בפעם התשיעית כראש ממשלת ישראל, ראש הממשלה בנימין נתניהו נאם הערב (חמישי) בפני העצרת הכללית של האו"ם בניו יורק – 20 שנה בדיוק לאחר שנשא את נאומו הראשון כראש ממשלה.

"לפני שלוש שנים שעמדתי כאן לפניכם, היינו היחידים שהתנגדו לאיראן גרעינית", פתח ראש הממשלה את נאומו. "התנגדנו כי ההסכם היה מבוסס על שקר. בשנה שעברה פשטנו על מתקן איראני שהכיל אלפי מסמכים ודיסקים והוכחנו את תכניתה של איראן להונות את הקהילה העולמית".

"מה שאיראן מחביאה ישראל תגלה". רה"מ נתניהו על בימת הנואמים בעצרת הכללית של האו"ם. צילום: רויטרס

"חודשים עברו מאז, וסוכנות האנרגיה האטומית לא עשתה מאומה, וכעת אני עומד לחשוף כאן שלאיראן יש מתקן אטומי סודי נוסף, מתקן שני שנראה תמים", חשף נתניהו והציג מפה עם קורדינציות מדויקות. "לאחר פשיטת המוסד, ממשל האייתולות פינה כמויות של חומר רדיואקטיבי ופיזר אותו ברחבי איראן, כדי לטשטש את קיומם. האתר הכיל 300 טון של חומר וציוד".

"איראן נחושה להמשיך ולייצר נשק גרעיני ולכן היא מפנה מחסנים ושומרת על החומרים במקום אחר. אני קורא לראש הסוכנות לאנרגיה אטומית לבדוק את כל האתרים. הגיע הזמן שתגיד לעולם את האמת על איראן", קרא נתניהו מעל בימת האו"ם. "ישראל לא תאפשר פיתוח נשק גרעיני לא עכשיו, לא בעוד 10 שנים ולא לעולם. נמשיך לפעול נגדכם בסוריה, בלבנון ובעיראק".

"300 טון של חומר וציוד". תמונת מתקן האטום הסודי בטהרן שהציג רה"מ בנאומו

 

"כיהודי אני שואל את עצמי – האם המנהיגים האירופאים לא למדו כלום מההיסטוריה?", תקף נתניהו. "ההסכם עם איראן לא הרחיק את המלחמה. הוא קירב אותה לגבולות שלנו". ראש הממשלה המשיך ותיאר את פעילות הטרור של חיזבאללה בלבנון, בשירות איראן, והשימוש שארגון הטרור עושה באזרחים כמגנים אנושיים.

"אז יש לי מסר לחיזבאללה", הבהיר נתניהו, "ישראל יודעת מה אתם עושים ואיפה אתם עושים את זה ולא ניתן לכם לחמוק מזה".

"ישראל יודעת מה אתם עושים". תמונת מתקן הטילים של חיזבאללה בביירות שהציג רה"מ בנאומו

 

בהתייחסו לסנקציות הכלכליות שארה"ב הטילה על איראן, אמר ראש הממשלה כי "הכלכלה האיראנית מתמוטטת. אם לזה אתה קוראים השפעה מעטה, דמיינו מה יקרה עם גל הסנקציות הבא של הבית הלבן בנובמבר?".

"אזרחי איראן מבינים זאת. הם צועקים עזבו את סוריה, את לבנון, את עיראק. טפלו בנו. באזרחי איראן", הדגיש נתניהו ששיתף את התרשמותו לנוכח ההתקוממות העממית באיראן. "אני קורא למנהיגי אירופה להצטרף אל ארה"ב ואלינו ולאמץ את הסנקציות נגד איראן".

נתניהו אף הפתיע ואמר כי "להסכם עם איראן כן היה יתרון אחד – הוא קירב בין ישראל למדינות ערב אחרות, קרבה שלא ראיתי בימי חיי", ולא שכח להביע את הערכתו לנשיא טראמפ ולשגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי על התמיכה החשובה שלהם בנאומים שנשאו באו"ם. "באופן מדהים, כאן באו"ם מאשימים אותנו היום באפרטהייד ובטיהור אתני. זו אנטישמיות במעטפת חדשה".

"בנינו מחדש את בירתנו ההיסטורית והנצחית ירושלים"

"יש לי הזכות לעמוד כאן כראש הממשלה של מדינת ישראל היהודית והדמוקרטית. חלק מאמינים שישראל לא יכולה להיות גם יהודית וגם דמוקרטית. זו טעות. ישראל היא כזו ותמיד תישאר כזו. עוד מהתקופה שבה אברהם ושרה עשו את מסעם לארץ המובטחת לפני כ- 4,000 שנים, ארץ ישראל הייתה מולדתנו", הבהיר נתניהו.

ראש הממשלה בנימין נתניהו בנאומו בעצרת האום בניו יורק. צילום: אבי אוחיון, לע"מ

 

"זה המקום בו יצחק ורבקה, יעקב לאה ורחל כרתו את הברית הנצחית שלהם עם אלוקים. זה המקום שבו יהושוע הפך אותנו לאומה ריבונית, בו דוד שלט ועוזיה הטיף, בו המכבים לחמו ובו מצדה נפלה. זה המקום ממנו גורשנו ואליו שבנו, בנינו מחדש את בירתנו ההיסטורית והנצחית ירושלים. מדינת הלאום של ישראל היא המקום היחיד בו העם היהודי מממש בגאווה את זכותנו הקולקטיבית להגדרה עצמית".

"יש לנו זכות ל'חוק הלאום' כמדינה יהודית. החוק עבר בפרלמנט הישראלי. קוראים לנו גזענים כי קבענו שעברית היא השפה הרשמית, שמגן דוד הוא הסמל שלנו ושישראל היא הבית של העם היהודי? – לפחות ל-50 מן הנציגים שיושבים כאן היום יש צלב או קרס על הדגל שלהם".

"לבית הזה אסור להריע לאבו מאזן שמשבח רוצחים"

בהתייחסו לנאום הצבוע של יו"ר הרש"פ אבו מאזן לפניו, פנה אליו ושאל: "אתה מכנה את ישראל גזענית? החוק הפלסטיני אוסר על מכירת בתים ליהודים ואתה משלם שכר לרוצחי יהודים? לבית הזה אסור להריע לאבו מאזן שמשבח רוצחים". עוד הזכיר נתניהו גם כי "אורון שאול והדר גולדין בידי חמאס וגם שני האזרחים".

הזכיר בקצרה את השבויים. משפחת גולדין בקהל עצרת האו"ם בניו יורק

 

"בירתנו הנצחית היא ירושלים מימים ימימה ומדינת ישראל היא מדינת היהודים, אבל באותה נשימה אנחנו מדינה דמוקרטית לכל אזרחינו שנהנים מזכויות על פי חוק. מוסלמי, בדואי, יהודי או נוצרי – לכולם אותן זכויות בדיוק. במזרח התיכון זה לא מובן מאליו בכלל", הצהיר נתניהו. "אני גאה לעמוד בראש מדינת ישראל – מובילה עולמית בחדשנות בכל נושא כמעט שמשפרת את חייהם של מיליארדים בעולם. אני גאה בחיילי צה"ל ובאזרחי המדינה".

לאחר נאומו של ראש ממשלת ישראל בעצרת הכללית, אמר שגריר ישראל לאו"ם דני דנון כי "בנאום חד, ראש הממשלה הציב מראה בפני מדינות העולם וחשף את מכונות הטרור האיראניות שלא מפסיקות לפעול בזמן שרוחאני עוצם את עיני העולם בתחבולות". לדבריו, "האו"ם צריך להצטרף לדרך הנכונה ולבלום את המשטר האיראני".

כזכור, בשבוע שעבר מסרו מקורבים לראש הממשלה כי נאומו הערב צפוי להיות "מדהים, מעניין ועם מידע חדש שיותיר רושם עז בעולם כולו".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20