טראמפ עם סלמן בין עבדול עזיז אל-סעוד בערב הסעודית. צילום: רויטרס
טראמפ עם סלמן בין עבדול עזיז אל-סעוד בערב הסעודית. צילום: רויטרס

 

אחת הסיבות שהובילו לדחיית "חוק ירושלים רבתי" היא סעודיה, כך מפרסם העיתון הסעודי "אל-ווטן". לפי הפרסום, לסעודים היה חלק משמעותי בלחץ האמריקאי שהופעל על ראש הממשלה בנימין נתניהו, לדחות את חוק הסיפוח, כך פורסם ב"ynet".

במסגרת הפרסום צוטט גורם בבית הלבן שאמר כי חתנו ויועצו של הנשיא טראמפ ג'ארד קושנר, יחד עם סגנית היועץ לביטחון לאומי דינה פאוול והשליח המיוחד למזרח התיכון ג'ייסון גרינבלט, שוחחו עם בכירים בסעודיה בנושא קידום תהליך מדיני בין ישראל לפלסטינים במהלך ביקורם בריאד בסוף השבוע.

לפי אותו גורם, מעבר להתנגדות הסעודית לחוק הסיפוח, גם בבית הלבן הייתה התנגדות לחוק שהיה מספח לירושלים חמש רשויות, מתוך אמונה של הנשיא טראמפ כי מהלך שכזה יקשה על המאמצים לקדם תהליך מדיני. בעיתון הדגישו את המאמצים הסעודיים להשפיע על האמריקאים בכל הקשור לסוגייה הישראלית-פלסטינית: "מאמצים לחידוש המשא ומתן לשלום, דרישה מוושינגטון להפעיל לחץ על ישראל, שימת דגש על הלגיטימיות של המדינה הפלסטינית והמשך המחויבות ליוזמת השלום הערבית".

מגיש הצעת החוק, ח"כ יואב קיש (הליכוד) מסר לערוץ 20 בתגובה: "‏אני דורש שהסיבוב בכעבה במכה יהיה עם כיוון השעון ולא נגד".

רה"מ בנימין נתניהו. צילום: פלאש 90
רה"מ בנימין נתניהו. צילום: פלאש 90

 

הפרסום מגיע על רקע ההכחשה הסעודית על ביקורו של יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן, בישראל. כזכור, בחודש שעבר דווח כי בן סלמאן ביקר בישראל. לפי הדיווח, שאושר ע"י קצין מודיעין מאיחוד האמירויות, בן סלמאן, המשמש כשר ההגנה הסעודי ביקר בישראל בתחילת ספטמבר בליווי פמליה רמת דרג, שהורכבה בין היתר גורמי ביטחון סעודים בכירים, ביניהם הגנרל אנואר אשקי.

בתחילת השבוע התייחס רה"מ בנימין נתניהו לדחיית ההצבעה על חוק ירושלים רבתי: "אנחנו בקשר עם האמריקאים. האמריקאים פנו אלינו וביקשו להבין את מהות החוק. כפי שפעלנו מולם בשיתוף פעולה עד עכשיו, כדאי לדבר איתם ולתאם מולם. אנחנו פועלים כדי לקדם ולפתח את ההתיישבות ולא כדי לקדם שיקולים אחרים".

גורם אמריקאי צוטט שאמר כי "ארה"ב לא מעודדת פעולות שהיא מאמינה שהן הוות הסחת דעת מהתמקדות בקידום המשא ומתן לשלום", כשהוא מכוון לחוק "ירושלים רבתי".

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם