ועדת הכספים בדיון על חוק קק"ל, הבוקר. צילום: פלאש90
ועדת הכספים בדיון על חוק קק"ל, הבוקר. צילום: פלאש90

 

חוק קק"ל עבר בוועדת הכספים: מיליארד ש"ח יועברו בשנת 2018 ובשנת 2019 לקופת המדינה מקק"ל לטובת צרכים חברתיים. בשל התנגדות הבית היהודי לחוק ההשתלטות על קק"ל והמו"מ האינטנסיבי שהתקיים בימים האחרונים בין הצדדים הוסכם על תיקון החוק באופן שימנע את הלאמת קק"ל. מספר סעיפים נמחקו מהחוק.

בהיבט הכלכלי קק"ל תחויב בתשלום מסים על פעילותה העסקית כמו כל גוף מלכ"רי אחר, בכך יתווסף סכום קבוע לתקציב המדינה לצורך מיזמים לאומיים. פעילותה הציונית למטרות ציבוריות של קק"ל תישאר פטורה ממס וישארו בידה די תקציבים כדי להמשיך בפעילותה החשובה בפריפריה, בהתיישבות ובחקלאות. בכדי לענות על צורך תקציבי מידי של הממשלה בשנתיים הקרובות קק"ל תוכל לבחור בחלופה שבה היא תעביר בכל אחת מהשנים 2018 ו-2019 65% מהכנסותיה לתקציב המדינה (כמיליארד ש"ח) ואז היא תקבל פטור ממס עד שנת 2024. המשמעות היא שהתקציב שתעביר קק"ל למדינה יהיה מעין מקדמות על חשבון המס עד שנת 2024.

ח"כ בצלאל סמוטריץ' .צילום: מרים אלסטר/פלאש90
ח"כ בצלאל סמוטריץ' .צילום: מרים אלסטר/פלאש90

 

יו"ר ועדת הכספים ח"כ הרב משה גפני: "ההסדר טוב למדינה ולקק"ל כאחד. המדינה תקבל תקציבים גדולים שתפנה לפרויקטים לאומיים וקק"ל עוברת למסלול נורמלי שלא יאפשר עוד לסחוט אותה. אחרי אישור החוק במליאה, נקיים דיון מקיף בוועדה על פעילות קק"ל, היכן פועלת והיכן לא".

יו"ר סיעת 'כולנו' ח"כ רועי פולקמן: "בדיוק כמו שאמרנו בתחילת הדרך, ולמרות כל הלחצים הפוליטיים סוכם על העברת הכסף דרך המדינה. סדרי העדיפויות יהיו שקופים והוגנים".

ח"כ סמוטריץ' מסר כי "ההסדר הזה משקף אחריות גם לתקציב המדינה וגם להמשך פעילותה הציונית החשובה של קק"ל. התעקשנו כאן על מהות ואני שמח שיו"ר הקואליציה ומשרד האוצר הבינו את זה. נמשיך לפעול לקידום הציונות ולשמירה על המוסדות הלאומיים".

ח"כ פולקמן. צילום: פלאש 90
ח"כ פולקמן. צילום: פלאש 90

 

הבוקר (ד') פורסם כי מנכ"ל האוצר שי באב"ד הודיע בוועדת הכספים על פשרה שהתגבשה בחוק ההסדרים לפיה לקרן הקיימת לישראל יהיו שתי אפשרויות: להעביר למדינה 2.2 מיליארד שקל או לשלם מס של 65% מרווחיה למדינה עבור הכנסותיה.

הפשרה מקובלת על קק"ל, נציג הבית היהודי בוועדה ואף על סיעת המחנה הציוני. מנגד, ח"כ דב חנין (הרשימה משותפת) אמר כי "מה שקורה כאן היא החמצה לטפל במה שקורה בקק"ל. אין ביקורת כספית אמיתית על קק"ל". למעשה, בקבלת הפשרה חזרה הממשלה לנוסח המקורי של החוק במקום התיקון אותו אישרה אתמול (ג') בישיבה מיוחדת לפיו הקק"ל תחויב במס על 80% מהכנסותיה.

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם