20 נערים ונערות יהודיים שחולצו בשנים האחרונות עם אמותיהם מכפרים ערביים, התכנסו השבוע ברחבת הכותל המערבי, שם השיק עבורם ארגון 'יד לאחים' תכנית בר/בת מצווה ייחודית.

מדובר בנערים שגדלו כמוסלמים לכל דבר ושמאז חילוצם מהכפרים, מלווים אותם חונכים מטעם 'יד לאחים'. "עוזרים להם בחזרה לחיק העם היהודי", הסבירו בארגון.

צילום: ארגון 'יד לאחים'

 

לפי 'יד לאחים', "הפרויקט הפך בשנים האחרונות לשם דבר בקרב הניצולות, והוא כולל בתוכו מאות רבות של ילדים עם סיפור חיים זהה, אלא שהפעם מדובר בפרויקט חדש שמיועד לאלו מתוכם שנכנסים בחודשים אלו בעול מצוות".

במסגרת זו, הארגון הכין עבורם מבעוד מועד תכנית הכוללת חומרי לימוד מיוחדים שיעזרו להם להתכונן כראוי לבר או בת המצווה שלהם. בתכנית שהוכנה משולבים חומרים מיוחדים המתאימים למצבם הייחודי של הנערים והנערות ומתייחסים למעברם מהעולם המוסלמי לעולם היהודי.

צילום: 'יד לאחים'

 

ביום השקת התכנית התארחו המשתתפים אצל הרב שמואל אליהו, שבירך אותם ואת הארגון על הפרויקט. לאחר מכן הגיעו לאזור הכותל המערבי  ולפני שנכנסו למתחם, התאספו במרכז 'שרשרת הדורות' הנמצא בסמוך, שם קיבלו הסבר מפורט על שרשרת הדורות היהודית ועל היותם חלק בלתי נפרד ממנה.

"למרות שלמדנו על הנושא, הצורה החווייתית בה הוא מועבר במרכז שרשרת הדורות נתנה לנו להבין להיכן אנחנו שייכות", אמרה אחת הנערות והוסיפה: "הבנו שאנו חייבות לעשות הכול כדי להיות חלק מהשרשרת הזו". לאחר מכן, בעודם במתחם, קיימו המשתתפים פעילות משותפת עם ניצולי שואה.

משם נכנסו הקבוצות לשאת תפילה בכותל. מהארגון נמסר כי "שניים מהבנים שכבר חגגו בשבועיים האחרונים את בר המצווה שלהם אף עלו לתורה והנערים כמו הנערות נשאו תפילה והודו לקב"ה על שהוציאם מהשבי". האירוע הסתיים בסעודה שנערכה באולם סמוך, במהלכה בירך הרב שלמה אבינר את המשתתפים ונשא בפניהם דברים.

ביד לאחים מציינים כי הפרויקט החדש יהפוך לחלק קבוע מפעילות 'המחלקה להצלה מטמיעה' של הארגון. עוד אומרים בארגון כי "לכמה מהנערים ואף לאחת הניצולות, היתה זו הפעם הראשונה בה הגיעו לכותל המערבי".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20