בסרטון חדש שמפרסם 'חיזבאללה', מאיים מזכ"ל ארגון הטרור הלבנוני חסן נסראללה: "אם הפגזתם אותנו – נפגיז אתכם, ואם תקפתם אותנו – נתקוף אתכם". סגנו של מזכ"ל חזבאללה, נעים קאסם פרסם הצהרה לפיה, "על ישראל התוקפנית לקחת בחשבון את תגובת ההתנגדות; אף אחד לא יוכל לגזול מלבנון את זכויותיה ביבשה ובים". כרזות נוספות בעלות אותו המסר הופצו ברשתות החברתיות.

כרזה שמפיץ 'חיזבאללה'

 

פרסום הסרטון מגיע על רקע הודעתו של יו"ר הפרלמנט הלבנוני, נביה ברי, מיום שישי האחרון על דחיית ההצעות האמריקניות לתיחום הגבול הימי עם ישראל, במסגרת המשא ומתן שמתקיים בין ישראל ללבנון על חלוקת הגבול הימי ביניהן. "איראן רוצה לצייד את חיזבאללה בטילים עם רמת דיוק של 10 מטרים, זה ישנה את מאזן הכוחות", אמר ראש הממשלה בתגובה לאיומים מצד ארגון הטרור במהלך ועידת מינכן.

באחת הכרזות מוצגות שלושת אסדות הגז של ישראל, לוויתן, תמר וכריש כנמצאות "על הכוונת", לצד נקודות הציון של מיקומן. חלק מהכרזות עשו אף שימוש בעברית לצורך הלוחמה הפסיכולוגית והעברת המסרים המאיימים.

כרזה שמפיץ 'חיזבאללה' כמסמן מטרה על שלושת אסדות הגז הישראליות

 

בכיר בחיל הים: "טיל בליסטי יכול לפגוע באסדה בתוך 2-3 דקות"

בתחילת החודש הסביר קצין בכיר בחיל הים כי בזרוע הים נערכים לאתגר שמירה על המים הכלכליים. לדבריו, חיזבאללה זיהה כבר בשנת 2006 עת הצליח לפגוע בספינת סוחר ובסטיל אח"י חנית את הפוטנציאל של פגיעה בישראל באמצעות הים והצטייד בטילים לצורך מימוש האיום. "חיזבאללה בלי צוללות ובלי כלי שייט ייצר יכולות לפגיעה בים", אמר הקצין הבכיר. "יש לחיזבאללה חימושים שיכולים לפגוע גם במטרות בטווחים רחוקים. יש ברשות חיזבאללה טילים איראנים – חד משמעית".

הקצין הוסיף כי ההתבססות האיראנית בסוריה ובלבנון מאוד מדאיגה גם את זרוע הים כאשר האיום הממשי הוא המים הכלכליים, ואמר כי "לחיזבאללה יכולת טילים בליסטיים של פגיעה באסדת גז קר, כלומר אסדה שהגז בה לא מוזרם. זוהי פגיעה קשה שיכולה להשבית אותה לכמה ימים. מנגד פגיעה באסדת גז חמה, כלומר אסדה שבה מוזרם הגז, יכול לגרום להתאדות של האסדה והמשמעות היא שלא ניתן יהיה להשתמש בה שוב. טיל בליסטי יכול לפגוע באסדה בתוך 2-3 דקות. טיל 'יאחונט' על קולי יכול לפגוע בה בפרק זמן קצר יותר".

גם נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין התייחס לאיום הלבנוני בוועידת הנשיאים המתקיימת הערב (א') ואמר כי "איראן שולחת זרועותיה ברחבי האזור, וזורעת אלימות, טרור וחוסר יציבות במזרח התיכון כולו. בצפון מכוון חיזבאללה אלפי טילים לעבר ישראל". עוד אמר ריבלין, כי "ישראל לא תאפשר לאיראן וגרורותיה לשבש את חיינו. נוסיף ונגן על גבולותינו ונקרא לעולם החופשי לעצור את הסיוע האיראני לטרור ולעצור את המרוץ האיראני להשגת פצצה גרעינית".

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20