נשיא פולין אנדז'יי דודה. צילום: רויטרס
נשיא פולין אנדז'יי דודה. צילום: רויטרס

אחרי שחוק השואה אושר בסנאט הפולני, משרד החוץ תוקף: "ישראל רואה בחומרה רבה כל ניסיון לפגוע באמת ההיסטורית. שום חוק לא ישנה את העובדות". במשרד החוץ הוסיפו כי "מדינת ישראל מתנגדת בתוקף להחלטת הסנאט הפולני. ישראל רואה בחומרה רבה כל ניסיון לפגוע באמת ההיסטורית. שום חוק לא ישנה את העובדות".

גורם מדיני אמר עוד לערוץ 20 כי בירושלים "מביעים אכזבה עמוקה לאור העובדה שמערכת היחסים בין המדינות חשובה לשני הצדדים. העברת החוק מנוגדת לרוח השיחה בין שני ראשי הממשלה, שהתקיימה ביום ראשון (28.01)".

 

השר ישראל כץ. צילום: פלאש 90
השר ישראל כץ. צילום: פלאש 90

 

בינתיים, השר ישראל כ״ץ קרא לראש הממשלה ושר החוץ בנימין נתניהו להורות באופן מיידי על החזרת שגרירת ישראל בפולין להתייעצות בישראל. ״החוק שחוקקו הפולנים הוא חמור ומהווה הסרת אחריות והתכחשות לחלקה של פולין בשואת ביהודים. במאזן בין השיקול המדיני לשיקול המוסרי חייבת להיות הכרעה ברורה- הנצחת זכרם של קורבנות השואה על פני כל שיקול אחר״, אמר כ"ץ.

ציפי לבני, יו״ר התנועה במחנה הציוני ושרת החוץ לשעבר, מסרה: "התנהלות בלתי נסבלת ויריקה בפרצופה של ישראל פעמיים – גם במדינת העם היהודי וגם בראש הממשלה שהצהיר שהגיע לסיכומים עם הפולנים (במידה ואכן היו כאלה). ישראל צריכה להגיב בתקיפות, להעלות מיידית ופומבית על סדר היום את תיעוד פשעי הפולנים במהלך השואה ולהעביר מסר ברור: שלא ניתן להשכיח את העבר".

לבני. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
לבני. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

ביד ושם מגיבים על אישור החוק הפולני:  "מצער מאוד שבפולין בחרו לאשר את החוק הבעייתי שעלול לגרום לעיוות האמת ההיסטורית בשל ההגבלות שהוא מציב על התבטאויות שונות בנוגע לשותפות של חלקים מהאוכלוסייה הפולנית- במישרין ובעקיפין – לפשעים שבוצעו על אדמתם בתקופת השואה".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20