סערת סמוטריץ' לא פסחה על המגזר הערבי, אך עבור ערבים-ישראלים שמגדירים עצמם כציונים, העימות התמידי בין הרוב היהודי והמיעוט הערבי מציב אותם בין הפטיש לסדן. מוחמד זועבי, קרוב משפחתה של חברת הכנסת הצעקנית מהרשימה המשותפת, פרסם פוסט בעמוד הפייסבוק שלו בו השיב לדברים מעוררי המחלוקת של חבר "הבית היהודי".

"בעקבות הסרטון שהעליתי בקיץ 2014 שבו גיניתי את חטיפת שלושת הנערים ז״ל קרה מה שלא צפיתי שיקרה. כל החיים שלי השתנו, כל העולם שלי התהפך, וכל הנחת שהיתה לי פשוט נעלמה.

כל יום שהיה לי אחרי הסרטון היה מבחינתי סיוט אחד גדול. סיוט שגרם לי לאבד את תחושת הביטחון, האינטימיות והילדות שלי.

אחרי חודשיים של חיים בסתר הוחלט בשבילי, כן כן, הוחלט בשבילי לעזוב את הארץ בתקווה שאוכל לחיות קצת בשקט. כמובן מי שמכיר אותי יודע: מבחינתי ולמרות כל הקושי, לחיות בשקט זה לחיות בארץ. שוב, מבחינתי לפחות. לכן ולאחר תקופה של חצי שנה בחו״ל חזרתי הביתה לאמא מולדת, למקום שאליו אני שייך.

זועבי. שילם את המחיר על הרצון לאחדות עם ישראל. צילום: פייסבוק

כשחזרתי לארץ והתאחדתי עם חבריי ומשפחתי, היתה לי תקווה שזהו, הסיוט נגמר והחיים יחזרו לרגיל.

כמובן, הייתי תמים מדי לחשוב כך. חוץ מההצקות, האיומים, העוינות, הצורך לעבור למקום מגורים אחר ולבית ספר חדש אני נהייתי בן אדם אחר.

נהייתי בן אדם חרדתי, עצבני ולחוץ. היתה לי תקופה שעד היום אני מרגיש את שרידיה. פחדתי מכל ערבי שראיתי ברחוב (כן כן, פחדתי מערבים בשל היותם ערבים), התחמקתי ממקומות הומי אדם ובעיקר, התרחקתי מהמגזר ומכל דבר שהזכיר לי אותו. הכול כי פשוט פחדתי וחשדתי.

במהלך גל הטרור האחרון נשברתי. הכל הידרדר. לא הצלחתי לישון, לא הצלחתי לאכול, לא הצלחתי ללמוד ואפילו היו לי (ועדיין יש לי) ימים שלא הצלחתי לצאת מהבית כי פחדתי להיתקל בערבים או לשמוע ערבית. כן כן, כל כמה שזה נשמע הזוי זו עובדה שהפכה את חיי האישיים והחברתיים לסיוט אחד גדול.

הכל בגלל קומץ של קיצוניים שעשו לי את המוות כי העזתי לאתגר אותם ולומר להם בקולי קולות; לא, אני לא מסכים אתכם, ולעולם לא אסכים אתכם!

היום למרות כל הפחדים, החרדות והפלאשבקים שמחזירים אותי לתקופה שבה אפילו הוריי לא ידעו היכן אני, אני מסרב לשנוא, להכליל או להרשות לכעס שלי לשלוט בי. להפך, אני שולט בפחדיי ובכעס שלי.

ואני מלא תקווה שיום אחד כל הכעס, כל הפחדים וכל השנאה ייעלמו מהעולם שלנו. או לפחות, מהמדינה שלנו (אופטימי גאה אני).

ובכן המסר שאני מנסה להעביר בפוסט זה הוא שאני מבין אתכם. אני מבין את הפחד שלכם, את החשש שלכם ואת החוסר יכולת שלכם להאמין שאפשר אחרת. תתפלאו, יש גם בצד השני שחשים בדיוק אותו הדבר (ערבים ויהודים כאחד). אבל אני מבקש מכם: אל תשנאו סתם, אל תכלילו סתם ואל תשפטו אנשים שאינכם מכירים. אל תתנו לקומץ הקיצוני הקטן לנצח ולגרום לכם לשנוא.

מאוד קל להכליל, מאוד קל ללכת עם העדר ובקלות ניתן לגרום לשנאה לחלחל בתוכינו.

אני יודע מה שנאה עושה, מה ההשלכות שלה וכמה הרס היא יכולה להביא. חוויתי אותה על בשרי ובדיוק בגלל זה אני מסרב לקבל אותה ומוקיע אותה בכל הזדמנות.

אף פעם לא היה אצלי מקום לשנאת חינם, לא יהיה לה מקום לא היום, לא מחר ולעולם! אנחנו חיים כאן, ביחד, אחד בתוך השני ואנו נצטרך לקבל את זה ולהמשיך הלאה. ותאמינו לי, אם יפרידו בינינו אנחנו עוד נתגעגע אחד לשני.

גורלנו משותף, תפנימו כבר!

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20