הצעת החוק קובעת כי ישראל תקזז מהכספים המועברים לרשות הפלסטינית את התשלום שמשלמת הרשות למחבלים עברה היום בקריאה שלישית. מדובר בנוסח המחמיר של החוק, ללא סעיף הגמישות לקבינט.

ההצעה עברה ברוב מוחץ של 87 תומכים ו-15 מתנגדים.

ח"כ שטרן. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

 

כבר השנה ישראל תקפיא סכום של יותר ממיליארד ומאתיים מיליון שקלים ולא תעביר אותו לרשות הפלסטינית

על פי הצעת החוק, בכל שנה תקפיא ישראל את הסכום שהרשות הפלסטינית מעבירה למחבלים מתוך כספי המסים שהיא מעבירה לרשות הפלסטינית.

ח"כ אלוף (במיל') אלעזר שטרן מסר: "החוק ההיסטורי הזה יחליש משמעותית את עידוד הטרור על ידי הרשות הפלסטינית. חובה עלינו לעצור את התמריץ הכלכלי שמעניקה הרשות הפלסטינית למחבלים, תמריץ שמעודד נוספים לבצע טרור. כך כל נער פלסטיני יבין שלא משתלם לו לבחור בדרך הטרור. לא עוד עידוד טרור על חשבוננו!"

יו"ר ועדת החוץ והביטחון ח"כ אבי דיכטר: "הרשות הפלסטינית מעבירה מדי חודש משכורות למחבלים ולבני משפחותיהם בגובה של כ-1.2 מיליארד שקלים בשנה, שהם כ-7% מתקציב הרשות הפלסטינית. במקום שהרש"פ שלך יא מחמוד עבאס תשים כסף לבריאות ולחינוך, אתם שמים 7% מהתקציב שלכם לטרור?!!

הרש"פ הפכה את עצמה למפעל המעסיק רוצחי אנשים. למפעל זה קל מאוד להתקבל. כל שעליך לעשות זה לרצוח ישראלים, להיעצר או להיהרג, והתקבלת לעבודה במפעל".

ח"כ דיכטר. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר בעקבות אישור החוק: "הבטחנו לעצור את חגיגת משכורות המחבלים וקיימנו. עכשיו זה סופי. כל שקל שאבו מאזן ישלם למחבלים ורוצחים יקוזז אוטומטית מתקציב הרשות הפלסטינית. מלחמה אפקטיבית בטרור עוברת גם דרך הכיס, של המחבלים של משפחותיהם ושל אבו מאזן".

יו"ר תנועת "אם תרצו" מתן פלג שתנועתו מלווה את המשפחות השכולות בירך על אישורו הסופי של חוק קיזוז משכורות מחבלים ואמר כי: "חוק קיזוז המשכורות למחבלים נותן לרשות הפלסטינית הזדמנות לתקן את עצמה. במקום שתשקיע את כספיה בתעשיית רצח ודמים, היא תחוייב להשקיע בתשתיות ובפיתוח. חוק קיזוז המשכורות הוא גם תיקון חשוב למדינת ישראל. לא יכול להיות שמדינה מתוקנת תממן טרור נגד עצמה ותספק משכורות למי שרצח את אזרחיה. אין לתופעה הזו אך ורע בעולם. תנועת "אם תרצו" תמשיך לקדם חבילת הרתעה מאסיבית נגד ארגוני הטרור ועוזריהם מבית ומחוץ."

מחבלים וסייעני טרור בכלא. צילום ארכיון: משה שי, פלאש 90

 

בעקבות התמיכה בטרור: אוסטרליה תקטע את המימון לרשות

בתוך כך, הבוקר (ב') החליטה אוסטרליה לבטל את המימון לרשות הפלסטינית, זאת מחשש שהכסף שמועבר לרשות מועבר למחבלים ולמשפחותיהם. כך הודיעה שרת החוץ ג'ולי בישופ, בידיעה שפורסמה בג'רוזלם פוסט.

"כתבתי לרשות ב-29 במאי להמציא הוכחות לכך שהסיוע האוסטרלי לא משומש כסיוע לאסירים פלסטינים שביצעו עבירות אלימות על רקע פוליטי", אמרה בישופ בהצהרתה. "אני בטוחה כי המימון האוסטרלי שהועבר באמצעות הבנק העולמי נוצל לצרכיים הדרושים. עם זאת, אני חושש כי במתן כספים עבור היבט זה של פעילות הרשות יש הזדמנות להשתמש בתקציב שלה לפעילויות שאוסטרליה לעולם לא תתמוך בהן".

בישופ אמרה כי כל סיוע שיסופק "לאלו שהורשעו בעבירות אלימות הוא עלבון לערכים אוסטרלים, ומותח את הקרקע מתחת לתהליך משמעותי לשלום בין ישראל והפלסטינים".

בישופ הדגיש כי מדינתה נותרה מחויבת לתמוך ב"פלסטינים שזקוקים לשירותים בסיסים, כולל טיפול בריאותי, מזון, מים, תברואה משופרת ומקלט". כתוצאה מהחלטה זאת, האוסטרלים יעבירו את תקציבם לקרן הסיוע ההומניטרי לשטחים הפלסטיניים, שיספקו צרכים אלו. כ-75% מהתקציב צפוי להיות מועבר לעזה, הוסיפה.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20