חוק 'מרקם חיים בהתיישבות' של הבית היהודי, המכונה גם חוק 'ההסדרה 2', אושר היום (א') בוועדת השרים לענייני חקיקה. הצעת החוק מעגנת בחקיקה את מעמדם המיוחד של יישובים ביהודה ושמרון הנמצאים על אדמות מדינה.

על פי הצעת החוק, תיקבע מסגרת זמנים להסדרת היישובים, כאשר הממשלה תחויב להשלים את מהלכי ההסדרה של יישובים אלו בתוך שנתיים ממועד חקיקת החוק.

ההתיישבות ביהודה ושומרון. צילום: פלאש 90

 

כמו כן, בתקופת הביניים, תתאפשר קבלת השירותים המוניציפאליים להם זכאי כל אזרח – חיבורי קבע לחשמל ולמים, פינוי אשפה, תחזוקת גני ילדים ועוד. כיום, מבקר המדינה אוסר על הרשויות המקומיות, משרדי הממשלה והחברות הממשלתיות להעניק שירותים מוניציפליים לאלפי המשפחות.

עוד מוצע במסגרת החוק, להקפיא את מהלכי ההריסה הקיימים עד להשלמת הליכי ההסדרה. כל הליכי האכיפה והצווים המנהליים יוקפאו, וכן לא יבוצעו פעולות של יחידת אכיפה במנהל האזרחי בלי הנחיהי ישירה של שר הביטחון או של ראש הממשלה ובאישור הקבינט.

חוק ההסדרה 2 יצא לדרך. צילום: באדיבות מזכירות איתמר

 

למעשה, מדובר ב-70 ישובים שהוקמו לפני עשרות שנים על אדמות מדינה, בתמיכת הממשלה ובברכתה, ומתגוררים בהם כ-6,000 משפחות.

"למי שיש חובות – יהיו גם זכויות"

שר החינוך ויו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט הכריז כי "ממשלת הימין לא יכולה להתייחס לאזרחי יהודה ושומרון כאל אזרחים סוג ב'" ואמר כי החוק "מתקן עוול של שנים רבות לאחר הגבלות בירוקרטיות שמנעו מראשי הרשויות ביהודה, שומרון ובנימין לדאוג לתושבים שלהם לשירותים בסיסיים". הוא הבטיח: "אנחנו נתקן את זה".

הבית היהודי במעלה אדומים. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

לדבריו, "למי שיש חובות – יהיו גם זכויות. עלינו לממש את רצון הבוחר, ליישם מדיניות ימין, לתמוך בחוק ולתקן את העוול. מגיע להם".

"התשובה הניצחת לטרור הרצחני של הערבים"

יוזם הצעת החוק, ח"כ בצלאל סמוטריץ', הסביר כי "מדובר על יישובים שלמים שתלויים בין שמים וארץ. המועצות לא יכולות לקחת עליהם אחריות כיוון שהם אינם מוסדרים ואלפי משפחות לא מקבלות שירותים מינימליים של אזרח. מדינת ישראל הקימה התיישבות מפוארת ואחריותה לאפשר מרקם חיים נורמלי לתושביה. אזרחי יהודה ושומרון הם שווי חובות הגיע הזמן שיהיו גם שווי זכויות".

סמוטריץ' הודיע כי ידרוש להקים "ועדה מיוחדת בכנסת לקידום מהיר של החוק", שכן, "זו האחריות והמחויבות שלנו וזו התשובה הניצחת לטרור הרצחני של הערבים".

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20