזריה. צילום: פלאש 90
רחל עזריה. צילום: פלאש 90

ועדת החינוך והרווחה דנה הבוקר (ב') בקיצור חזקת הגיל הרך משש שנים לשנתיים. כזכור במאי האחרון אישרה מליאת הכנסת בקריאה טרומית את הצעת חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות של חבר הכנסת יואב קיש וקבוצת חברי הכנסת נוספים. החוק הקיים קובע כי אם במקרה גירושין לא באו הורים בנפרד לידי הסכם או שבאו לידי אחד כזה אך ההסכם לא בוצע, רשאי ביהמ"ש לקבוע את חזקת הילד כפי שייראה לו לטובת הקטין, ובלבד שילדים עד גיל 6 יהיו אצל אמם אם אין סיבות מיוחדות להורות אחרת.

לפי חזקה זו, הידועה בכינויה "חזקת הגיל הרך", במקרה שבו הורים נפרדו וילדם או ילדתם בני פחות משש שנים, הם יהיו אצל אמם אם אין סיבות מיוחדות להורות אחרת. הפסיקה המתחדשת בעניין, מציעה לשנות את הגיל הקבוע בחזקה לגיל שנתיים, ולפיכך חזקת גיל הרך תצומצם ותחול על ילדים עד גיל שנתיים בלבד.

ח"כ יואב קיש. צילום: פלאש 90
ח"כ יואב קיש. צילום: פלאש 90

באותו דיון בחודש מאי אמר חבר הכנסת יואב קיש כי "לכל הורה יש את הזכות הטבעית להיות הורה לילדיו", וכי "זהו המסר העיקרי של התיקון". היום בוועדת החינוך והרווחה, חלקה עליו חברת הכנסת רחל עזריה בעודה טוענת כי אין זכות כזאת, ובעודה מבססת את עמדתה הביאה כדוגמה מקרה בו זוג לילדה אוטיסטית התגרש עקב "חוסר היכולת של האבא להתמודד עם האוטיזם", ולאחר שביקש משמורת משותפת, לא עמד האב בהסכמים ולא הגיע לאסוף את הילדה מהמסגרות. על דוגמא כעין זו למעשה נשענת חברת הכנסת עזריה בהגיעה לדיון שמבקש לקבוע האם לאב הגרוש יהיה זכות על ילדיו.