שני חברי כנסת ממפלגת 'המחנה הציוני', קסניה סבטלובה וזוהיר בהלול, לקחו היום (ב') חלק בכנס המקומם שנערך בכנסת תחת הכותרת "ילדים תחת הכיבוש". בצמוד אליהם ישבו ראשי ארגוני שמאל קיצוני 'שוברים שתיקה', 'בצלם' ועוד.

"הממשלה שולטת בחיי פלסטינים, מבוגרים וילדים". ח"כ סבטלובה בכנס "ילדים תחת כיבוש". צילום: הדס פרוש, פלאש 90

 

ח"כ סבטלובה: "המשך שליטה בעם אחר – המתנה הגדולה ביותר לשונאינו"

"אין פה BDS ולא יושבים פה שונאי ישראל", קבעה ח"כ סבטלובה שאף נמנית על יוזמי הכנס. לדבריה, "יושבים פה רק אנשים שאכפת להם, אנשים שדואגים לעתיד שלנו ומחפשים פתרונות למצב הסבוך שלנו. הממשלה שולטת בחיי פלסטינים, מבוגרים וילדים. לערוך כנס שמעלה לדיון את מה שקורה בגדה ובשטחים זה לא עניין של מה בכך. חשוב לנו לשמוע עוד, נדרוש שינוי מציאות ולא בכוח הזרוע".

כנס "ילדים תחת כיבוש" היום (ב') בכנסת. צילום: אלירן טל

עוד אמרה ח"כ סבטלובה בכנס, בו השתתפו חברי סגל דיפלומטי אירופאי, נציגי ארגוני 'זכויות אדם', פעילים וחברי כנסת מהאופוזיציה, כי "כל מי שאומר לנו שאנחנו מעניקים פרס לאויבי ישראל, אני מציעה לו לפתוח את החדשות בארץ ובעולם ולהבין שאתם, אלו שהורסים בתים ובתי הספר תוך כדי המשך שליטה בעם אחר, אתם אלו שמעניקים את המתנה הגדולה ביותר לשונאינו".

למרות שעל פי כללי הכנסת חל איסור להקרין סרטים במפגשים שאינם אירועים ושדולות, אורחי הכנס קיבלו בזמן אמת מסרון עם לינק לצפייה, והתקיימה צפייה משותפת דרך הסמארטפונים. כך הסרטון הוקרן כמתוכנן.

בהזמנה לכנס נכתב כי "51 שנים של כיבוש הותירו דור שלם של ילדים ללא עתיד. הממשלות מייצרות מסך עשן על ההשפעה הישירה של הכיבוש על האוכלוסייה האזרחית בגדה, בירושלים המזרחית ובעזה. ילדים משני צידי הסכסוך לא בחרו להיוולד למציאות עקובה מדם, ולא נוכל לייצר בשבילם עתיד שונה ללא דיאלוג. הדרך היחידה לצאת ממעגל האלימות היא לסיים את הכיבוש".

"המחנה הציוני איבדו את זה", צייץ אתמול יו"ר 'יש עתיד' ח"כ יאיר לפיד על השתתפות 'המחנה הציוני' בכנס. "חברו למשותפת והזמינו מחר לכנסת את 'שוברים שתיקה', 'בצלם' וכל תומכי ה-BDS לכנס "ילדים תחת כיבוש". הכנס הוא מתנה לאויבי ישראל".

ח"כ זועבי: "הבעיה היא דווקא עם 'מנחה השלום'"

עם סיום הכנס, אמרה ח"כ חנין זועבי (הרשימה המשותפת) כי "יו"ר הכנסת ניסה לחבל הקיום הכנס בדרכים משונות, שבעיקר מציגים עד כמה איננו דמוקרט. וכך גם חלק מחברי הקואליציה שבאו להפריע ולהתפרע", אולם העדיפה להפנות אצבע מאשימה דווקא לעבר השמאל הישראלי. "אך הם בסופו של דבר, לא הבעיה, המשיכה זועבי, "הבעיה היא דווקא עם "מנחה השלום", כי הוויכוח הוא איננו רק ויכוח ערכי, אלא במיוחד אסטרטגי. וכאשר הימין מחזק והמחנה "הטוב" נחלש, על המחנה הטוב לבחון את עצמו, כי לא עשה די ולא עשה נכון.

"להכיר בזכות העם הפלסטיני להתנגד לכיבוש". ח"כ זועבי. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

 

"יש להבין שעל המדינה לשלם מחיר"

"במקום דיבור מעומעם על ערכים, יש לעמוד לצד העם הפלסטיני ולתמוך בו הלכה למעשה: להכיר בזכותו להתנגד לכיבוש ולהבין שעל המדינה לשלם מחיר. כי ללא מחיר, היא לא תשנה את התנהלותה.

כנס "ילדים תחת כיבוש" היום (ב') בכנסת. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

"הניסיון לנהל דו-שיח עם גורמי המדינה למעשה מקנה לה זמן להעמיק את הכיבוש בכל דרך אפשרית. המדינה לא רואה בפלסטינים בני אדם, אלא "אלמנטים" אותם יש "לנהל". על השמאל להכיר בזכותם של אותם "אלמנטים" להיאבק ולא לבזבז זמן יקר על "שיחות זכויות". יש לקרוא לחרם. כי ללא מאבק אינטנסיבי, הכיבוש לא יסתיים ועל השמאל האמיתי לבחור צד".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20