נשיאת בית המשפט העליון הנכנסת, השופטת אסתר חיות. צילום: פלאש 90
נשיאת בית המשפט העליון הנכנסת, השופטת אסתר חיות. צילום: פלאש 90

נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות פנתה היום (ראשון) במכתב רשמי לכל נשיאות ונשיאי בתי המשפט בישראל והזהיר מ"סכנת הפוליטיזציה של מערכת המשפט".

חיות כתבה בפתח דבריה כי הפנייה נעשית בעקבות צפייה שלה בתכנית "עובדה" בערוץ 12 בשבוע שעבר. " התכנית בהחלט מעוררת דאגה", כתבה הנשיאה, "לפחות בשני מישורים. האחד – נוגע לסכנת הפוליטיזציה של מערכת המשפט. השני – נוגע לאינטראקציה בין שופטים, גורמים פוליטיים, ואנשי לשכת עורכי הדין".

בפרק בתכנית התחקירים ששודר בשבוע שעבר פורסם תחקיר שעניינו מינוי הוועדה לבחירות שופטים, ונחשפה בין היתר הפוליטיזציה המלווה את התהליך, כמו גם עסקאות שונות הקשורות בתהליך שנרקמו בין שרת המשפטים איילת שקד ובין יו"ר לשכת עורכי הדין אפי נווה.

אפי נווה יו"ר לשכת עורכי הדין. צילום: פלאש 90
אפי נווה יו"ר לשכת עורכי הדין. צילום: פלאש 90

 

"במישור הראשון – מתברר כי יש מי שסבור שאין כל פסול בקידום מינויים של שופטים בישראל על פי אג'נדה פוליטית", הסבירה חיות. "כמו כן, יש האומרים כי השינוי היחיד לעומת העבר הוא שבעבר היה שיתוף פעולה בין נציגי הלשכה בוועדה ובין השופטים בוועדה והיום הוא מתקיים בינם ובין הגורמים הפוליטיים בוועדה".

לדעתה של הנשיאה: "פוליטיזציה של מערכת המשפט עלולה לערער לחלוטין את יסודותיה כמערכת עצמאית ובלתי תלויה. בכוונתי לעשות כל הניתן כדי להגן על עצמאותה של הרשות השופטת וכדי למנוע פוליטיזציה שלה".

"המישור השני – נוגע להתנהלות השופטים שנצפו בכתבה. העובדה שמארגני הכנס ומארחיו קיימו עם השופטים שיחות שהוקלטו לצורך הכתבה היא בעייתית מאוד במישור היחסים בינם ובין השופטים. ואולם, התכנית מציבה גם בפנינו השופטים מראה, על האופן שבו התנהלו אחדים מאיתנו באותו כנס, והתמונה הנגלית אינה מחמיאה, בלשון המעטה", מתחה חיות ביקורת ישירה על השופטים.

"השופטים שיבחרו להמשיך ולהשתתף בכנסים נדרשים להקפיד על הכללים שנקבעו בעניין זה על ידי הנהלת בתי המשפט, על ידי ועדת האתיקה ועל ידי נשיאת בית המשפט העליון ולנהוג באופן ההולם את מעמדנו כשופטים", הנחתה הנשיאה בסיום דבריה את השופטים כיצד לנהוג להבא.

 

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20