לראשונה בארבע העונות האחרונות מכבי תל אביב ניצבת במקום אותו לא הכירה בעידן קרויף. 90 דקות גורליות שבהן היא יכולה לאבד את תואר האליפות. הניצחון הגדול של הפועל באר שבע הכניס את אנשי מכבי ללחץ. במכבי בנו גם על יחס השערים הטוב שלהם במקרה שהאליפות תוכרע בשוויון נקודות. באר שבע צמצמה את  הפער לחמישה שערים בלבד, פער שניתן למחיקה.
את שלוש האליפויות הרצופות מכבי לקחה בקלילות. מהמחזור הראשון היא היתה פייבוריטית וגם באר שבע שדלקה אחריה היתה רחוקה ממנה בנקודות וביכולת. גם בבאר שבע לא האמינו שהם מסוגלים לזכות באליפות. המפגשים בין שתי הקבוצות בעונה שעברה נחשבו למשחקי העונה אבל היה ברור כי גם הפסד של מכבי לא ישנה את התמונה. העונה מהמחזור הראשון היה ברור כי המכונה המשומנת של מכבי לא עובדת כרגיל ואילו הפועל באר שבע אותתה שהיא בנויה לאליפות.

מהרגע הראשון ברק בכר אותת בלי בושה כי הוא הגיע לדרום כדי להביא אליפות. בכר החדיר בשחקנים שלו את האמונה, החזיר את הקהל למגרשים. אחוזים רבים בהצלחה של באר שבע נזקפים לטובת האוהדים שעד העונה האחרונה אכלו מרורים והפכו את החיים של השחקנים והמאמנים לגיהנום. כש בן גוריון הבטיח 'שהנגב עוד יהיה פורח'  הוא בטח לא חשב שהקבוצה של אלונה ברקת תהיה ההצגה הכי טובה בעיר.

שחקני באר שבע יחגגו אליפות? צילום: פלאש 90
שחקני באר שבע יחגגו אליפות? צילום: פלאש 90
הבעיה הגדולה של מכבי תל אביב היתה מתחילת העונה שהם לא ידעו איך להתמודד עם המציאות החדשה. במכבי התרגלו שהם השליטים היחידים בכדורגל הישראלי, הם התגאו ובצדק על כך שפירקו את באר שבע בגמר גביע המדינה בסמי עופר בסוף העונה שעברה. מכבי זכתה בתואר השלישי באותה עונה והניצחון המרשים 2-6 בגמר גרם לכולם במכבי להבין שאחרי ההשפלה הקשה של באר שבע ייקח למועדון זמן רב להתאושש ממנו. בזמן שקרויף קיבל מנדט מהבעלים מיטש גולדהאר לחזק את הקבוצה ולהתאים אותה למאבקי ליגת האלופות. אף אחד לא חשב בכלל על באר שבע שחזרה לדרום שבורה והרוסה.
אבל אלונה ברקת היתה שבעה מאכזבות, כשלונות והשפלות. האוהדת הוותיקה של מכבי תל אביב החליטה שהיא רוצה להיות בליגה של הגדולים לא רק מבחינת חשבון הבנק. היא ויתרה על אלישע לוי והביאה את ברק בכר. פיזרה מיליונים על רכש כמו בעונה שעברה אלא שהפעם היא הביאה את השחקנים המתאימים. גם האצטדיון החדש והאוהדים שנולדו מחדש הפכו את הפועל באר שבע לקבוצה מפחידה. בהתחלה אף אחד לא לקח ברצינות את באר שבע שמסוגלת לערער את השליטה של מכבי. אף אחד מלבד ברק בכר. אמרו עליו שהוא צעיר, אמרו עליו שאין לו ניסיון בקבוצה גדולה עם אוהדים, אמרו שהוא לא יסתדר עם הכוכבים הגדולים והרבים שיש לו בסגל. היו גם הימורים מתי יגיע הפיצוץ עם ברקת שאוהבת להתערב בעניינים מקצועיים. 4 מחזורים לסיום העונה, באר שבע עברה משברונים, נפלה מול הקטנות בבית, חטפה מכה קשה בעכו וספגה מהלומה גדולה ומשפילה ממכבי חיפה בחצי גמר הגביע. מכל הנפילות הללו באר שבע הצליחה להתרומם. בכר וברקת עדיין מסתדרים מצוין, לפחות ככה זה נראה, ובאר שבע מראה בעיקר אופי. האופי הזה היה שייך עד העונה האחרונה בלעדית למכבי תל אביב. היא שמרה עליו בקנאות ולא חילקה גרם אחד ממנו ליריבות שלה. אחרי שלוש שנים של שליטה טוטלית בליגה. באר שבע הפכה מקבוצה פחדנית, לוזרית חסרת ביטחון עצמי לקבוצה וינרית. נכון, יש לבאר שבע סגל טוב מאוד, יש לה קהל גדול ותומך ואצטדיון חדש. אבל עם כל הכבוד לכל היתרונות הללו, המנצח הגדול העונה הוא ברק בכר. העובדה שהוא לא היסס, לא חשש ולא שיחק את המשחק של גדולים ממנו שמתפתלים ובורחים מהצהרות, בכר בעצם ההצהרה החד משמעית שלו שבאר שבע תתמודד על כל התארים שווה בשווה מול מכבי תל אביב שינה את כללי המשחק והעלה את הפועל באר שבע לליגה של הגדולות. ההתנהלות התקשורתית של בכר היתה האות שלמכבי תל אביב מצפה הפעם משימה קשה מאוד והעונה לא הולכת להיות טיול שנתי שנמשך שלוש שנים.
השבוע האחרון בכדורגל הישראלי היה מהדרמטים ביותר שהיו כאן מאז 2010. אז במחזור הסיום כבש ערן זהבי שער ניצחון בשניות האחרונות של המשחק בטדי והעניק את האליפות להפועל תל אביב על חשבון מכבי חיפה שהיתה זקוקה רק לניצחון על בני יהודה שסיימה למעשה אז את העונה. אחרי ההדחה של באר שבע מהגביע והניצחון הדרמטי של מכבי על סכנין בגביע נדמה היה שמכבי מגיעה למשחק העונה במומנטום חיובי ובאר מגיעה שוב למשחק העונה שהיא במשבר. ימים אחדים חלפו והמומנטום התחלף. באר שבע נתנה הצגה מול רעננה ומכבי סיימה בתיקו בדוחא. מאז הניצחון על רעננה באר שבע מתכוננת למשחק העונה כשהיא רגועה מרוכזת ומוכנה. מכבי עסוקה באירועי דוחא, בוועדות המשמעת, בערעורים ובהרחקת השוער ראיקוביץ'. בהכל רק לא בכדורגל. במכבי הלכו כמה צעדים קדימה. הם ניסו להפעיל לחץ גדול על ההתאחדות לכדורגל ומוסדותיה המשפטיים כדי לבטל את ההרחקה של השוער. אם שוקלים את הסיכוי לשינוי ההחלטה מול הנזק שייגרם לקבוצה לקראת משחק העונה אז ברור שהסיכויים לביטול או דחיית העונש של השוער הסרבי לא מציאותיים.
המהומות בסכנין צילום: פלאש 90
המהומות בסכנין צילום: פלאש 90
אחרי שפסטיבל דוחא ובתי הדין הסתיימו, הכוכב עד המשחק, ואלי גם אחריו, יהיה השוער דניאל ליפשיץ. ליפשיץ שגדל בשבדיה והגיע לארץ בגיל 7 למד בשבדיה שלכדורגל יש כללי התנהגות אחרים. כולם במכבי עוסקים בליפשיץ וזה מסוכן. בלא מעט משחקים גדולים ומכריעים שוער המשנה גנב את ההצגה. אני לא מכיר את האישיות של ליפשיץ אבל אני מכיר היטב את מאמן השוערים במכבי, שורה אוברוב. אני בטוח שעם סיום המשחק בדוחא, אוברוב החל לעבוד עם ליפשיץ. אוברוב חזק לא רק בצד המקצועי אלא גם בנושא הפסיכולוגי המנטלי. ראשית אם מכבי החתימה את ליפשיץ כשוער שני אחרי שחרורו של ברק לוי זה אומר שהוא שוער טוב. שנית, מהיכרותי את אוברוב הוא יעשה את העבודה. ליפשיץ לא יהיה הבעיה של מכבי במשחק ביום שני. באר שבע יכולה לנצח את מכבי עם ראיקוביץ ומכבי יכולה לנצח את באר שבע עם ליפשיץ. אסור למכבי להיגרר למחשבה שעם ליפשיץ הקרב אבוד. דווקא אחרי הצלקות משני המפגשים מול סכנין שמכבי מגיעה איתן למשחק העונה שחקניה יגיעו למשחק עם הרבה יותר נחישות, מוטיבציה ורצון להצליח. להרבה שחקנים של מכבי תרוץ במגרש המחשבה איך הם רצים בסיום המשחק לקהל שלהם מורידים את החולצות ועושים תנועת יש גדולה שאומרת הכל. תנועת ניצחון שמגמדת את תרועת הניצחון של יוסי אבוקסיס. אם ההרחקה של ראיקוביץ פגעה מקצועית במכבי אז הרצון לנקום באבוקסיס ולחזור למקום הראשון תהיה חזקה יותר ומשפיעה יותר מחסרונו של השוער הסרבי.

מכבי תל אביב והפועל באר שבע יכולות לשקם במשהו את ההריסות ולהחזיר את הכבוד של ליגת העל למקום הרבה יותר גבוה. נכון שהמושג: ״זה רק ספורט״, לא עובד עוד, אבל מכבי ובאר שבע חייבים להתעלות על עצמם לא רק במשך 90 דקות אלא גם ואולי בעיקר אחרי השריקה לסיום. השחקנים והאוהדים יכולים להראות לנו שאפשר גם אחרת ושהכדורגל הישראלי עבר תאונה קשה אבל לא  תאונת טוטאל לוס.

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20