פגישה אנטי-ישראלית באנקרה. משלחת של חברי כנסת ערבים ופרו-פלסטיניים נפגשה היום (שבת) עם נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן. במהלך הפגישה תקפו כל הצדדים את מדינת ישראל.

מטרת הפגישה המקורית הייתה טיפול בשלושה ערבים בעלי אזרחות ישראלית, שנעצרו בטורקיה לאחר שהגיעו למדינה להשתלת כליה. הסיבה לעיכובם של השלושה הנו חוק מקומי האוסר קבלת כליה ממי שאינו קרוב משפחה ממדרגה ראשונה.

הפגישה הסתיימה בהצלחה הודות להוראת ארדואן לשחרר את אחד משלושת העצורים וכן הסכמתו לבטל את המשך ההליכים כנגד שניים נוספים שנעצרו.

נפגש עם ארדואן ותקף את ישראל. ח"כ טיבי. צילום: פלאש 90

חברי הכנסת הערבים וארדואן תקפו את חוק הלאום הישראלי

במהלך הפגישה שוחחנו הצדדים על חשיבות האחדות והסולידריות של הפלסטינים. בין היתר תקפו הצדדים את 'חוק הלאום' ואת זכות היהודים להגדרה עצמית דרך חוק זה, לדבריהם אישור החוק הנו "הפרה בוטה של החוק הבינלאומי".

הפגישה האנטי-ישראלית עסקה רבות בסוגיה הפלסטינית וכיצד עליהם לעמוד כנגד מדינת ישראל. ארדואן מסר כי טורקיה "לא תפנה את גבה לעם הפלסטיני", וכי היא תפעל בכל דרך אפשרית לסיום הכיבוש הישראלי.

הצדדים שוחחנו גם על מעמד בירת ישראל, ירושלים, אותה דורשים הפלסטינים לעצמם וכן בלימודי ערבים בעלי אזרחות ישראלית בטורקיה.

"ישנם כמה עצורים מהיישובים הערביים במשולש והגליל במשך שבועיים". אמר על פי דיווחים ח"כ טיבי בתום הפגישה. עוד הוסיף: "מצבם הרפואי לא היה טוב ולכן היה חשוב לנו להעלות את הבקשה בפני הנשיא, הנשיא נענה מיד, הבין את המצוקה של העצורים שעמדו לפני השתלת כליה, והורה על הפסקת הליכים בגלל אי עמידה בתהליכים"

עומד לצד הפלסטינים נגד ישראל. נשיא טורקיה ארדואן. צילום: רויטרס

 

טיבי המשיך ואמר, "עלו גם נושאים מדיניים כולל עמדתו של ארדואן לגבי ירושלים, זכות ההגדרה העצמית ו'חוק הלאום'. ארדואן אמר שזו הפרה בוטה של החוק הבינלאומי וציין שהוא ימשיך לעמוד לצד העם הפלסטיני ואל-אקצה גם אם הוא יישאר אחרון בנושא". עוד אמר, "הוא קרא לאזרחי טורקיה המוסלמים להגיע לירושלים כדי להתפלל במסגד אל-אקצה".

במפגש העוין השתתפו מהצד הישראלי חברי הכנסת אחמד טיבי, מסעוד גנאים, אוסאמה סעדי וטלב אבו עראר
גם וראש מועצת דבוריה זוהיר יוסף והשייח כאמל ריאן הצטרפו לפגישה.

כזכור, זוהי אינה הפעם הראשונה בה ארדואן תוקף את מדינת ישראל ומתייצב לצד הפלסטינים. לקראת סוף דצמבר 2018 כינה ארדואן את ישראל "מדינת טרור" ובספטמבר האחרון אמר, "נמשיך לתמוך בפלסטינים המדוכאים".

ליברמן על החכ"ים הערבים: מקומם בפרלמנט ברמאללה ולא בכנסת ישראל

יו״ר מפלגת ישראל ביתנו, ח״כ אביגדור ליברמן, הגיב למפגש האנטי ישראלי ואמר, ״פעם ראשונה שאנחנו ושליט טורקיה ארדואן מסכימים על משהו. במהלך פגישתו היום עם חברי הכנסת מהרשימה המשותפת, ארדואן שיבח אותם על כך שהם משרתים את האינטרסים של הפלסטינים מתוך כנסת ישראל. עם "חותמת כשרות" כזו, ברור שמקומם בפרלמנט ברמאללה ולא בכנסת ישראל".

עוד הוסיף ליברמן "באשר לארדואן עצמו, הגיע הזמן שישראל תתייצב באופן גלוי לצידו של העם הכורדי שסובל מדיכוי אלים ורדיפה אכזרית שמפעיל משטרו כנגדם. כדאי מאוד שאותם ח״כים מהרשימה המשותפת יעשו ביקור לא רק באנקרה, אלא גם באזורים הכורדים ויראו שם את המציאות בשטח".

אורן רפאל

אורן רפאל