יו"ר מפלגת חד"ש ח"כ איימן עודה אמר אתמול (ב') בכנס בקריה האקדמית אונו: "אני ערבי משובש, עם שורשים אבל בלי היסטוריה קרובה, אבל אני גם ישראלי מעוות – מבחינה אזרחית, זה היצור שהממסד ניסה ליצור מערביי ישראל".

הכנס בו השתתף עסק בשאלה 'האם יש לאום ישראלי?'. אלא שלדבריו, "השאלה שצריכה להישאל היא לא רק מי יהודי אלא מי ישראלי, ומי אזרח? האם אני הערבי כן אזרח במדינת היהודים, האם זו מדינתי, האם היא הוקמה בשבילי? האם הייתה יומרה כזאת בשלב כלשהו?".

הוא השיב כי הוא "חושב שהתנועה הציונית רצתה לבנות אומה לא רק במובן היהודי. אני הפכתי לערבי ישראלי, ומי אני מהבחינה הממסדית? למדתי על הנביא מוחמד, על החליפות, ושם נעצרה ההיסטוריה בלימודיי".

הוא המשיך ואמר כי הוא "רוצה להיות ערבי במאה אחוזים ואזרח במאה אחוזים". "אני רוצה מדינה דמוקרטית לכולם, אני מרגיש שלם עם המולדת, היסטוריה, ולא רוצה שום יתרון על היהודים או לי על היהודים", הבהיר.

"כמה חבל שיהודים כתבו את מגילת העצמאות"

"אני רוצה שלום ושוויון אמתי. מגילת העצמאות נכתבה על חורבנו של עמי. אני לא גאה במגילת העצמאות וכמה חבל שכתבו אותה רק יהודים, אני רוצה לכתוב מגילה ביחד איתכם. האם האמירה של שוויון עמוק מאיימת על מישהו? אני חושב שאי השוויון מאיים עלינו. המשך הכיבוש מאיים עלינו, אבל כבוד זה החוסן האמיתי". בסוף דבריו אף אמר עודה לציבור – "אני קורא לסרבנות".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20