ח"כ זוהיר בהלול (המחנה הציוני) הכריז הערב (ש') בראיון לתוכנית 'פגוש את העיתונות' על התפטרותו מהכנסת לאלתר "בגלל חוק הלאום" והוסיף לא יתמודד על מקום ברשימת המפלגה לכנסת הבאה. את מקומו בכנסת יחליף משה מזרחי, שאחריו ברשימת המפלגה.

"לא חוזר". ח"כ זוהיר בהלול. צילום: פלאש90

"אני, לכנסת ישראל – לא חוזר"

את החלטתו תירץ כמחאה על אישור חוק הלאום בכנסת. "אני מרים ידיים זה אומר שכלו כל הקיצין. הכנסת הפכה להיות אחוזה פרטית של נתניהו וחבר מרעיו", אמר בראיון לרינה מצליח. "החוק לא רק הגדיש את הסאה אלא גורם לכך שאני מתפטר מהכנסת. בתום הפגרה תקבל ההתפטרות תוקף. אני לכנסת ישראל, מבטיחך נאמנה, לא חוזר. חוק הלאום הופך את האוכלוסייה הערבית באופן רשמי, באמצעות חוק יסוד קונסטיטוציוני, מחוק לתוואי השוויון במדינת ישראל. האם אשב על הגדר? האם אתן יותר לגיטימציה לכנסת הדרתית, התרסתית, גזענית, קיצונית, שרודפת אותנו פעם אחר פעם, בכנסת ישראל ה-20 שהפכה להיות כנסת נגד המיעוט הערבי ונגד תוואי הדמוקרטיה במדינת ישראל. אני לא יכול לשבת על הגדר ולצפות במתרחש, אני אצטרך לתת תשובות נוקבות לנכד שלי בעוד הרבה שנים כאשר ישאל אותי 'האם כאשר חוקק החוק הזה סבא, האם היית בכנסת?' אגיד לו 'לא, התפטרתי'. לפחות ארגיש בנוח לנוכח אחד מהחוקים הקשים ביותר שהיו צריכים להוציא על בריקדות את כל הציבור הישראלי ותמהני מדוע לא".

אלא שכבר בינואר השנה, אמר חבר הכנסת הערבי כי הוא שוקל לפרוש מהמפלגה במהלך ועידת איגוד התאגידים העירוניים שנערכה במלון הרודס באילת. "לא תמיד טוב לי במפלגת העבודה ולא תמיד אני מוצא את האידיאולוגיה. אני אופוזיציה גם במפלגה שלי. לא תמיד הדברים מתיישבים עם תפיסת העולם שלי", אמר אז. קודם לכן, כזכר, יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי כבר הבהיר כי לא היה רוצה לראות את זוהיר בהלול בכנסת הבאה. זאת לאחר שבהלול הבהיר כי ייעדר, יחד עם שאר חברי הכנסת הערבים, מאירוע לציון "100 שנים להצהרת בלפור". "זו הקדנציה האחרונה של בהלול בכנסת", אמרו אז מקורבי גבאי.

אחרי העימות עם גבאי, אמר בראיון ל'ישראל היום' כי "העבודה ויש עתיד לא בשלות לשתף בקואליציות שלהן רשימה ערבית" וסיפר כבר אז: "כבר הכנתי מכתב התפטרות. ברגע האחרון חברים שכנעו אותי להמתין".

"לא שר את שירת התקווה"

כזכור, באפריל 2016 עורר בהלול, שעד כניסתו לכנסת היה עיתונאי, סערה רבתי כאשר סירב לקרוא לרוצחי יהודים על רקע לאומני "מחבלים". "אני מסכים שהדוקר הוא רוצח, אבל הוא לא מחבל", אמר בראיון לגל"צ. "הבעיה שלי היא שהמילה הזו הופכת לכוללנית מדי והופכת כל פלסטיני למחבל".

חודש קודם לכן, השווה ח"כ בהלול בין האצ"ל לבין פעילות טרור פלסטינית ושאל: "לפני 1948 היה כאן מנדט בריטי. האצ"ל, הלח"י וההגנה יצאו לרחובות אל מול חיילי המנדט כדי לחולל את מדינתם. מדוע לפלסטינים אסור?".

בהלול: מלפגת העבודה אינה ציונית

בעבר אף אמר בראיון לרדיו חיפה: "אני לא שר את שירת התקווה גם לא באירוע ממלכתי" ובהזדמנות אחרת, הבהיר: "אני קודם כל פלסטיני ואח"כ ישראלי, הגנטיקה שלי כפלסטיני קודמת לעובדה שאני ישראלי". בראיון לתוכניתנו 'הפטריוטים', הדגיש בהלול כי "צריך להכיר בכך שמדינת ישראל קמה על חורבותיה של פלסטין" וטען כי מפלגת העבודה אינה "מפלגה ציונית". הוא הבהיר: "אני לא יכול להיות ציוני כי אני ערבי".

לבני: "עריצות הרוב ולאומנות קיצונית פוגעות בקהלים ומיעוטים בחברה"

חברי האופוזיציה מיהרו לשגר מילים חמות לאחר הודעתו של בהלול. חברת הכנסת ציפי לבני שמונתה השבוע לראש האופוזיציה אמרה בתגובה כי היא "מצרה על הודעתו, במיוחד בימים שבהם עריצות הרוב ולאומנות קיצונית פוגעות בקהלים ומיעוטים בחברה. זה הזמן לשלב כוחות של כל המאמינים במדינת ישראל שהיא גם יהודית וגם דמוקרטית עם שיוויון לכל".

מצרה. ח"כ ציפי לבני. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

הרצוג: "עצובה לי פרישתו"

ראש האופוזיציה היוצא, ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג, אמר בתגובה כי "זוהיר בהלול הוא איש עם סגולות רבות. הוא הצטרף לפוליטיקה בעידודי עת כיהנתי כיו"ר מפלגת 'העבודה' כי רציתי להביא קול ייחודי לציבור הערבי ברשימתנו ועצובה לי פרישתו. קולם של המיעוטים במדינת ישראל חייב להישמע. אני מאחל לו בהצלחה בהמשך דרכו".

עצוב. הרצוג נואם במליאה. צילום: שגרירות ארה"ב בישראל

בתגובתה הרשמית של מפלגת 'העבודה' נכתב: "מצטערים לשמוע על בחירתו של ח"כ זוהיר בהלול. חוק הלאום הוא בעיטה בראש של למעלה מחמישית מאוכלוסיית ישראל, שהיא מדינה יהודית איתו או בלעדיו. כשנחזור לשלטון נתקן גם את החוק הזה, ונוסיף את מה שאמור להיות ברור מאליו, את המילה "שוויון".

"תודה שטעית בבחירת הבית הפוליטי שלך"

חה"כ עאידה תומא-סלימאן (חד"ש-הרשימה המשותפת) ביקשה בתגובה מחבר הכנסת: "זוהיר, תודה שטעית בבחירת הבית הפוליטי שלך. המחנה הציוני התכחש לזכויות האזרחים הערבים בצמתים החשובים". עוד הוסיפה תומא-סלימאן: "נמשיך לייצג את ציבור בוחרינו, בכוח ובנחישות אל מול השתוללות הפשיזם".

"הפשיזם משתולל". ח"כ עאידה תומא סלימאן. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

ח"כ פריג': "זוהיר הבין שלנצח יהיה זר במפלגתו. מקומו במרצ"

גם ח"כ עיסאוי פריג' (מרצ) הפנה את האצבע המאשימה לעבד מפלגת העבודה ואמר בתגובה כי  "מפלגת העבודה מעולם לא ניסתה לייצר שותפות יהודית ערבית אמיתית, אלא חיפשה "ערבים טובים", שבתמורה למקום בכנסת, מוותרים על לאומיותם".

"מקומו במרצ". ח"כ עיסאווי פריג'. צילום: פלאש 90

 

לדבריו, "3.5 שנים חשב זוהיר בהלול שיוכל לשנות זאת, אבל בסוף גם הוא הבין שלנצח יהיה זר במפלגתו. מפלגה שהיו"ר שלה, הודיע כי יפעל להדחתו מהרשימה רק מכיוון שסירב לקחת חלק בחגיגות 100 שנה להצהרת בלפור. כמי שפעל כל חייו לשותפות יהודית ערבית ולהתערות האזרחים הערבים בחברה הישראלית, מקומו של בהלול איתנו במרצ, המפלגה היחידה שמקדמת בד בבד שותפות ושילוב אמיתיים".

בנט: "כנסת ישראל לא תבכה על כך"

לעומתם, שר החינוך נפתלי בנט (הבית היהודי) סירב להצטרף ל"עליהום הבלתי-מוצדק על חוק הלאום שכולל כעת את ההתפטרות של זוהיר בהלול שאמר שהזהות הפלסטינית שלו יותר חזקה מהישראלית" והוסיף: "כנסת ישראל לא תבכה על כך. שיתפטר".

"שיתפטר". השר נפתלי בנט בכניסה לישיבת הממשלה, מרץ 2018. צילום: פלאש 90

 

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20