יומיים אחרי פתיחת השגרירות האמריקנית בעיר הבירה, הבוקר (ג') נחנכה שגרירות גואטמלה בירושלים. ראש הממשלה בנימין נתניהו פתח את השגרירות יחד עם נשיא גואטמלה ג'ימי מוראלס. בנאום שנשא נתניהו, הבטיח כי בפעם הבאה בה יבקר באמריקה הלטינית, יעבור גם בגואטמלה. "זה לא צירוף מקרים שגואטמלה בין הראשונות להעביר את השגרירות שלה לירושלים, היא חברה", אמר ראש הממשלה.

עוד הוסיף נתניהו כי "זה יום היסטורי, גם ליחסים בין גואטמלה וישראל. אתם חברים שלנו. יש לנו ערכים משותפים, למרות המרחק הרב בין המדינות". נתניהו, שפתח את דבריו בברכת שלום בספרדית ("בואנוס דיאס"), רמז כי שגרירות גואטמלה שהתה בירושלים עד 1980. "מדובר בהתחלה חדשה. או יותר נכון התחלה מחדש של קשר מיוחד וחשוב. פתיחת השגרירות של גואטמלה בישראל מראה שאתם תמיד בין הראשונים לעשות את הדבר הנכון".

הנשיא מוראלס אמר: "יש בינינו ברית כנה בת 70 שנה. מה שמאחד זו אהבה בין אחים. אנו מרגישים בבית כי אנו יודעים שהעם בישראל אוהב את העם בגואטמלה. הילדים שלכם והדורות הבאים יזכרו שמדינה אמיצה עשתה למענכם דברים אמיצים כי יש לכם מקום בלב שלנו".

מחווה מרגשת על חומות העיר

אמש האירה עיריית ירושלים את חומות העיר העתיקה בדגל גואטמלה כמחווה למדינה לרגל העברת שגרירותה לירושלים הבוקר. לצד הדגל נכתב: "תודה לך הנשיא ג'ימי מוראלס". הבוקר נתלה על בנין השגרירות המיועדת שלט על נכתב "ברוכים הבאים לירושלים, שגרירות גואטמלה".

"תודה לך הנשיא ג'ימי מוראלס". צילום: המחלקה הדיפלומטית במשרד החוץ

בערב ייערך במלון המלך דוד טקס קבלת פנים למשלחת מגואטמלה שהגיעה לכבוד העברת השגרירות לבירה, ולאחריו ראש הממשלה ורעייתו יארחו את בני הזוג מוראלס לארוחת ערב במעון רה"מ.

בניין שגרירות גואטמלה בירושלים הבוקר. צילום: נתי פרלמן

ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, בירך על העברת השגרירות לבירה ואמר: "שגרירות גואטמלה, ברוכה הבאה לירושלים. אני מודה לנשיא גואטמלה ג'ימי מוראלס על החלטתו האמיצה ושמח לחנוך מחר את השגרירות בבירת ישראל". בקרת צירף קריאה ליתר מדינות העולם, "אני קורא למדינות נוספות להצטרף לארה"ב וגואטמלה, לעשות את הדבר הנכון ולהעביר את השגרירויות לבירת ישראל".

רה"מ עם הנשיא מוראלס בוושינגטון בחודש מרץ האחרון. צילום: לע"מ

 

מחר יגישו יושב ראש הפרלמנט של גואטמלה וחברי קבוצת הידידות שלה לכנסת את "חוק הידידות ישראל גואטמלה" שעבר לאחרונה בקונגרס של גואטמלה. לפי החוק, בכל 14 במאי יצויין בגואטמלה "יום הידידות ישראל גואטמלה" המסמל את הקשר עם ישראל במוסדות חינוך, במוסדות רשמיים ובמוסדות נוספים. את החוק יקבל מטעם הכנסת סגן יו"ר הכנסת ח"כ חיליק בר.

שרת החוץ של גואטמלה היום בכנסת. צילום: יצחק הררי, דוברות הכנסת
לינור בר-אל

לינור בר-אל