מתוך אתר הקונגרס הטבעוני

כנס שבמרכזו השאלה כיצד להעלות את מספר הטבעונים בישראל לכדי "מסה קריטית" ייערך השבוע בתל אביב תחת הכותרת "הקונגרס הטבעוני החמישי". במספר ראיונות שהעניק בתקשורת עמרי פז, מייסד העמותה שיזמה את הכנס, הוא סיפר על החזון להפוך את ישראל למדינה טבעונית ועל המאמצים להגדיל את מספר הטבעונים באוכלוסייה הישראלית. "אנחנו מאמינים שברגע שנגיע לעשרה אחוז טבעונים, זה יחולל פעולת שרשרת", אמר פז בראיון לרחל טלשיר ב"הארץ".

"כמו כל קבוצת מיעוט, בכלל זה פמיניסטיות, אנחנו שואפים לשוויון מוחלט ולא רק לתנאים טובים יותר", הסביר פז. "בשביל מסה קריטית צריך שעשרה אחוז מהאוכלוסייה יהיו טבעונים. לא כולם חייבים להיות אקטיביסטים אבל מחקרים מראים שברגע שלעשרה אחוז באוכלוסיה יש דעה מוצקה בנושא מסוים, הם מסוגלים להפיץ אותה ותוך זמן קצר יחסית היא הופכת להיות הדעה הרווחת".

הפגנת טבעונים בתל אביב. צילום: פלאש 90

 

פז, שיעביר בכנס הרצאה שכותרתה "עתיד הטבעונות לאן – איך מגיעים למסה קריטית?", סיפר לטלשיר גם על המגבלות המונעות לדעתו הגעה לאותה "מסה קריטית" מיוחלת. לדעתו, המכשלה העיקרית בדרך להוצאת התכנית לפועל תלויה במימון הנמוך אותו מקבלות העמותות: "תקציב נמוך ומשאבים מצומצמים של העמותות הפועלות. כל התקציב השנתי של התנועה הטבעונית עומד על כמה מיליונים – לעומת עשרות מיליארדים של תעשיות החלב ביצים ובשר".

"מטרת העל": להפוך למדינה הטבעונית הראשונה בעולם

באתר "ויגן אקטיב", אותו מפעילה העמותה של פז – "ויגן פרנדלי", נכתב כי "בסוף שנת 2014 החלה האטה בקצב הגידול של טבעונים באוכלוסייה בישראל. בעקבות כך ומתוך הבנה כי יש צורך מהותי ביצירת מהלכים וקמפיינים בסדר גודל אחר, נולד פרויקט ויגן אקטיב, באמונה כי מהלכים בהיקף ארצי ואף בינלאומי בהכרח יזניקו את מספר הטבעונים במדינת ישראל".

מתוך אתר הקונגרס הטבעוני

 

בעמוד הפייסבוק של העמותה הגדילו לעשות ובפוסט שמפנה לקישור לאתר הכנס מתוארת הפיכתה של ישראל ל"מדינה הטבעונית הראשונה בעולם", כ"מטרת העל שכולנו שואפים אליה".

פז אינו מתייחס להצבת היעדים לשינוי באוכלוסייה באופן כללי ונוקט ביעדים מספריים קונקרטיים. "כרגע יש על פי הסקרים חמישה אחוז טבעונים בישראל. אנחנו מתכוונים להעלות בכל חודש קמפיין אחר שישפיע על כ–5,000 איש. כך נגיע לתוספת של כ–60 אלף טבעונים בשנה ומדי שנה נגדיל את ציבור הטבעונים באחוז".

החתירה להפיכת החברה הישראלית לטבעונית בדרכים שיכולות להיתפס כמיסיונריות, יכולה להישמע לאוזניים שאינן מכירות את הפעילות בקרב הארגונים כקיצונית או שולית. אך בכנס לא ישתתפו רק אנשי הארגונים ופעילים שונים, אלא גם חברות הכנסת תמר זנדברג ממרצ ויעל כהן-פארן מהמחנה הציוני.

ח"כ יעל כהן-פארן. צילום: פלאש 90

"החשיבות וההשלכות של אקטיביזם במגרש הפוליטי"

כהן-פארן אף משתתפת בסרטון ששותף בעמוד הפייסבוק של "ויגן פרנדלי" בו היא קוראת לצופים להצטרף לקונגרס הטבעוני: "אני טבעונית כי אני חושבת שהיום ב-2018 אין מקום יותר להתעלל כמו שמתעללים בתעשיית המזון מן החי".

הח"כיות ישתתפו במושב שייערך תחת הכותרת: "טבעונות בזירה הפוליטית". לפי אתר הכנס, הח"כיות זנדברג וכהן-פארן "ישתתפו בפאנל על טבעונות ופוליטיקה ויספרו על החשיבות וההשלכות של אקטיביזם במגרש הפוליטי".

מתוך אתר הקונגרס הטבעוני

 

לשאלת ערוץ 20 שביקשה להבהיר את עמדת הח"כיות בכל הנוגע להירתמות של פוליטיקאים לכוונה להפוך את האוכלוסייה בישראל לטבעונית, ענתה כהן-פארן כי היא "מזדהה עם הערכים והעקרונות של התנועה הטבעונית בישראל ומקווה שאנשים אכן יקבלו החלטה ויהפכו לטבעונים, מבחירתם החופשית, כמובן".

חברת הכנסת הוסיפה כי "בישראל של שנת 2018 המודעות לנושא סבל בעלי החיים היא גבוהה, ומשנה לשנה רואים עלייה בשיתוף פעולה מצד הציבור ומשרד החקלאות בכל הקשור למניעת התעללות בבעלי חיים".

מטעמה של ח"כ זנדברג לא התקבלה תגובה לפנייתנו.

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20