חברת הכנסת מרב מיכאלי (המחנה הציוני) פנתה היום (שני) לכלות לפני חתונתן והודיעה כי מתכוונת לשים סוף ל'הדרכת הכלות' המסורתית של הרבנות.

ח"כ מיכאלי. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

חברת הכנסת מיכאלי, הידועה בפעילות הפמינסיטית הרדיקלית שלה ובעמדותיה הקיצוניות לגביי אופיו של התא המשפחתי הגרעיני, הודיעה כי בכוונתה לעצור את ההדרכה המסורתית שעוברות נשים ברבנות שבועות לפני כלולותיהן, "מתחתנת? ברכות ומזל טוב. גם אם בחרת להתחתן ברבנות, אין סיבה שתצטרכי לעבור 'הדרכת כלות': תחקיר אישיותי כולל ההיסטוריה המינית שלך והנחיות איך לשמש רעיה טובה לפי סט הערכים של המאה ה-18. סליחה, המאה הי״ח. מחר אני מקיימת על זה דיון בוועדת הפנים. צריך לעשות לזה סוף", צייצה בטוויטר.

במדינת ישראל, כל כלה שנרשמה עם בעלה לעתיד ברבנות ומתחתנת על פי דת משה וישראל, מחויבת על פי הרבנות הראשית לעבור הדרכת כלות.

הדרכת הכלות כוללת הסברים על מקומה של האישה בתא המשפחתי, ניהול משק בית, שמירת הלכת נידה ומרכזיותה בהקמת הבית היהודי. במהלך ההדרכה, הנעשית על ידי רבנית, מקבלת הכלה את כל הכלים בכדי לנהל את ביתה, כאשר הדגש הוא על עוצמתה וכוחה.

מעמותת 'מרכז קולך' למנהיגות נשים נמסר: "אין שום סיבה לחייב נשים בהדרכת כלות כתנאי לנישואים. זו צריכה להיות בחירה של בני הזוג האם לעבור הדרכה". מעמותת 'עתים' מסרו כי "אין להתנהלות זו שום מקור של סמכות בחוק, שהרי תפקידה של הרבנות הוא לא להעביר שיעורי חינוך בכפיה, אלא להיות גוף שפועל בדרכי נעם ומהווה כתובת לכלל ציבור הישראלי אל היהדות".

לינור בר-אל

לינור בר-אל