מתנה לחג או דרך נוספת להתנתק מהמסך לכמה שעות טובות – אספנו בשבילכם 5 ספרים מומלצים מתוך הספרים החדשים של אביב 2018.  

עטיפת הספר דתי נורמלי, אורי אורבך. צילום: יח"צ

מה: דתי נורמלי // אורי אורבך (הוצאת ידיעות ספרים, 344 עמ')

3 שנים מאז נפטר, חסרונו של אורי אורבך ז"ל (בעיקר העיתונאי והסופר, פחות הפוליטיקאי) בנוף השיח המקומי מורגש מתמיד. "דתי נורמלי" אמור לספק מענה רגעי לגעגוע. מיטב המאמרים של אורבך, השנון, הנוקב והסאטירי בדרכו הייחודית, מלווים באיורים של המאייר הצמוד שי צ'רקה (שיופיע שוב עם ספר משלו), וערוכים בידי אלמנתו של אורי, מיכל, כותבת ועורכת לשון; ואלי ויסברט.

מי: אורי אורבך

אין צורך באמת להציג. עיתונאי, עורך, סופר, איש רדיו (מייסד "המילה האחרונה" יחד עם עירית לינור בגל"צ) וטלוויזיה, וגם חבר כנסת ושר בישראל.

למי: 

לכולם, ובפרט לאלה שמתגעגעים לאורבך אבל לא באמת שמרו כל טור ומאמר.

כמה: 118 ש"ח

בחזרה מעמק רפאים, חיים באר

מה: בחזרה מעמק רפאים // חיים באר (הוצאת עם עובד, ספרייה לעם, 339 עמ')

תעלומת מותו הפתאומי של סופר יהודי שהשאיר אחריו בליל של כתבי יד, מאהבות, בן יחיד, מעריצים ושערוריות. הרומן המעיין-בלשי נפרש ביד אמן בין תחנות חייו בישראל ובפולין ובין נוף הספרות המקומית והיהדות הירושלמית.

מי: חיים באר

רומן שביעי לסופר שאחראי ל"נוצות", "עת הזמיר", "אל מקום שהרוח הולך" ועוד. באר מדלג בקלילות בין אזכורים תנכיים ותלמודיים לסלנג עדכני, גם אם לפעמים שם בפי הדמויות שברא ניסוחים תמוהים.

למי:  אוהבי ספרות, מרצים לספרות, ירושלמים וחובבי חיים באר

כמה: 94 ש"ח

עגנון "הסייף", אייר: שי צ'רקה. צילום: יח"צ

מה: שי ועגנון, הסייף (הוצאת שוקן, 47 עמ')

אחרי "שלושה סיפורים" חוזר אחד מגדולי המאיירים הישראלים שי צ'רקה אל סיפוריו של ש"י עגנון. משימה לא קלה, שלא לומר דמיונית, שתחת ידיו של צ'רקה לובשת פנים של מציאות. השפה העגנונית נשמרת, ובסיוע האיורים קלה יותר לעיכול. האיורים לא רק מלווים את עגנון אלא מוסיפים פה ושם פרשנות ומגישים את הסופר זוכה פרס הנובל באריזה אחרת. מומלץ!

מי: שי צ'רקה, מאייר וקריקטוריסט, מלווה זה שנים את דפי העיתון "מקור ראשון", את ספריו של אורי אורבך ז"ל ועוד. "הסיפור המתרחש בירושלים בשנת 1925", כותב צ'רקה על "הסייף", "נפתח בתעלומת מותו של ר' יהודה הלוי ומתפתח למאבק איתנים בין ספרא לסייפא, בין סופר לסיף. אני גיליתי בו עולם ומלואו, ורציתי לשתף גם אתכם, אז ציירתי".

למי: ילדים יודעי קרוא וכתוב בליווי והסבר הורים. וכן, גם למבוגרים

כמה: 69 ש"ח

שמים אדומים, דניאל שנער

מה: שמים אדומים // דניאל שנער, (הוצאת ידיעות ספרים, 398 עמ')

את רומן הריגול של דניאל שנער ניסו לשווק דרך דרמה צנזוריאלית במסגרתה "הותרו לפרסום" קטעים נרחבים בספר. אבל בין עם מדובר במאבק ארוך עם הצנזורה ובין עם מדובר בדרמה מעט מנופחת, "שמים אדומים" אמור לספק את הסחורה לחובבי הז'אנר. עולם המודיעין וסיכול הטרור פוגש קצת סייבר, האקרים זדוניים ואיך לא, טובי בחורינו. הספר עוקב אחר סער ועלי, ישראלי ופלסטיני, שסיפורם שוזר את אירופה, אפריקה וישראל בכריכה אחת.

מי: דניאל שנער כיום מנהל חברת השקעות ובעבר קצין באמ"ן

למי: חובבי ריגול, סייבר ומלחמה בטרור בניחוח כחול לבן

כמה: 98 ש"ח

הטנק, אסף ענברי

 

מה: הטנק // אסף ענברי (הוצאת ידיעות ספרים, 271 עמ')

מי היה הגיבור המודרני שהשחיל בעזרת בקבוק תבערה מאולתר את הטנק הסורי, שאיים לגלוש ממורדות הגולן, לחתוך לגליל התחתון בואכה חיפה, ולבצוע את המדינה הטרייה והזעירה? – השאלה הזו עומדת במרכז "הטנק", ספרו החדש של אסף ענברי, אחד הסופרים הישראלים המסקרנים. חמישה מועמדים מתכתשים על הזכות להיכנס למיתוס דוד וגוליית, גרסת דגניה, ולקבל קרדיט על עצירת הכוחות הסורים בצפון הארץ במלחמת העצמאות. ואם להשתמש בהמלצה של הסופר עמוס עוז: "סיפור שיש בו עובדות והשערות, המצאה ותיעוד, מאוויי לב וסיוטי לילה, קומדיה וטרגדיה, והכול כתוב ביד חכמה, חסכנית ומדייקת מאוד".

 

מי: אסף ענברי

מי שלא קרא את "הביתה", ספרו הקודם של ענברי ורוצה לקבל טעימה קלה מהכתיבה הנוגעת והרגישה של הסופר והפובליציסט, יכול להיכנס לאתר ולחפש את הקטע "רציתי אותך, איילה", שבו מגולל ענברי זיכרון מתוק מימי בית הספר התיכון שבו למד, על שפת הכנרת. כמתאבן, זה אמור להספיק

למי: אוהבי כתיבה משובחת ועברית עשירה

כמה: 98 ש"ח

 

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20