למרות שחוק יסוד הכנסת קובע כי רק לשר הממונה יש את הסמכות לקבוע את נציגי משרדו בוועדות הכנסת, חברת הכנסת מרב מיכאלי (המחנה הציוני) פנתה במכתב ליועץ המשפטי לכנסת, איל ינון, בו דרשה להנחות את גורמי המקצוע של הכנסת להתעלם מהוראת שרת המשפטים איילת שקד שהנחתה לא לאפשר למשנה ליועמ"ש, דינה זילבר, להופיע בכנסת.

דינה זילבר ואיילת שקד. צילום: פלאש 90

"דורשת להתעלם מפניית שרת המשפטים כלא הייתה"

"שרת המשפטים פועלת בניגוד לסמכותה ומתערבת בסדרי העבודה של הכנסת", טענה מיכאלי במכתבה. "בישראל קיימת הפרדת רשויות ולכן, כנסת ישראל אינה תחת סמכותה של השרה ואין היא יכולה להורות על מניעת הופעתה של פלונית או אלמוני בוועדה כזו או אחרת. לאור האמור לעיל, אני דורשת כי תנחה את כל הגורמים הנוגעים לעניין בכנסת, להתעלם מפניית שרת המשפטים כלא הייתה".

מוקדם יותר היום נזף היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט במשנה שלו, זילבר, בעקבות נאומה הפוליטי בכנסת על חוק נאמנות בתרבות. מנדלבליט כתב כי הוא מצפה ממנה "לנהוג בשיקול דעת להבא, ולהימנע מהתבטאויות דומות".

מנדלבליט כתב לזילבר כי דבריהּ "לא ראויים להתבטאות של נציג יועמ"ש" ואף הזכיר כי התריע בפניה בעבר. עם זאת, מנדלבליט הבהיר כי זילבר תמשיך לייצגו בכל מקום בו הדבר יידרש, לרבות בכנסת ובממשלה, והוסיף כי "בתקופה הקרובה, עלייך לתאם עימי מראש את העמדות שבכוונתך להציג שם בשמי".

השרה שקד, בתגובה, הבהירה כי לא תאפשר לזילבר להופיע והסבירה: "המשנה ליועץ המשפטי לממשלה דינה זילבר פעלה בחוסר סמכות בהתבטאויותיה הפוליטיות שבוע שעבר בוועדת הכנסת. לפי חוק יסוד הכנסת, הסמכות על בחירת נציגי משרדי הממשלה בוועדות הכנסת נתונה לשר הממונה, ולו בלבד. לפיכך ונוכח הנזיפה של היועץ המשפטי לממשלה בעורכת הדין זילבר, לא אאפשר את הופעתה, בוועדות הכנסת במושב הקרוב. תפקיד פקידי ציבור הוא לבטא את מדיניות הדרג המדיני ולסייע למימושה כל עוד היא מתקיימת במסגרת החוק, ולא לשאת מניפסטים ולשמש כשחקן פוליטי".

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20