מרכז 'עדאלה' (המרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי בישראל) פנה הבוקר (ב') בשם חה"כ ד"ר יוסף ג'בארין (הרשימה המשותפת) ליועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד אייל יינון, ליועצת המשפטית של השב"ס, עו"ד יוכי גנסין וליועץ המשפטי של המשרד לביטחון פנים, עו"ד יואל הדר, בדרישה כי יאפשרו לח"כ ג'בארין לבקר את המחבל מרוואן ברגותי שתועד שובר את שביתת הרעב אותה הוא מנהיג. חה"כ ג'בארין הגיש במהלך השבועות האחרונים שלוש בקשות לבקר את ברגותי, אולם בקשותיו נענו בשלילה ובתשובה לקונית לפיה השב"ס לא מאשר את המפגש.

ח"כ יוסף ג'בארין. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
"דחיית בקשותיי מהווה פגיעה קשה בפעילות הפוליטית שלי". ח"כ יוסף ג'בארין. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

בפניית 'עדאלה' נטען כי ביקורו של חה"כ ג'בארין חשוב אף יותר על רקע שביתת הרעב של המחבלים האסירים: "מצבם הבריאותי והפיזי של האסירים, המנותקים באופן כמעט מוחלט מהעולם החיצון, ממשיך להידרדר ולהחמיר, בזמן ששירות בתי הסוהר נוקט נגדם בסנקציות וצעדים ענישתיים".

חה"כ ג'בארין אומר כי "דחיית כל בקשותיי לבקר אצל ברגותי מהווה פגיעה קשה בפעילות הפוליטית שלי כחבר כנסת ובחסינות הפרלמנטרית. אין ספק כי שביתת האסירים הינה סוגייה בעלת חשיבות ציבורית רבה, וכי מתפקידי כנבחר ציבור לבחון את מדיניות השב"ס ואת התנהלותם בנושא זה ולפקח עליה, וזאת בין השאר באמצעות ביקור אצל אסירים שובתים".

ברגותי אוכל בתאו. צילום: שבס
ברגותי אוכל אתמול בתאו. צילום: שב"ס

ח"כים דורשים לבחון מחדש את זכויות האסירים

מנגד, חברי הכנסת קוראים לחקור את הפרשה החמורה שנחשפה אמש ב-360, לפיה שביתת הרעב האסירים הביטחוניים תואמה על ידי רשת עורכי דין, חלקם בעלי תעודת זהות כחולה, ולבחון מחדש את הזכויות מהן נהנים האסירים הכלואים בישראל. יו"ר ועדת חוץ וביטחון, ח"כ אבי דיכטר (הליכוד) הסביר כי "מאז ומתמיד היה ידוע שעורכי דין רבים משמשים כמעבירי מידע והנחיות בין האסירים בבתי הכלא לבין עצמם ובינם לבין הארגונים בחוץ. הבעיה הינה באיכות הראיות מאחר ולמפגשי אסיר עם עו"ד יש חיסיון מלא. חיסיון זה מנוצל לרעה במקרים רבים".

על פי הפרסום ב-360, באחרונה התעורר חשד בקרב פרקליטות המדינה כי חלק מהמתווכים הינם עורכי דין ערבים הנושאים תעודת זהות כחולה.

עורכי הדין נפגשו לעיתים קרובות עם רב המחבלים מרואן ברגותי בתאו, העבירו מסרים בשמו למחבלים השוהים בבתי כלא נוספים עד שנעשתה הכרזה משותפת על שביתת רעב. מפרקליטות המדינה נמסר כי "התיאומים נעשו בין היתר באמצעות ביקורי עורכי דין מסוימים שפקדו את המנהיגים בבתי הסוהר השונים. הם ערכו סבב בין בכירי מארגני השביתה כדי לגייס את תמיכתם ולתאם את צעדי המחאה ודרישות המחאה".

הטורטית ששברה את ברגותי – פיתיון של שב"ס

גורם בשב"כ חשף הבוקר (ב') כי הסוהרים הם אלה שהטמינו את הטורטית, העוגיות והחטיפים בתאו של רב המרצחים מרואן ברגותי, מי שיזם ומוביל את שביתת הרעב של המחבלים הכלואים בבתי הסוהר בישראל. כך פורסם הבוקר בחדשות 2.

שובר שביתה. מתוך 'לפני כולם' אמש (א')

אמש פרסם שב"ס תיעוד ממצלמות האבטחה שנשתלו בתאו המבודד של המחבל מרואן ברגותי, המרצה עונש של חמש מאסרי עולם. ברגותי נתפס בעדשת המצלמה אוכל בתא בבית הסוהר חרף שביתת הרעב אותה הוא מנהיג מזה 21 יום.

ברגותי תכנן את השביתה בצורה קפדנית ואף השאיר באמצעות עורכי דינו הוראות מפורשות איך לנהל את השביתה. בין היתר השאיר מאמר שפורסם בעיתונות בארצות הברית ובסוף השבוע מכתב שקורא לאסירים לא להישבר בעוד ישראל לטענתו משפילה את האסירים. בו בזמן שהוא עצמו מבודד משאר האסירים שובר את שביתת הרעב כפי שעשה בפעם הקודמת שארגן את שביתת הרעב.

גורם ביטחוני אמר אמש לערוץ 20 כי "המצוקה שלו אומרת הכל. ברגותי הבין שהשביתה לא מתרוממת ונכון להיום קרוב ל 600 אסירים שברו את השביתה למעט כמה בודדים מהחמאס שהצטרפו ברגותי לא רושם הישג גדול".

השר לביטחון פנים: "יצרו גבר עליו"

השר גלעד ארדן אמר לאחר פרסום הסרטון כי "שביתת הרעב של המחבלים איננה נוגעת לתנאי הכליאה שלהם אלא אך ורק לאינטרסים הפוליטיים של מרואן ברגותי, בין אם זה בתוך כותלי הכלא או ברשות הפלסטינית.
ברצונו לחזק את המעמד הפוליטי שלו לתקופה שאחרי אבו מאזן, ובדיוק כפי שהוא עשה באופן ציני ומרושע בעבר, שניצל לרעה פלסטינים ושלח אותם לבצע פיגועים ומעשי רצח, גם כאן- בבתי הכלא של שירות בתי הסוהר, הוא מנצל באופן ציני את המחבלים,, מבקש מהם או מוביל אותם לבצע שביתות רעב שעליהם הם משלמים וישלמו מחיר כבד, בעוד שהוא עצמו לא מוכן להפיל על עצמו את הנורמות של שביתת הרעב וגם בפעם הזאת- יצרו גבר עליו".

בוועדה הלאומית לתמיכה באסירים הגיבו בהכחשה. בהודעה שפרסמה הוועדה, דחתה את הסרטון ומסרה כי "מדובר בסרטון שהיה בו שימוש בשנת 2004. עוד טענו, כי התקשורת הישראלית במתקפה נגד האסירים הפלסטינים על מנת ליצור שסע בינם לבין התושבים הפלסטינים".

אכן גם בשנת 2004 נתפס ברגותי בעין המצלמה כשהוא אוכל בתאו בעיצומה של שביתת רעב, אך אמש הסרטון שפורסם אמש מתעד מקרה חדש לגמרי.

ברגותי אוכל בתאו ב-2004. צילום: דוברות שב"ס

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20