סגנית השר ציפי חוטובלי. צילום: פלאש 90
סגנית השר ציפי חוטובלי. צילום: פלאש 90

 

סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי התייחסה למכתב ששלח תנועת "אם תרצו" בדרישה לפטר את שגריר ישראל בגרמניה, ג'רמי יששכרוף, בשל מעורבות בנו בארגון השמאל הקיצוני "שוברים שתיקה".

"השגריר ג'רמי יששכרוף הוא דיפלומט מוערך" מסרה סגנית שר החוץ. "אין קשר בין פעילות בנו לעבודתו הדיפלומטית של השגריר. שגרירנו בברלין הוא אדם ערכי ומצוין, ויש לערוך הפרדה בין פעילותו הדיפלומטית ובין שותפות בנו בארגון בעייתי מבחינת מדינת ישראל. ישראל תמשיך להגן על חיילי צה"ל ולא תסכים שיוציאו דיבתם רעה בעולם על ידי ארגון המבוסס על שקרים ועדויות אנונימיות ובלתי מאומתות", כך חוטובלי.

סגנית השר אף צייצה בחשבון הטוויטר שלה כי היא מתנגדת לקריאה לפיטוריו של השגריר: "אני מתנגדת לקריאה לפיטורי שגרירנו בברלין ג׳רמי יששכרוף בגלל מעורבות בנו בארגון שוברים שתיקה. ג׳רמי הוא שגריר מצוין יש לי הכרות אישית עם תרומתו הגדולה לשרות החוץ הישראלי, והמאבק בשוברים שתיקה יימשך".

"לפטר את השגריר באופן מידי"

הבוקר (ג') פנה מנכ"ל תנועת "אם תרצו", מתן פלג, לסגנית שר החוץ ציפי חוטובלי בדרישה לפטר את יששכרוף מתפקידו כשגריר ישראל בגרמניה, כך פורסם ב"ישראל היום". דרישת התנועה מגיעה על רקע ציוץ של יששכרוף שקרא לשרי הממשלה "להפסיק ולהסית" נגד בנו דין, המשמש כדובר של ארגון השמאל הקיצוני "שוברים שתיקה".

פלג שלח העתק למכתב ששלח לחוטובלי גם לנציבות המדינה, ובו כתב: "יששכרוף הוא דיפלומט ישראלי בכיר, שבחשבון הטוויטר שלו קישור לכתבה בה נטען ששרי ממשלת ישראל מסיתים כנגד דובר ארגון "שוברים שתיקה". אין צורך להזכיר לגברתי את הפעילות של הארגון "שוברים שתיקה" נגד חיילי צה"ל ומדינת ישראל. פעילות זו מתרחשת זה מספר שנים, בעצימות גבוהה ובמימון של ממשלות אירופה, האיחוד האירופאי, התאגיד האמריקאי הקרן לישראל חדשה ועוד גורמים מרחבי העולם. זאת ועוד ללא קשר, כאשר משרד החוץ של מדינת ישראל מקבל החלטה ובה הוא מנחה את עובדיו ברחבי העולם כיצד לנהוג על כלל העובדים לישר קו. במקרה דנן, ניתן לראות כיצד חרג מר יששכרוף מתפקידו".

שגריר ישראל בגרמניה, ג'רמי יששכרוף. צילום מתוך פייסבוק
שגריר ישראל בגרמניה, ג'רמי יששכרוף. צילום מתוך פייסבוק

 

מנכ"ל "אם תרצו" פירט את סעיפי החוק עליהם עבר לכאורה יששכרוף: "חל איסור על עובד בכיר לבקר את מדיניות משרדו, משרדי ממשלה אחרים, מדיניות הממשלה, הכנסת וועדותיה ובכלל זה חוקים והחלטות שנתקבלו על ידיהם במסיבת עיתונאים, בראיון עמם, בנאום במקום פומבי, בשידור, בעיתון, בספר, ברשת אינטרנט או בכל אמצעי מדיה אחר". פלג המשיך: "לא יעלה על הדעת ששגריר מכהן של מדינת ישראל יפעל נגד הנחיית הדרג המדיני. זאת ועוד המסמך הנ"ל קובע כי 'עובד המדינה המתבטא באופן פומבי בעניין מקצועי או ציבורי שלא במסגרת תפקידו, יקפיד לציין כי הוא מביע דעה או עמדה אישית ולא את עמדת המשרד'. במקרה דנן, יששכרוף התבטא בעמוד הטוויטר הרשמי שלו בו הוא מתואר כשגריר הישראלי בגרמניה. זאת ועוד לפנינו מקרה אבסורדי ובו שגריר מכהן במדינה שהעבירה במהלך השנים האחרונות באמצעות קרנות ממשלתיות – 2,123,598 שקל, פועל לכאורה לטובת הארגון והמדינה בה הוא מכהן ולא לטובת האינטרסים של מדינת ישראל".

"עברו ותרומתו רבת השנים של מר ישככרוף יעמדו לצדו בעת שזה ירצה להתמודד לתפקידים בהמשך עבודתו המקצועית, אולם אין כאן שאלה לגבי עבודתו בעבר אלא לגבי תפקודו העכשווי במסגרת ייצוגו את מדינת ישראל על אדמת גרמניה. וכאן הנ"ל נכשל כישלון מקצועי ומוסרי מן המעלה הראשונה. קל וחומר איננו מוציאים לנכון להזכיר את הניגוד האינטרסים של מר יששכרוף, כאשר דין יששכרוף, בנו של השגריר, הנו הדובר של ארגון "שוברים שתיקה" אשר הפרקליטות קבעה שהוא משקר על מנת להעליל את חיילי צה"ל, ועושה זאת תוך כדי שמקבל מימון ממשלת גרמניה. אנו קוראים לך לקרוא לפעול לפטר את השגריר באופן מידי", דרש פלג.

יו"ר אם תרצו מתן פלג. צילום: דוברות אם תרצו
יו"ר אם תרצו מתן פלג. צילום: דוברות אם תרצו

הפלסטיני והלוחמים הכחישו את טענות יששכרוף

בשבוע שעבר נסגר התיק נגד דובר שוברים שתיקה, דין יששכרוף, לאחר שהתברר כי לא תקף פלסטיני במהלך שירותו הצבאי כפי שטען בפומבי.

כזכור, לוחמי נח"ל ששירתו עם יששכרוף בחברון כקצינים, מפקדים וכחיילים בסדיר העלו לרשת סרטון ויראלי בו הם מותחים ביקורת על טענותיו להתעללות בעצירים פלסטינים ומבהירים כי מדובר בעלילת שווא.

במסגרת חקירת המקרה, נחקר יששכרוף, נגבו הודעות מהמ"פ שלו בתקופה הרלוונטית, ונאספו חומרי חקירה שונים. ממכלול הראיות עלה כי האירוע שתואר על ידי החשוד מתאים לאירוע אחד בלבד, שבמסגרתו נעצר פלסטיני בשם חסן ג'ולאני בפברואר 2014 שנעצר לאחר שיידה אבנים לעבר החיילים, כפי שתיאר יששכרוף.

דובר שוברים שתיקה דין יששכרוף. צילום מסך
דובר שוברים שתיקה דין יששכרוף. צילום מסך

 

אלא שהפלסטיני דווקא הכחיש בחקירה כי מעצרו לווה באלימות כלשהי מצד החיילים, מלבד שימוש בכוח לצורך איזוקו וטען בכל תוקף כי לא הוכה, לא נחבל, לא דימם, לא הסתחרר ובטח שלא התעלף. מעבר לכך, על גופו לא תועדו כל סימני חבלה או אלימות ויותר מזה,  גרסתו של הפלסטיני באשר למהלך האירוע, עולה בקנה אחד עם גרסת מפקד הפלוגה של יששכרוף אשר נכח במקום, ואשר מתאר את נסיבות המעצר, באופן זהה לאלה שמתאר הפלסטיני.

"שוברים שתיקה משקרים ומוציאים את דיבתם של חיילינו רעה בעולם. היום עובדה זו קיבלה הוכחה נוספת, אם למישהו היה ספק. האמת מנצחת", צייץ רה"מ בנימין נתניהו בטוויטר.

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם