ניצחון גדול בטדי. שחקני מכבי חוגגים. צילום: האתר הרשמי של מכבי ת"א
ניצחון גדול בטדי. שחקני מכבי חוגגים. צילום: האתר הרשמי של מכבי ת"א

 

מכבי תל אביב ניצחה בטדי את בית״ר ירושלים 1:2 ומנעה ממנה להעפיל למקום הראשון. בעוד ג׳ורדי קרויף מקבע את מעמדו, בני בן זקן בבעיה. 23 אלף אוהדים הגיעו לטדי וראו שלושה שערים, מחצית ראשונה טובה של מכבי תל אביב, וכדורגל חלש מצד מהמארחת. אוהדי בית״ר עשו הערב הנחה לבן זקן והורידו את המינון של שירת ה"תתפטר תתפטר". בכל מקרה בית״ר ירושלים נחתה והבינה אחרי ההפסד שהיא לא ראויה לדבר על אליפות.

בית״ר ירושלים היא קבוצה של מקריות. הקשר בינה לבין משחק מאורגן הוא מקרי לחלוטין. תנו לה קבוצה שלא לוחצת גבוה, יריבה עם שחקנים בינוניים והיא מצליחה להבקיע שערים מרהיבים, נדירים, כאלה שהביאו את הקבוצה לצמרת, הביאו אותה למשחק שניצחון בו יעלה אותה למקום הראשון.

כביש את הראשון. אבי ריקן. צילום: האתר הרשמי של מכבי ת"א
כביש את הראשון. אבי ריקן. צילום: האתר הרשמי של מכבי ת"א

 

השילוב של המקריות והמזל סידרו לבני בן זקן להתמודד עם הביקורת של האוהדים וראשי המועדון על היכולת. בן זקן לא אהב את הביקורות, נפגע מהקריאות "תתפטר" מהיציעים של בית״ר אבל הלך עם האמת שלו ולא התרגש מהביקורות. המאמן הצעיר האמין כי אפשר לקחת אליפות עם כוכבית, הוא העדיף נקודות על יופי, רצה מקום ראשון גם במחיר של קללות וביקורות רבות. הוא היה בטוח שאף אחד לא יפטר מאמן שמוביל קבוצה לאליפות גם אם הדרך מלאה מכשולים וקוצים.

ואז הגיע המשחק שפתח את הסיבוב השני מול מכבי תל אביב, עם מחשבה על 0:1 קטן שיביא ניצחון גדול ומקום ראשון. בני בן זקן הגיע למשחק עם אותה תכנית משחק. מערך זהיר ונרפה בעקבות הפציעה של בוריס קליימן ושילובו של סתיו שושן בשער גרמו לפחד בקבוצה וסיבה לגיטימית לשים עם דגש על הגנה. גם ג׳ורדי קרויף בא במערך נסוג, השאיר על הספסל את קיארטנסון והעלה את שרן ייני כדי לחזק את מרכז ההגנה. קרויף לא התבייש להציב את דור מיכה כסוג של מגן שמאלי בהיעדרו של דוידזאדה, וביקש ממנו לסייע להגנה יחד עם אייל גולסה ודור פרץ. קרויף הלך על חלק אחורי צפוף וחזק והימר על מתפרצות.

בלקמן כובש את החמישי שלו העונה במשחק מול בית"ר. צילום: האתר הרשמי של מכבי ת"א
בלקמן כובש את החמישי שלו העונה במשחק מול בית"ר. צילום: האתר הרשמי של מכבי ת"א

 

בדיוק כמו בן זקן. שני המאמנים חיפשו לעקוץ, אבל ההבדל בין שתי הקבוצות גדול. מכבי תל אביב לא נמצאת בכושר מצוין אבל היא קבוצה שיודעת לשחק כדורגל, יש לה שחקנים איכותיים והשערים שלה העונה הם לא מקריים. לפחות לא כולם.

מכבי תל אביב כבשה שער כבר אחרי 40 שניות. ניק בלקמן בישל לאבי ריקן שהדהים את היציעים עם שער מהיר. 0:1 למכבי. התחושה הייתה שמכבי תישאר מאחור ובית״ר תצא קדימה תשתלט על המשחק תגיע למצבים ותבקיע. גם אם זה שער מקרי. אבל ההגנה של מכבי אינה עכו או רעננה ושחקני בית״ר נראו רע מאוד מול קבוצה שמנסה לחזור לעצמה. החולשה של בית״ר ירושלים התגלתה כאשר היא הייתה צריכה לשחק כדורגל מאורגן עם הרבה סבלנות ולא רק לעקוץ ולסמוך על המקריות. לא בכל יום כחילה, סאבו, פריירה או הייסטר יבקיעו שערים נדירים. הבעיה של בית״ר ירושלים מתחילה בדיוק כאשר היא צריכה להעיז. שם בדיוק מתגלה החולשה של הקבוצה.

מעמדו מתייצב. קרויף. צילום: האתר הרשמי של מכבי ת"א
מעמדו מתייצב. קרויף. צילום: האתר הרשמי של מכבי ת"א

 

בדקה ה-42 ניק בלקמן כבש את השני של מכבי ושלח את בן זקן לחפש פתרונות במחצית לפיגור של 2:0. בדקה ה-46 נכנסו פול אדגר ואנטוני וארן, קונטה וחן עזרא יצאו. בן זקן התלבט השבוע אם לשחק עם וארן בהרכב והעדיף את עזרא שחזר מפציעה. עזרא בכלל לא היה במשחק וקונטה שבדרך כלל עושה סחרחורת למגינים באגף, קיבל סחרחורת מריקן, בלקמן ועטר. אחרי 45 דקות ופיגור של שני שערים, בן זקן הבין שאיתי שכטר לבד בחוד לא יכול לעשות כלום מול הגנה צפופה כל כך שהעמיד לו קרויף, המחצית השנייה נפתחה טוב יותר עבור בית״ר. בדקה ה-55 שכטר הוכשל על קו ה-16 ופריירה ניצל את הבעיטה החופשית וכבש. 1:2 למכבי.

בדקה ה-65 נכנס יוסי בניון בניסיון אחרון להשיג את שער השוויון. בניון נדבק בחולשה של חבריו לקבוצה. קרויף הגיב בחילופים הגנתיים, הוא ביצע 3 חילופים והשאיר על הספסל את החלוץ האיסלנדי שהביא לו את גביע הטוטו, קרויף חיפש לשמור על היתרון והעדיף שחקנים שעושים הגנה כמו רודריגס, באטוקיו ושוינפלד. יכול להיות שקרויף הבין שלא צריך כלים כבדים כמו קיארטנסון כדי לקחת את 3 הנקודות בטדי כאשר המשחק של בית״ר נשאר מבולגן וחי על המקריות. הפעם גם המקריות לא עזרה לבן זקן לקחת לפחות נקודה. בן זקן עמד על הקווים כל המשחק, שמר על קור רוח, סוג של אדישות, לפחות כלפי חוץ, גם הוא מבין שהגיע הזמן לשחק כדורגל. צמרת ואליפות משיגים עם יכולת. המקריות טובה לפרק זמן מסוים. לא מעבר.

קאמבק גדול של דסה. צילום: האתר הרשמי של מכבי ת"א
קאמבק גדול של דסה. צילום: האתר הרשמי של מכבי ת"א
‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20