"לחברה כזו אין מקום בשמיה של מדינת ישראל וראוי כי שמה יימחק מלוח הטיסות בנתב"ג", כך תקף היום (ג') שר התיירות יריב לוין את חברת התעופה הבלגית, 'בריסל איירליינס'. לדבריו, ההחלטה היא "מהלך פסול המציב על זנב מטוסי החברה דגל שחור של חרפה".

לוין הוסיף  כי "יחד עם התעשיינים הנפלאים הפועלים ביהודה, שומרון, בקעת הירדן והגולן אנו נתגבר על כל הניסיונות למנוע מאיתנו לממש את זכותנו לבנות וליצור בארצנו".

מפעלי אחווה בברקן. צילום: אתר החברה

חברת התעופה הבלגית "בריסל איירליינס" הסירה לפני מספר שבועות מתפריט הארוחות את חטיף החלווה של חברת "אחווה" מכיוון שהוא מיוצר בשומרון, כך נחשף היום ב-YNET. חברת התעופה הסירה את המוצר בעקבות דרישה של תנועת "הסולידריות הפלשתינית".

לפי פרסומים של הארגון, נוסע שהמריא מנתב"ג לבריסל זיהה את המוצר ודיווח על כך לארגון הפלשתיני. מכאן עברה הפנייה לחברת התעופה הבלגית, וזו הורתה להסיר את החטיף מהמטוסים בטענה שהוא מיוצר בשטח 'כבוש'.

"חברות רבות לא מודעות לתנאי הייצור של המוצרים שהם רוכשים מישראל", נכתב בהודעת הארגון הפלשתיני. "משרד החוץ הבלגי צריך להתערב ולפקח שלא סוחרים עם חברות הפועלות בהתנחלויות".

בירסל איירליינס
בריסל איירליינס

בחברת "בריסל איירליינס" מתכחשים לחרם על "אחווה": "החברה מציעה לנוסעים בטיסות שלה ארוחה צמחונית, הכוללת קינוח. בקו תל אביב-בריסל, חברת הקייטרינג המקומית הגישה בטעות קינוח בשם 'חלווה וניל', אשר לא תאם את אשר הזמנו ממנה. נוסע הפנה תשומת לבנו שהקינוח המדובר הוא מוצר השנוי במחלוקת. כחברת תעופה המשרתת ציבור בינלאומי של אנשים בעל רקע ותרבות שונים, באחריותנו להציע מוצרים שיעריכו כולם, ולכן החלטנו להחליף את הקינוח".

"השלום מתחיל מפה"

יעקב מלאך, הבעלים של מפעל "אחווה", אמר בתגובה: "אצלנו זה קיבוץ גלויות. עובדים פה פלשתינים, ערבים -שראלים, יהודים, שומרונים, מתנחלים. השלום מגיע מפה, לא מחברות תעופה. השלום יבוא איפה שאנשים עובדים שכם אל שכם. זה הדו-קיום האמיתי. אנחנו עובדים עם רוב חברות התעופה ואני שמח שזו חברה קטנה, שלא יהיה כדור שלג. אגב לא בטוח שגם בחברה זו יפסיקו לעבוד איתנו, זה שהגיבו לתייר ככה זה לא אומר שיפסיקו לקנות מאיתנו."

"מי שלא רוצה לקנות ממני, נלמד להסתדר בלעדיו. עם כל החרמות באירופה – ברגע שצרכן שם חושב שהמוצר טעים אז הוא קונה אותו. כשיש בסופרמרקט מוצר שלנו והוא טעים – הוא יקנה אותנו. עובדה ש-20% מהמחזור שלנו זה ייצוא ואנחנו מייצרים במחירים טובים".

חגי סימן טוב

חגי סימן טוב