פרסום ראשון: רפי לבנגרונד, אביה של קים לבנגרונד יחזקאל הי"ד שנרצחה בפיגוע בברקן, אמר לצה"ל כי אין טעם להרוס את בית המחבל אשרף נעאלווה אם תתבצע הריסה חלקית בלבד.

בשיחה טלפונית שנערכה הבוקר עם רל"ש פיקוד מרכז, הביע האב רפי אכזבה.

בית המחבל בכפר שויוכה לאחר ההרס. צילום ערבי

השיחה:

נציג צה"ל: "רפי בוקר טוב. דור רל"ש פיקוד מרכז  – מה שלומך?"
רפי לבנגרונד: "בסדר גמור"
נציג צה"ל: "רציתי לעדכן שעכשיו אנחנו מתחילים את המשימה של הריסת בית המחבל
רפי לבנגרונד: "לגמרי? או רק את הפינות… של הטיח?"
נציג צה"ל: "את הקומה הראשונה ואת המרתף
רפי לבנגרונד: "אל תהרסו חבל. סתם אתם עובדים".
נציג צה"ל: "רציתי רק לעדכן אותך".
רפי לבנגרונד: "בסדר הטלויזיה כבר עדכנו אותי. חבל שאתם עושים רק חצי עבודה. כל המשפחה שלו יש להם כתבי אישום והם עצורים, ואתם הורסים לו את הפינה של הטיח. חבל… אל תעשה… מיותר".

 

הריסת בית המחבל מהפיגוע בברקן. צילום: דובר צה"ל

 

כזכור, עשרות חיילים וכלי הנדסה נכנסו לפנות בוקר (ב') לכפר שוויכה וביצעו הרס בביתו של המחבל אשרף נעאלווה שרצח לפני חודשיים וחצי את זיו חג'בי ואת קים יחזקאל-לבנגרונד הי"ד בפיגוע באזור התעשייה בברקן ופצע אזרחית נוספת.

בתמונות שפורסמו בתקשורת הערבית ניתן לראות את סימוני הלוחמים על מה שנותר מקירות שתי הקומות הראשונות, כדי שלא ייפגעו במהלך ההריסה.

במהלך הפעילות להריסת המבנה התפתחו מספר הפרות סדר אלימות בהן השתתפו עשרות מחבלים שיידו אבנים ובקבוקי תבערה לעבר הכוחות והדליקו צמיגים בוערים. הלוחמים הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות. אין נפגעים לכוחותינו.

לאחר הריסתו החלקית של הבית מיהר האב השכול להגיב. "ראש הממשלה ושר הביטחון מר ביבי נתניהו, להרוס רבע בית למשפחה של רוצחים – זה לא מקובל עליי. יש כתבי אישום גם לאמא, לאבא וגם לאח", אמר, "לכן אני דורש להרוס את כל בית המחבל. לבוא להרוס עם פטישים זה כאילו שהזמינו אתכם לשיפוצים ואתם זכיתם במכרז". הוא הוסיף בפנייתו לרה"מ, "אני מבקש ממך – תהרוס את כל הבית, ואם אתה לא מתכוון, תוציא את החיילים, חבל שמישהו ייפגע לחינם. חצי עבודה לא עושים".

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון