יורש העצר הסעודי, הנסיך מוחמד בן סלמן, מתכנן לבנות מטרופוליטן ענק בשם NEOM במקום בו ניתנה התורה לעם ישראל – לפחות לפי חוקרים מסוימים – כך דווח השבוע ב'דיילי אקספרס' הבריטי.

 

היכן נמצא הר סיני? בג'בל מוסא שבמדבר סיני (גבול מצרים), הר כרכום שבנגב או שמא בג'בל אל-לווז שבערב הסעודית?

2,500 שנה אחרי המעמד המכונן ששינה את ההיסטוריה האנושית, ולמרות שהחוקרים חלוקים בדעתם, בסרט תיעודי חדש נטען כי הר סיני המקראי נמצא בג'בל אל-לוויז (מדין הקדומה) שבסעודיה, בסמוך לגבול הירדני, וכי "אם כולנו לא ננקוט פעולה, הבנייה הסעודית באזור עלולה להרוס עדויות חשובות ולמנוע חפירות ארכיאולוגיות בעתיד".

לטענת יוצרי הסרט, הממצאים בשטח מתכתבים עם הטקסט המקראי, בעיקר פסגת ההר השחורה והמפויחת, אליה ירד אלוהים "באש" (שמית פרק י"ט – י"ח), בממצאים שנמצאו בקרבת ההר – אבנים עם חריטה של שוורים עליהם והעובדה שהמקומיים מכנים את ההר ג'באל מוסא (הר משה).

נסיך הכתר הסעודי מוחמד בן סלמן. צילום: רויטרס

 

אלא שכעת, כאמור, בסעודיה מבקשים להפוך את האזור ליעד תיירותי בשם NEOM (עתיד בערבית) – מגה עיר שתפעל על אנרגיה סולרית ותבנה בהשקעה של 350 מיליארד ליש"ט ותשתרע על פני 10,230 קילומטר רבוע – פי 17 מגודלה של לונדון.

בארמון המלוכה מקווים כי הבנייה תסתיים עד שנת 2025, ובעיקר מתפללים כי העולם והמשקיעים ישכחו את פרשת רצח העיתונאי בטורקיה.

 

לינור בר-אל

לינור בר-אל