נחיתה קשה בפוליטיקה: האלוף במיל' טל רוסו, מספר 2 ברשימת מפלגת העבודה, הצליח לעורר חמת זעם במערכת הפוליטית לאחר שמתח ביקורת חריפה על תושבי עוטף עזה.

בראיון ל'ידיעות אחרונות' בסוף השבוע אמר בין היתר "אני חושב שנכון היה שתושבי עוטף עזה יגלו קצת יותר חוסן. הייתי מופתע מסוג הבכיינות סביב טרור העפיפונים". לדבריו, עורף חלש משחק לידי האויב. עוד טען רוסו כי ההחלטה לצאת מגוש קטיף הייתה "נכונה מבחינה ביטחונית". "זה לא שיצאנו מעזה", אמר רוסו, "היינו בגוש קטיף במסדרון קטן, שהפך להיות מסדרון הנפץ".

נזקי טרור העפיפונים. צילום: דני בן דוד, קק"ל

 

זמן קצר לאחר פרסום הכתבה ביום שישי טען רוסו בעמוד הפייסבוק שלו כי דבריו הוצאו מהקשרם, זאת בניסיון למזער את הנזק: "אני מעריך ומעריץ את תושבי העוטף, ליוויתי אותם בתקופות קשות מאוד של פיגועים ותקיפות יומיומיות, למדתי להכיר את תושבי היישובים הסמוכים לגדר ואת עמידתם האיתנה כשהייתי אלוף פיקוד דרום. בנושא טרור העפיפונים, כוונתי בכתבה שהתפרסמה היום הייתה שהרעש שאנחנו יוצרים, מגביר בקרב האויב את המוטיבציה להגברת טרור העפיפונים. צר לי שבחרו להוציא משפט שאמרתי מחוץ להקשרו והפכו אותו לכותרת הראיון".

למרות ההבהרה, דבריו של רוסו הצליחו להכעיס את ראשי הרשויות בעוטף עזה. שיש לציין שרבים מהקיבוצים והישובים בעוטף מזוהים היסטורית עם עמדותיה של מפלגת העבודה ורבים מהתושבים הנם חברי המפלגה.

גדי ירקוני, ראש המועצה האזורית אשכול, אמר: "הדברים מנותקים ומקוממים. תושבי עוטף עזה משלמים מחיר עד היום על מדיניות הכלת הטפטופים שהיה הוא אחד מקברניטיה, והיום היא בצורת בלוני ועפיפוני תבערה. מטל רוסו הייתי מצפה ליותר הבנה וענווה מול תושבי עוטף עזה".

ראש המועצה האזורית שדות נגב, תמיר עידאן, הוסיף: "הייתי מצפה דווקא ממנו, לחזק את מי שכעת מתמודד עם התוצאות ומגלה חוסן. לגור בעוטף עזה זו ציונות, ואנחנו נשמח אם במקום לבקר אותנו בריאיון בחירות בעיתונות, תגיע לבקר כאן בעוטף, אולי אפילו לגור כאן. לך תדע, אולי אפילו תזכה להכיר את הגיבורים האמיתיים של המדינה שבוחרים לחיות כאן".

"הגיע הזמן להבין שהתושבים כאן חיים במציאות אחרת", טען יו"ר מרכז המועצות האזוריות וראש המועצה האזורית מרחבים – שי חג'ג'. "הזלזול והביקורת כלפי אלה שחיים כאן מיותרים. ראשי הרשויות והתושבים מתמודדים עם אתגרים שלא ידענו קודם, וכולם מגלים איפוק וחוסן ראויים לשבח. פוליטיקאים, תשקיעו את האנרגיות והעשייה במציאת פתרון".

תוצאות טרור העפיפונים. צילום: קק"ל

 

"רוסו מבסס את מעמדו המדיני-ביטחוני על ידי ניתוק מהמציאות"

גם בימין התעורר כעס על רוסו בעקבות דבריו על הגירוש מגוש קטיף.

חבר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, ח"כ מוטי יוגב תקף את הדברים ואמר: "האלוף במיל. טל רוסו, שהצטרף למפלגת הנסיגות, בוחר משום מה לבסס את מעמדו המדיני-ביטחוני על ידי ניתוק מהמציאות". עוד טען: "אם נאלצנו להתנתק מגוש קטיף ולספוג טילים ורקטות על תל אביב, בן גוריון וחיפה, מנהרות תקיפה, איומים בלתי פוסקים ומצב הומניטרי קשה של תושבי הרצועה, זה בשל הדעות המנותקות מהמציאות, של רוסו וחבריו החדשים בשמאל".

עו"ד איתמר בן גביר מ'איחוד מפלגות הימין' אמר: "הזוי לחשוב שמספר 2 במפלגת העבודה סבור שגירוש גוש קטיף זו החלטה נכונה, ועוד יותר הזוי לשמוע כי לשיטתו הסדר צריך לכלול עוד גירוש יהודים מהבית".

 

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20