ח"כ חנין זועבי (בל"ד) ככל הנראה לא תתמודד בבחירות לכנסת הבאה. זועבי, אחת מחברות הכנסת השנואות ביותר בתולדות המשכן, ידועה בהתבטאויותיה הפרובוקטיביות נגד חיילי צה"ל ובסירובה לגנות מעשי טרור. היא פרצה לתודעה הציבורית בעקבות השתתפותה במשט לעזה כשעל סיפונה של הספינה היו טרוריסטים.

חנין זועבי. צילום: יונתן סינדל/פלאש90

 

מוקדם יותר הודיע ח"כ ג'מאל זחאלקה (הרשימה המשותפת) כי יפרוש מן הכנסת. זחאלקה ככל הנראה יודיע באופן רשמי על פרישתו במהלך דברים שיישא במליאה.

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין מסר: "‫בלי זועבי ובלי זחאלקה. ובעזרת השם, גם בלי בל״ד כולה. המפלגה הזו לא תורמת דבר לכנסת, להפך, פוגעת בציבור הישראלי כולו".

ההחלטה באה בעקבות תקנון המפלגה הקובע כי חבר כנסת מן הרשימה המשותפת אינו יכול להמשיך לכהן מטעמה בפעם החמישית. יו"ר בל"ד, זחאלקה, המשמש כעת בתפקידו בפעם הרביעית כחבר כנסת, יוצא כפי הנראה מנקודת הנחה כי לא יצליח לשכנע את מפלגתו לאפשר לו לכהן שוב.

ח"כ ג'מאל זחאלקה. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

רק לאחרונה פנתה בל"ד, מפלגתו של זחאלקה, לבג"ץ בדרישה להכריח את הכנסת לדון בהצעת החוק 'מדינת כל אזרחיה' שמשמעותה ביטול המרכיב היהודי בצביון המדינה.

לזחאלקה עבר עשיר של עימותים בכנסת נגד מדינת ישראל וצה"ל. לפני כחודש, בעקבות פעולת צה"ל בעזה, בה נהרג קצין היחידה המובחרת סא"ל מ', קרא זחאלקה,"להיאבק בברוטאליות של הצבא הישראלי" ובחודש יולי השנה הוא כינה את ח"כ דיכטר "רוצח ילדים" במהלך דיון על החוק לקיזוז משכורות מחבלים, בעקבות כך הוא הורחק למשך חודש ממליאת הכנסת.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20