"אנחנו ישנים על הרצפה כי אין מיטות. אחרי סגירה של שבוע בשטח אנחנו באים לפה, לרצפה, כי אין לנו בית אחר", כך סיפרו השבוע חיילים בודדים למתניה ידיד, רכז תנועת הבוגרים של בני עקיבא. "בקשתי לראות את זה בעיניים וזה בדיוק מה שראיתי. חלקם הלא קטן עולים חדשים ללא משפחה בארץ", סיפר.

 

יש לציין כי צה"ל מעניק לחיילים הבודדים, באמצעות קצינת ת"ש, כסף מתקציב היחידה לטובת שכירת דירה, יום סידורים מפעם לפעם, ואף אחראי לריהוט הדירה. אלא שבהרבה מקרים נתקעת הפרוצדורה מול קצינות הת"ש ביחידות בהם משרתים החיילים.

אחרי שהעלה לעמוד הפייסבוק שלו פוסט הקורא למי שמעוניין לתרום ציוד או כסף לקניית ציוד, אומר ידיד כי הוא קיבל, לצד תרומות מאנשים, גם פניות רבות מחיילים נוספים המספרים סיפור דומה. גם הם צילמו את דירתם הריקה וביקשו סיוע. כל זאת, הם מדגישים, בלי אף מילת טרוניה נגד צה"ל, אשר מספק להם, כאמור, את הכסף לדירה.

לצורך ההתמודדות עם הפניות הרבות שהגיעו אליו, החליט ידיד לגייס את חברי תנועת הבוגרים של בני עקיבא הפועלים תחתיו, במסגרת כפרי סטודנטים, גרעיני משפחות ועוד.

פוסט שרץ בפייסבוק. צילום מסך

 

איך נחשפת לתופעה?

"בנושא של החיילים הבודדים אני מתעסק כבר כמה זמן. הסיפור הספציפי הזה הגיע דרך איזושהי פניה בפייסבוק. כשביררתי אותה, גילית שהסיפור הוא הרבה הרבה יותר גדול. גם הבוקר הגיעו אליי עוד כמה סיפורים".

איך קורה מצב שחיילים בודדים ישנים על הרצפה?

"בעיקרון צה"ל דואג להכל. הוא דואג לכסף לשכירות דירה, והוא גם מאפשר דברים מינימליים. הבעיה היא שזה עובר דרך קצינת ת"ש, התהליך הוא מאוד ארוך. בינתיים החבר'ה האלה גרים בדירה". ידיד מספר כי הוא ביקש לראות את המצב במו עיניו. "עליתי לדירה בנתניה, ואני פתאום רואה דירה באמת ריקה. פשוט אתה נכנס לדירה ריקה".

"אני תמיד שומע סיפורים כאלה ואף פעם לא מאמין שיש כזאת התעלמות. מתברר לך שלצה"ל יש תשובות, הבעיה היא שלוקח לו חודשים לענות אותן. ובינתיים החיילים האלה חוזרים הבייתה, לדירה ריקה. מרמה של מיקרוגל, דרך מיטה ועד לכל הדברים. מדובר בחבר'ה שחלקם קרביים וחלקם לא, אבל הם לא חוזרים הבייתה כל ערב. אין להם זמן לטפל בזה.

דוגמית מפניות חיילים לסיוע בפייסבוק

 

"מה שקורה זה שהם מגיעים ביום שישי ובמקום קצת לנוח או לצאת לים, הם צריכים לטפל במיטה וכו'. זה מאוד לא הגיוני. לחלקם אין משפחה בארץ, בדקתי את זה גם. סיפרו לי החיילים שהם כבר כמה חודשים מבקשים והצבא לא התקדם, אז הם החליטו לפנות ולבקש עזרה מאנשים. שזה דבר שלא צריך לקרות.

"הם פנו כמה וכמה פעמים לקצינת הת"ש, וביקשו שיגיע אליהם כבר הציוד, ופשוט זה לא קורה. ולכן הם נאלצו לפנות לאנשים מבחוץ. זה כואב, זה לא צריך להיות ככה. מספיק יש להם את ההתמודדויות עם הריחוק מהבית ומהמשפחה".

מה קרה מאז שפרסמת את הפוסט?

"יש היענות, גם בתרומות וגם ברהיטים. אבל גם קיבלתי עוד סיפורים. הבוקר קיבלתי עוד סיפור של חייל שגר בצפון, וגם לו – הוא שלח לי תמונות – החדר ריק, יש לו איזה מזרון על הרצפה. זה נורא עצוב, פשוט עצוב. לזה הוא חוזר ולזה הוא קם.

"נחשפתי לסיפור אחד, ומהסיפור הזה אינטואטיבית לעוד כמה סיפורים, ואני מגלה שזה תופעה שלמה. החיילים בעצם מקבלים שכר דירה, אבל הם שוכרים את הדירה בעצמם. הם דואגים לריהוט, להכל, כשאין להם באמת זמן לדאוג לזה ושהצבא הוא זה שצריך לעשות את זה ולא הם. הם לא צריכים להתמודד גם עם זה.

ואיך אתה מתמודד עם כל הפניות האלה?

"מי שנרתם לעניין זו תנועת הבוגרים של בני עקיבא. ביקשתי את העזרה שלהם בסיפור הזה. אני מתפעל את זה באופן אישי. דואג להביא את הציוד, ליצור את הקשרים עם האנשים שרוצים לתרום. המטרה היא לסייע להם קודם כל הציוד הבסיסי והמינימלי ואחרי זה גם יותר מזה".

הוא מציין כי מה שהוא עושה "זה בקטנה". לדבריו, מן הסתם יש הרבה חיילים בודדים. אבל פניות שמגיעות, או שאני מצליח להגיע אליהם – אני מטפל בזה".

לבסוף הוא אומר, "אני חושב שאם אנחנו שמחים בחיילים בודדים שרוצים לבוא ולשרת, אז התנאי המינימלי הוא שיהיה להם בית לחזור אליו. זה המינימום".

תגובת דובר צה"ל:

"בצה"ל משרתים כ-7,000 חיילים בודדים. לרשות החיילים עומדת מעטפת הטבות הכוללת שי לחג, מענק חודשי, פתרונות דיור, סיוע בקניית רהיטים ומוצרים לדירה והטבות נלוות נוספות. צה"ל מעמיד לרשות החיילים הבודדים מגוון פתרונות דיור. חייל שבוחר שלא להשתמש באלו רשאי לשכור דירה באופן עצמאי ולקבל השתתפות חודשית בשכר דירה בגובה 1,300 ש"ח.

"ברשות המפקדים וסגלי הת"ש כלי סיוע מיידים ומגוונים לטיפול בכלל צרכיהם של חיילים בודדים אשר מצויים במצוקה כלכלית. בתוך כך, אישור מענקים כספיים לחייל, תווי רכש מזון, מענק מתמשך וכלים נוספים רבים. נשמח לקבל את פרטי החיילים על מנת לבדוק את הנושא לעומק ולסייע להם".

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20