במאבק האליפות בין מכבי תל אביב להפועל באר שבע, נדמה שכל מי שלא אוהד את מכבי תל אביב רוצה בזכייתה של באר שבע. לאוהדי ספורט יש נטייה לחבב את האנדרדוג ואין ספק, באר שבע היא אנדרדוג מובהק. מכבי תל אביב מעוטרת, אלופת המדינה בשלוש השנים האחרונות. אך לטעמי יש כאן סיפור עמוק יותר. נניח שמכבי פתח תקווה או הפועל עכו היו מתמודדות מול מכבי תל אביב על האליפות, האם התמיכה משאר אוהדי הקבוצות הייתה זהה לתמיכה שיש היום לבאר שבע? לדעתי לא.

 

זוכים לתמיכה מיוחדת. צילום: פלאש 90
זוכים לתמיכה מיוחדת. צילום: פלאש 90

מעבר לתמיכה באנדרדוג, הפועל באר שבע מייצגת משהו ייחודי בנוף של הכדורגל הישראלי. בניגוד לארבעת הגדולות – מכבי תל אביב, הפועל תל אביב, בית"ר ירושלים ומכבי חיפה – שביססו את רוב אוהדיהן במהלך השנים על תארים והצלחות, הפועל באר שבע ביססה את הקהל שלה על בסיס זהות וחיבור מקומי. מלבד העובדה שבאר שבע לא לקחה אליפות בארבעים השנים האחרונות, היא בילתה רבות בליגה השנייה ובמאבקי תחתית. רק לעתים רחוקות היוותה פקטור משמעותי בצמרת. למרות שנים של אי הצלחות, הקהל הבאר שבעי נשאר נאמן לקבוצתו ומילא את האצטדיונים גם במשחקים בליגה השנייה מול קבוצות נידחות.

על איזה עוד קהל בארץ אפשר לשייך כזאת נאמנות שלא היה בה אפילו רסיס קטן של הצלחה? התמיכה במועדון לאורך השנים נבעה מגאווה מקומית, אהבה לבאר שבע ולנגב. קשה מאוד לאהוד קבוצה ללא מסורת של הצלחות.

אוהדי ליברפול חווים הווה סגרירי, מתנחמים בעבר המפואר. לבאר שבע גם את זה אין. למרות זאת, אחוז גבוה של ילדי העיר באר שבע העדיפו את הקבוצה המקומית שכשלה כל השנים, על פני הקבוצות המצליחות מהמרכז. נאמנות מסוג זה קיימת רק במקומות כמו אנגליה, שם יש אצטדיונים מלאים באוהדים גם לקבוצות מהליגה הרביעית והחמישית.

בשל הנאמנות והתמיכה המסיבית לאורך השנים, נכנסו אוהדי הפועל באר שבע לפנתאון של הכדורגל הישראלי ומעוררים הערכה גם ממי שלא אוהד את הקבוצה. אין אף קבוצה אחרת בארץ שלא נמנית על ארבעת הגדולות שהצליחה לשמור על מחויבות כה גדולה של אוהדים כלפי הקבוצה. אוהדי הפועל באר שבע וכל המועדון הדרומי – הם הפנים היפות של הכדורגל הישראלי ומודל לחיקוי עבור כל קבוצה "קטנה" אחרת בארץ.

20 News

20 News