מעמד חסר תקדים נרשם הערב עם קיומו של אירוע הוקרה משותף לכנסת ולקונגרס האמריקאי לציון 50 שנה לאיחודה של ירושלים. האירוע נערך במקביל בירושלים ובגבעת הקפיטול בוושינגטון והועבר בשידור חי סימולטני בשתי המדינות.

את האירוע יזם שגריר ישראל בארה"ב רון דרמר, שגם ינחה אותו, ובו נאמו ראש הממשלה בנימין נתניהו, יו"ר בית הנבחרים האמריקני פול ראיין ויו"ר הכנסת יולי יואל אדלשטיין. עוד השתתפו: יושבי ראש השדולה לחיזוק יחסי ישראל-ארה"ב ח"כ נחמן שי וח"כ אברהם נגוסה, שגריר ארצות הברית בישראל דיוויד פרידמן, חברי הנהלת הכנסת, מוזמני שגרירות ארצות הברית, מוזמני התאחדות עולי ארה"ב בישראל, בני נוער מתכנית "תגלית" ועוד.

בגבעת הקפיטול הקהל הורכב מסנאטורים, חברי קונגרס, דיפלומטים ומנהיגי הקהילה היהודית בארצות הברית.

ראש הממשלה בנימין נתניהו פנה לקונגרס האמריקאי: "לעונג לי לפנות אליכם מירושלים, עיר הבירה הנצחית והבלתי מחולקת של מדינת ישראל. מדוע אני אומר שירושלים לעולם לא תהיה מחולקת שוב? כיוון שאני זוכר איך זה היה כשהיא הייתה מחולקת. הדבר הראשון הוא שהבטחנו שירושלים היא עיר חופשית לכולם. זה הדבר הראשון שעשינו. הבטחנו שהאתרים הקדושים ליהדות, לנצרות ולאסלאם זמינים, משוחררים ופתוחים לכולם".

נתניהו המשיך: "זה משהו שניתן להעריך במבט לאחור, הביטו סביבכם, הבינו מה היה קורה לשטח הקטן הזה אם לא היינו כאן, הוא היה מתדרדר לאלימות קנאית נוראית. הוא היה מתדרדר לברבריות הנוראית ביותר שהעולם ראה מאז זוועות מלחמת העולם השנייה. ראינו מסגדים, כנסיות, בתי כנסת שהתפוצצו. אבל אנו לא רואים את זה, אנו רואים שבתוך הטלטלה הגדולה שמתרחשת סביבנו יש עיר אחת חופשית שבה נוצרים, יהודים ומוסלמים חופשיים להתפלל ללא הפרעה וזה בעיר ירושלים החופשית והמאוחדת. כך המצב יישאר".

"אנחנו אסירי תודה לכם, ידידנו האמריקאים, על תמיכתכם בנו. אנו יודעים שאתם מבינים בחומר וברוח את שאיפתנו לגאולה. אנו יודעים שאתם מבינים שסיפורה של ישראל, במובנים רבים תחייתה של ישראל וחזרתנו לארץ הזו ולעיר הזו, אני חושב שאתם מבינים בלבכם שזה משל לכלל האנושות. כיוון שאם היהודים יכולים להתגבר על הזמנים הנוראיים בהיסטוריה משמעות הדבר שיש תקווה לכלל האנושות. ברצוני להודות לכם על המחווה הנפלאה הזו ולהגיד לכם שוב, לאמריקה אין ידידה טובה מישראל ולישראל ודאי אין ידידה טובה מארצות הברית", כך ראש הממשלה.

במקביל, נערכו טקסים וחגיגות לציון יום ירושלים בכל 50 המדינות בארצות הברית, לציון הקשר ההדוק בין שתי המדינות ושני העמים.

 

 

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם