חבר הכנסת עומר בר לב יתמודד על ראשות מפלגת "המחנה הציוני". כך פירסמה נחמה דואק, עיתונאית "ידיעות אחרונות".

חבר הכנסת מחזיק ברקורד צבאי עשיר. בעבר, בר לב היה מפקד סיירת מטכ"ל, השתתף בפריצה לקו 300 ובמבצע אנטבה. לדבריו, התחזקות מעמדו במפלגת העבודה תחזיר לתנועה את התדמית הביטחונות. “אני זה שיכול להוביל את העבודה ולהחזיר אותה להיות מפלגה שעוסקת בעתיד ישראל ובביטחונה, אחרי ש־55 אלף ממתפקדיה איבדו את הביטחון העצמי ואת האמונה ביכולת שלהם ושל המפלגה להוביל שינוי בישראל”, אמר בר לב, והוסיף, "העם מחפש ביטחון. כשדיברנו על סייעת שנייה, זה היה יפה והפך אותנו למפלגה נכונה, צודקת וחברתית, אבל בודדה ובאופוזיציה. מעל הדגל החברתי, החשוב, צריך להניף את הדגל הביטחוני".

עומר בר לב פלאש 90
חבר הכנסת בר לב. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בנוגע להנהגה הנוכחית של המפלגה, בר לב אמר: "איני עושה תחרות עם אף אחד, כולל עם היו"ר הנוכחי. אני שם את עצמי על המגרש ומאמין שאישיות ביטחונית עם רקע חברתי כמו שלי צריכה להוביל. ויש גם את עניין המחנאות במפלגה, ששלי ובוז'י הנציחו. אני מעל למחנאות ויכול לאחד. בניגוד ליתר המתמודדים אין לי מתנגדים וכולם מעריכים אותי, גם כאלה שלא חושבים שאני צריך לעמוד בראש. כשהייתי מפקד הסיירת אספתי את קציני המטה ואמרתי להם: אני לא החבר שלכם. אני המנהיג שלכם ומתחייב להחזיר אתכם בשלום. אחרי שנשתחרר, נשתה קפה ביחד. עד אז, אני המפקד".

בתוך כך, בר לב התייחס לאיום המנהרות הנוכחי. "אני המומחה בה"א הידיעה מבין נבחרי ישראל לאיום המנהרות. בין היתר עסקה הוועדה, בראשותי וביוזמתי, בתחקיר צה"ל על צוק איתן. כיום אני יכול לומר שמערכת הביטחון ידעה על המנהרות אך לא גילתה והשמידה אותן. צה"ל נרדם בשמירה. נתנו הנחיות אך הן לא בוצעו. ואיפה הסתתרו ביבי, יעלון ובנט בשנה וחצי שלפני המבצע? הם שמעו על המנהרות בקבינט, אך לא התייחסו. שמעו ולא הבינו. ביבי דיבר וכרגיל לא עשה, בוגי לא דיבר ולא עשה, ובנט לא ממש התעניין. הגנרלים נלחמו את המלחמה הקודמת. נתניהו היסס ופחד, וקיבל החלטה לפעול נגד המנהרות רק לאחר 10 ימים. דישדשנו 51 יום. בראש הפירמידה עומד ראש הממשלה, ולכן הוא האחראי למחדל הזה. אני אומר בוודאות – ביבי פחדן בשלום ופחדן במלחמה".

הציונות לא מחויבת להקים מדינה פלסטינית

לפי המצע המדיני של חבר הכנסת בר לב, ישראל מחויבת להיפרד באופן מובנה מהרשות הפלסטינית, ובמקביל, לשדר עוצמה וכוח כנגד האלימות והטרור. בר לב מבטיח כי תחת הנהגתו מפלגת העבודה לא תיקח סיכונים חסרי אחריות במהלך המגעים עם הערבים.

עומר בר לב יצחק הרצוג עמיר פרץ פלאש 90
עומר בר לב עם יצחק הרצוג ועמיר פרץ. "לא עושה תחרות עם אף אחד". צילום: פלאש 90

"אשיב את הביטחון העצמי, אשיב את התחושה שאפשר ליזום מהלכים בלי להפקיר את הביטחון והם יידעו שמפלגת העבודה לא תיקח סיכונים לא סבירים. הסיסמה 'שתי מדינות לשני עמים' אינה הנרטיב הנכון. זו החולשה והשגיאה של המרכז־שמאל. ישראל קמה להיות הבית של העם היהודי. מדינה בטוחה, דמוקרטית ועם רוב יהודי מובהק, ואפשר להגיע לזה גם בלי פרטנר. הציונות לא נוסדה כדי להקים מדינה פלסטינית".

בנוגע לרשות הפלסטינית, בר לב אמר: “נפעל להיפרדות מהם, ועם זאת, אף חייל לא יזוז ממקומו. יש להקטין את שטחי C, להעבירם לשליטה אזרחית פלסטינית וביטחונית ישראלית, וליישב מחדש עשרות אלפים בתוך הקו הירוק או בגושים. זה תהליך שיימשך 5־10 שנים. יש להעביר את חוק פיצוי־פינוי מרצון. 30% יקחו מיד את העסקה. תהליך ההיפרדות יימשך שנים, אבל חייבים להתחיל אותו היום, אחרת נהיה מדינה דו־לאומית".

 

 

אלעד שור

אלעד שור