אלון חזן. צילום: משה שי, פלאש 90

 

האם אלון חזן ימונה למאמן הקבוע של הנבחרת הלאומית בכדורגל? אם חיים רביבו, היועץ הלא רשמי של עופר עיני, יו״ר ההתאחדות לכדורגל, יסיר את התנגדותו הנחרצת לאלון חזן, יש סיכוי גדול שמאמן נבחרת הנוער יזכה למשרה הכי נחשקת בכדורגל הישראלי. ההתאחדות החליטה כי אלון חזן יאמן את נבחרת ישראל במשחק הידידות ב-24 במרץ בנתניה מול נבחרת רומניה. בעקבות ההחלטה של עיני להקים ועדה מיוחדת לבחינת רפורמה בנבחרת הלאומית שאחריה תוקם ועדת האיתור החדשה למינוי המאמן הלאומי, הוחלט למנות מאמן למשחק הידידות נגד רומניה מבין המאמנים שעובדים בהתאחדות.

הבחירה בחזן אינה מקרית. מעבר לעובדה שחזן אימן לפני שנתיים את הנבחרת הבוגרת נגד קרואטיה במשחק ידידות לפני מינויו של אלישע לוי, יש גורמים בהתאחדות שמעריכים מאוד את אישיותו של חזן והיכולות המקצועיות שלו. חזן שימש מאמן נבחרת הנערים והחליף לפני שנה וחצי את אלי אוחנה כמאמן נבחרת הנוער, הוא בעל 72 הופעות במדי הנבחרת הבוגרת ונחשב לדמות מוערכת מאוד גם אצל עופר עיני. אלה המצדדים במינויו של חזן אומרים כי הוכח שכל המאמנים הטובים ביותר שהיו בכדורגל הישראלי נכשלו. הסיבה העיקרית לטענתם היא חוסר היכולת שלהם לעשות בהצלחה את המעבר מהקבוצות לנבחרת, העובדה שחזן מאמן נבחרות כבר שנים רבות ומכיר את ההתנהלות של נבחרות יחד עם עברו כשחקן נבחרת בכיר תסייע לו לדלג על תקופת ההתאקלמות במעבר החד מקבוצה לנבחרת, מעבר בו כל המאמנים הבכירים כשלו עד כה.

הוועדה לקידום הנבחרת הלאומית בה חברים אלי גוטמן, אלי אוחנה, חיים רביבו וד׳ר איציק בן מלך תגיש את המלצותיה בעוד כשבועיים, מהישיבות שנערכו עד כה, הוועדה תמליץ על מינוי מנהל מקצועי לנבחרות הבוגרת והצעירה שיהיה מעל למאמן הלאומי. המועמדים לתפקיד המאמן הם יוסי אבוקסיס, רוני לוי וניר קלינגר. אחת ההצעות שהועלתה בשיחות סגורות בהתאחדות היא שילוב בו ימונה ניר קלינגר למנהל מקצועי ואלון חזן למאמן. בהתאחדות ציינו כי העדיפות היא למאמן ישראלי, בין ההמלצות שיהיו בנוגע לצוות האימון, הכיוון בהמלצות הוא מינוי אחיד לכל בעלי התפקידים, ישראלי או זר. המגמה היא לא לפצל את המינויים לישראלים וזרים. צוות שכולו ישראלי או צוות שכולו זרים. עופר עיני רוצה צוות ישראלי וכך יהיה. החלטה נוספת שתהיה על שולחנו של יו״ר ההתאחדות לכדורגל היא, שלילת החופש המוחלט שהיה עד כה למאמני הנבחרת לבחור את הצוות המקצועי שלו. ההתאחדות תתערב בבחירת מאמני הכושר והשוערים ולא תאשר באופן אוטומטי את הבחירה של המאמן במינוי העוזרים.

ההחלטה של יוסי בניון לא לפרוש בסיום העונה ממשחק פעיל ולהמשיך לשחק עונה נוספת מונעת ממנו בעצם לקבל את תפקיד המנהל המקצועי, מה שהופך את קלינגר למועמד ראוי ומוביל לתפקיד בעקבות העובדה שהיה קפטן נבחרת ישראל, האישיות והכריזמה שלו, היכולת להתמודד עם תקשורת חזקה וכוכבים גדולים. אבל כמו תמיד, ההחלטות לא יהיו מנותקות משיקולים אישיים של אלה שמשפיעים על עיני, בעיקר חיים רביבו. כוכב העבר אחראי למינוי של אלישע לוי למאמן הלאומי, מרקו בלבול למאמן הנבחרת הצעירה וניר לוין למנהל טכני של נבחרות הנוער. למרות שהמשחק נגד רומניה אינו אינדיקציה לבחון את אלון חזן, המאמן יהיה במעקב של אנשיו של עיני בעיקר בכל הקשור להתנהלותו והדרך בה הוא מחזיק את השחקנים באימונים ובחדר ההלבשה.

אחרי המינוי למשחק נגד רומניה אמר חזן: ״עבורי זאת תמיד גאווה גדולה וזכות להמשיך לשרת את נבחרת ישראל הבוגרת. בימים הקרובים ארכיב את הצוות שיסייע לי בהכנות לקראת המשחק המאתגר מול רומניה ואני מאמין שהקהל ייהנה ממשחק איכותי של שתי הנבחרות״.