נשיאת ביהמ"ש העליון אסתר חיות, היום. צילום: אסתי דזיובוב/TPS

 

נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, תקפה היום (ג') את הביקורת שמבטאים פוליטיקאים כלפי השופטים בכנס בנושא "70 עצמאות למערכת המשפט" שנערך בבית הנשיא.

האירוע נערך גם לכבוד פרישתה של נשיאת בית המשפט העליון לשעבר, מרים נאור. בין המשתתפים בכנס שרת המשפטים איילת שקד, נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות, פרקליט המדינה שי ניצן, שופטי בית המשפט העליון ונשיאי בית המשפט העליון בדימוס.

"אם נוטלים מן התפקיד השיפוטי את עצמאותו ואי-תלותו, נוטלים את נשמתו וגוף ללא נשמה לא יסכון", אמרה חיות בתחילת דבריה. "למרבה הצער, בעת האחרונה אנו עדים לכך שיש מי שהתנהלותה של המערכת כמערכת עצמאית ובלתי תלויה ברשויות האחרות היא לצנינים בעיניהם. אותם אלה אף הרחיקו לכת ותיארו אותה כאנטי-דמוקרטית, אנטי-ציונית ואפילו כדיקטטורה שיפוטית שיש לרסק".

"ובכן, אני מבקשת לומר כי מי ששם לו למטרה לפגוע בעצמאותה ובאי-תלותה של הרשות השופטת ימצא עצמו פוגע אנושות במשטר הדמוקרטי בישראל", הזהירה חיות.

כנס 70 שנה למערכת המשפט. צילום: אסתי דזיובוב/TPS

 

"ה-DNA השיפוטי הוא א-פוליטי בהגדרה"

"מערכת משפט עצמאית המקיימת ביקורת שיפוטית היא, כאמור, מרכיב מרכזי וחשוב במערך האיזונים והבלמים של שיטת המשטר הישראלית. ואולם יש מי שטוען כי בהפעלת הביקורת השיפוטית מנתקת עצמה הרשות השופטת מהעם. האומנם?", תהתה. "המציאות כי השירות הניתן לציבור במערכת שלנו מצמיח אמון רב של הציבור כלפיה".

לדבריה, "ה-DNA השיפוטי הוא א-פוליטי בהגדרה. אי לכך אנו מחויבים לקיומו של הליך הוגן, להתנהלות מאוזנת ושקולה ואנו עושים כל שביכולתנו להכריע לגופו של עניין בכל הליך המובא בפנינו".

"ככל רשות שלטונית אחרת, איננו חסינים מביקורת. עם זאת, מותר לצפות כי כל ביקורת וכך גם הביקורת המופנית כלפינו תהיה עניינית ומכבדת.  לכן, כאשר מושמעות כלפינו השופטים התבטאויות הרחוקות מלהיות ענייניות ומכבדות, ניתן לצפות כי יהיה מי שיטרח לגנותן בשם הממלכתיות על מנת לתבוע את עלבונה וקלונה לנוכח התבטאויות כאלה", אמרה חיות.

"למרבה הצער גינוי כזה מאחר לבוא, אף כי לעתים גובלות ההתבטאויות בהסתה ממש וזאת בין היתר מפי נבחרי ציבור. לא ייפלא אפוא כי חלק מן הציבור רואה בכך היתר ואישור לנקוט באותה לשון משתלחת ובוטה.
כתוצאה מכך מתפשט במקומותינו שיח אלים הקונה לו אחיזה מזיקה בכל הרבדים של חיינו" הוסיפה נשיאת העליון.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20