חוק הפללת לקוחות זנות ושיקום נשים במעגל הזנות אושר בקריאה שנייה ושלישית. מדובר בהצעה ממשלתית של משרד המשפטים ובהצעות פרטיות של חברות הכנסת עליזה לביא ושולי מועלם-רפאלי לפיהן נקבע בהוראת שעה לחמש שנים כי צריכה או ניסיון לצרוך מעשה זנות יהיו אסורים.

על העובר על החוק יוטל קנס של 2,000 ש"ח וסכום כפול בעבירה חוזרת. בנוסף ובהתאם לנהלים שייקבעו, יוכל תובע להגיש כתב אישום, ובית המשפט יוכל להטיל קנס בסכום של עד 75,300 ₪, וכן ניתן יהיה לקבוע אמצעי חלופי לתשלום הקנס. 34 חברי כנסת תמכו בהצעת החוק, אף לא אחד התנגד.

"קביעה מוסרית-היסטורית בה אנו מוקיעים זנות"

לדברי יוזמת החוק, ח"כ שולי מועלם-רפאלי, "שנים של עבודה קשה הגיעו היום לסיומם. מדינת ישראל קבעה היום קביעה מוסרית-היסטורית בה אנו מוקיעים זנות ופועלים לשיקום נשים, גברים ובני נוער שנקלעו למעגל של תעשיית הניצול הקשה הזו. זנות היא לא קריירה או אידאל תעסוקתי, אלא מציאות קשה של מצוקה וניצול. מי שנמצא בזנות הגיע לשם עקב נסיבות חיים קשות. חוק זה הינו עוגן בתהליך מיגור הזנות שכן, הרתעה מצריכת זנות תצמצם באופן דרמטי את מספר מפגשי הזנות בישראל ובהתאם גם את מספרם של נשים גברים וקטינים בזנות".

ח"כ מועלם וח"כ לביא מתחבקות עם אישור החוק. צילום: נועם רבין פנטון, פלאש 90

 

מועלם-רפאלי הודתה לח"כ לשעבר זהבה גלאון "שיזמה את החוק והחלה לקדם אותו לפני כ-15 שנים" והוסיפה תודות גם "לחברתי שרת המשפטים איילת שקד, לשר הרווחה חיים כץ לשר לביטחון פנים גלעד ארדן, לשר הבריאות יעקב ליצמן, לשר החינוך נפתלי בנט ולשר האוצר משה כחלון, למטה המאבק בסחר בנשים ובזנות על שנים של עבודה משמעותית, לקואליציית הארגונים הדתיים למאבק בזנות ולמרכזות הקואליציה מיטל בנשק ונועה מבורך על שינוי שהובלנו בציונות הדתית שנרתמה למאבק".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20