סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי נפגשה היום (ד') עם חבר הקונגרס האמריקאי לואי גומרט ממדינת טקסס, העומד בראש משלחת בכירים בתחום ביטחון המולדת, שהגיעו לביקור בישראל.

חוטובלי התייחסה לשינויים המתרחשים באזור: "אנחנו מצפים להכרה של הממשל האמריקאי בירושלים המאוחדת כבירת ישראל ויישום הבטחת הבחירות של הנשיא טראמפ להעביר את השגרירות האמריקאית לירושלים. העם בישראל מצפה לכך ואין עיתוי טוב יותר לכך מאשר כעת, בשנה בה אנו חוגגים יובל שנים לאיחוד ירושלים".

פגישת חוטובלי-גומרט. צילום: דוברות השרה
פגישת חוטובלי-גומרט. צילום: דוברות השרה

חבר הקונגרס לואי גומרט הבטיח שימשיך לפעול לקידום הנושא ואמר: "אני מאמין שזה יקרה ושהנשיא טראמפ יעמוד בהבטחתו".

כזכור, הבוקר פורסם כי נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ החליט להשתמש בסמכות הווטו שמעניק לו "חוק ירושלים" האמריקאי, ולא להעביר את שגרירות ארה"ב מתל אביב לבירה, כך דווח לראשונה באתר '360'. לפי לשכת ראש הממשלה לא התקבלה כל הודעה על החלטה כזו או אחרת של הנשיא בסוגיית השגרירות. עוד נמסר מהלשכה כי עמדתה של ישראל היא שכל השגרירויות צריכות להיות בבירת ישראל – ירושלים, ובראשן שגרירות ארצות הברית.

על פי החוק שאישר הקונגרס האמריקאי ב-1995, "ירושלים צריכה להישאר עיר בלתי מחולקת השומרת על זכויות כל הדתות וכל העדות; ירושלים צריכה להיות מוכרת כעיר הבירה של ישראל; ושגרירות ארה"ב צריכה להתמקם בירושלים לא יאוחר ממאי 1999".

בפעם האחרונה חתם על כתב הוויתור הנשיא ברק אובמה בסוף אוקטובר 2016 – מה שחייב את טראמפ להחליט עד ה-31 במאי האם הוא נמנע מלחתום – ואז החוק נכנס אוטומטית לתוקף – או חותם ומקפיא את יישומו לחצי שנה נוספת.

 

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם